• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eşi dostu değil AVMyi ziyaret ettik
14 Aralık 2014 Pazar 12:06

''Eşi dostu'' değil AVM'yi ziyaret ettik

Türkiye'de sayıları hızla artan AVM'ler yeni bir kültür oluşturuyor. Alışveriş yapmanın ve eğlenmenin dışında arkadaşlarla görüşmek için de AVM'ler kullanılıyor.

Türkiye son dönemde sayıları hızla artan ve tüketim alışkanlıklarını değiştiren alışveriş merkezlerini (AVM) tartışıyor. Buna rağmen yıl sonuna kadar AVM'lerin 1,7 milyar ziyaretçiye ulaşması bekleniyor.

Türkiye hızlı kentleşmeyle birlikte AVM kültürüyle tanıştı. Özellikle büyük kentler, tüketimin yoğunlaştığı AVM'lere ev sahipliği yapıyor. Vatandaşlar iş yaşamının dışında kalan zamanın önemli bir kısmını buralarda alışveriş yapmak, eğlenmek, dinlenmek ve arkadaşlarla görüşmek gibi nedenlerle AVM'lerde geçiriyor. AVM'ler özellikle hafta sonları çok yüksek ziyaretçi sayılarına ulaşıyor.

AVM’ler birçok ihtiyacı bir arada paket halinde sunduğu için tüketicilere cazip geliyor. Alışverişin yanında eğlence mekanı olarakta değerlendirilien AVM'ler kültür sanat etkinliklerinin düzenlediği bir mekan haline geldi. Birçok yaş grubuna hitap eden AVM'ler özellikle gençler için boş zaman geçirme ve etkinlikler için adeta tek adres konumuna gelmiş durumda.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneğinin (AYD) verilerine göre, Türkiye'de faaliyette bulunan AVM sayısı 350'leri buluyor. En fazla AVM Türkiye'nin en kalabalık şehri İstanbul'da bulunuyor. Bu kentteki AVM sayısı 100'ü buluyor. İstanbul'u 35 AVM ile Ankara, 19 AVM ile İzmir ve 16 AVM ile Antalya izliyor.

Yıl sonuna kadar AVM'lerin 75 milyar lira ciroya, 1,7 milyar ziyaretçiye ulaşması bekleniyor.

- "Perakende sektörüne düzen gelecek"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TBMM gündeminde bulunan "Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazaların Kuruluş ve Çalışma Esaslarına Dair Kanun Teklifi"ne ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, AVM'lerin aile hayatına, sosyal yaşama olumsuz etkileri olduğunu öne sürdü.

Palandöken, önceliklerinin perakende ticaretin kurallarının konulması olduğuna dikkati çekerek, "Biz bu kanunu uzun zamandır ısrarla talep ediyoruz. Geç bile kalındı diyebiliriz. Yasayla beraber organize perakende sektörünün de sıkıntı olan yönlerine düzen gelecektir. Ayrıca vatandaşlar daha kaliteli ürünü, daha ucuza alabilecek. Yıl boyu gerçek dışı indirimler düzene girecek. Vatandaşlar rahat bir nefes alacak. Kuralsız kampayanlar son bulacak" dedinuştu.

Türkiye'de faaliyet gösteren AVM sayıları ve illere göre dağılımı şöyle:

İller AVM Sayısı
İstanbul 100
Ankara 35
İzmir 19
Antalya 16
Bursa 11
Kocaeli 9
Muğla 9
Aydın 7
Konya  7
Balıkesir 6
Gaziantep 6
Kayseri 6
Mersin 6
Samsun 6
Tekirdağ 6
Denizli 5
Diyarbakır 5
Eskişehir 4
Manisa 4
Sakarya 4
ana 3
Çanakkale 3
Edirne 3
Hatay 3
Karabük 3
Kırıkkale 3
Kütahya 3
Şanlıurfa 3
Trabzon 3
Uşak 3
Afyon 2
Aksaray 2
Bolu 2
Elazığ 2
Erzurum 2
Giresun 2
Kahramanmaraş 2
Malatya 2
Siirt 2
Zonguldak 2
Artvin 1
Batman 1
Bilecik 1
Bitlis 1
Çankırı 1
Düzce 1
Isparta 1
Karaman 1
Kastamonu 1
Kırklareli 1
Mardin 1
Nevşehir 1
Ordu 1
Osmaniye 1
Tokat 1
Van 1
Yalova 1
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA