• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erozyonla mücadelede yeni yöntem
23 Temmuz 2011 Cumartesi 13:09

Erozyonla mücadelede yeni yöntem

Konya'nın Karapınar ilçesinde erozyonla, derin kökleri sayesinde sorunlu ve tuzlu alanlarda yetişebilen, soğuğa dayanıklı, uzun süre yeşil kalabilen, hayvanların yem olarak tüketebildiği marifetli Ame
Konya'nın Karapınar ilçesinde erozyonla, derin kökleri sayesinde sorunlu ve tuzlu alanlarda yetişebilen, soğuğa dayanıklı, uzun süre yeşil kalabilen, hayvanların yem olarak tüketebildiği marifetli Amerikan çalısı ''Atriplex'' ile mücadele edilecek.
    
Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma İstasyonu Tarımsal Ekonomi ve Mekanizasyon Bölüm Başkanı Durmuş Ali Çarkacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karapınar'da 1950'li yıllarda aşırı rüzgar ve bilinçsiz otlatmanın yol açtığı erozyon nedeniyle ilçenin taşınılmasının düşünüldüğünü anımsattı.
    
O dönemde etkili mücadele yapılamadığı için ilçede yaşamın felce uğradığını ifade eden Çarkacı, bir grup ziraat mühendisi işbirliğiyle hazırlanan projedeki kamış perdeler sayesinde erozyonun kısmen engellendiğini hatırlattı.
 Daha sonra bölgede iğde ve akasya türleri yetiştirilerek kontrollü şartlarda sulu tarım yapıldığını belirten Çarkacı, halen 89 bin dekar alanda erozyonla mücadelenin sürdürüldüğünü söyledi.
    
Çarkacı, 60 yıldır kontrol altında olan ve organik madde oranı yüzde 1'i geçmeyen sahanın erozyon tehdidine sürekli açık olduğunu vurgulayarak, bu nedenle erozyon sahasının kontrol altında tutulduğunu, erozyonla mücadele için çeşitli projeler geliştirildiğini bildirdi.
''Farklı Lokasyonlarda Dört Kanatlı Atriplex Bitkisinin Yem Üretimi, Toprak Islahı ve Erozyonla Mücadele Yönünden Değerlendirilmesi'' başlıklı proje kapsamında erozyon sahasında 4 adet 100 metrekarelik parselde Amerikan çalısı diye bilinen atriplex fidesi diktiklerini dile getiren Çarkacı, 4 kanatlı tuz çalısı türü olan ve 2 yılda yaklaşık 2 metre boya ulaşabilen çalının adaptasyon döneminde olduğunu belirtti.
    
-MARİFETLİ BİTKİ-
    
ABD, İran ve Avustralya'nın yanı sıra bir çok ülkede bu bitkinin denendiğini ve erozyonla mücadelede başarıya ulaşıldığını anlatan Çarkacı, şunları kaydetti:
''Bir çok yerde başarılı olmuş ancak Karapınar'ın yapısı çok farklı. İlçeye çok az yağış düşüyor. Buna karşın derin kökleri sayesinde sorunlu ve tuzlu alanlarda yetişebilen, kuraklığa dayanıklı ve yüksek yem değerine sahip üstün marifetli atriplexin Karapınar'da erozyonla mücadelede etkili olacağını düşünüyoruz. Yine soğuğa dayanaklı olması, uzun süre yeşil kalabilmesi, hızlı büyümesi ile hayvancılık ve yaban hayatına sağladığı yem avantajları bitkiyi önemli kılıyor. Özellikle kaba yem ihtiyacını karşılaması hayvancılık ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Şimdilik deneme sahasında dikilen atriplexten olumlu sonuç alınması durumunda, bitkiyi Türkiye'deki çeşitli erozyon sahalarına göndermeyi düşünüyoruz.''
    
Çarkacı, Amerikan çalısının erozyonu büyük ölçüde engelleyeceğini ancak bitiremeyeceğini dile getirerek, bölgenin sürekli kontrol altında olması gerektiğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA