• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski bakan kitapları Konyaya bağışladı
10 Kasım 2009 Salı 17:20

Eski bakan kitapları Konya'ya bağışladı

Eski Çevre Bakanı Ziyaettin Tokar, babası Mehmet Şakir Tokar'a ait 9 adet el yazması ve 165 adet Arap alfabesiyle yazılmış matbu eseri
Eski Çevre Bakanı Ziyaettin Tokar, babası Mehmet Şakir Tokar'a ait 9 adet el yazması ve 165 adet Arap alfabesiyle yazılmış matbu eseri Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ne bağışladı.
Tokar, Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesinde gerçekleştirilen teslim töreni öncesi, bugünün kendisi için önemli olduğunu söyledi. 
Ailesinden kalan eserleri insanlara faydalı olacağına inandığı bir yere bağışlamaktan mutluluk duyduğunu anlatan Tokar, ''Babam emniyet mensubu olarak çalışmış ve ser komiser (baş komiser) görevine kadar yükselmiş. İlimle çok uğraşan biriydi. Babam 1967 yılında vefat ettikten sonra kitapları aileye kaldı'' dedi. 
1967 yılında Ağrı'dan Ankara'ya taşındıklarını ve 42 yıldır kitapları muhafaza ettiklerini ifade eden Tokar, şunları kaydetti: 
''Ancak kitapların üzerimizde manevi bir yükü vardı. Çünkü kitap okunmadığı sürece insanın vebalı oluyor. Her zaman faydalı bir yere bağışlayabilmek ve orada insanların kullanıma sunabilmek düşüncesindeydik. Bugün bu düşüncemizi gerçekleştirdik ve kitapları emin ellere teslim ettik. İnşallah burada yeterince geniş kesimlerin istifadesine sunulur.'' 
Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin de kütüphanenin Anadolu'nun hafızası durumuna geldiğini söyledi. 
Ağrı'dan bugüne kadar kütüphaneye intikal etmiş hiç bir kitap olmadığını vurgulayan Şahin, ''O yörenin ilmi ve kültürel bir derinliği olduğunu biliyorduk. Sayın bakanımızın kütüphanemize bağışladığı bu kitaplar bu anlamda önemli. Özellikle ilahiyat ve edebiyat alanında tarihe yeni ışık tutacak kitaplar ve belgeler bulunması yönüyle de bu koleksiyon çok çok önemli''dedi. 
Şahin, yarından itibaren kitapların dijital kopyalarının çekilmeye başlanarak, okuyucunun hizmetine sunulacağını sözlerine ekledi. 
Konuşmaların ardından 9 adet el yazması ve 165 adet Arap harfli matbu eserin teslimatı yapıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA