• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlundan Kıbrısa yatırım daveti
12 Mayıs 2012 Cumartesi 10:06

Eroğlu'ndan Kıbrıs'a yatırım daveti

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesinde iş adamları ile bir araya geldi. Erdoğlu, iş adamlarını Kıbrısta yatırım yapmaya davet etti.
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi’nde iş adamları ile bir araya geldi. Erdoğlu, iş adamlarını Kıbrıs’ta yatırım yapmaya davet etti.
MÜSİAD Konya Şubesi’nde düzenlenen “Kıbrıs’ta Yatırım İmkanları” konulu toplantıya KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Milletvekili İlhan Yerlikaya, MÜSİAD Konya Şube Aslan Korkmaz, iş adamları, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantının açılışında konuşan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, MÜSİAD Konya Şubesi olarak bugüne kadar önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Bizler Türkiye’nin 2023 vizyonunda 500 milyar dolar ihracat hedefine 15 milyar dolarla katkı sağlamak istiyoruz” dedi.
Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya ise, “İnşallah bu toplantı hayırlara vesile olur. İş adamlarımız Kıbrıslı iş adamları ile gelecekte buluşurlar ve orada yatırım imkanları ararlar diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da, “İş adamlarımız burada sizin Kıbrıs’la ilgili yapacağınız açıklamaları çok dikkatle takip edecekler. Konya sizin talimatlarınızla üzerine düşen sorumluluğu alacaktır. Ben bu beklentimi ifade etmek istiyorum” dedi.

"KIBRIS’A YATIRIM ANAVATAN’DAN GELECEK"
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yıllarca Rumlarla mücadele içinde olduklarını belirterek, “İngiliz müstemleke döneminde de ezildik, ondan kurtulduk derken, Kıbrıs’ta Türk ve Rum ortaklığına dayalı eşit bir ortaklık kurduk derken, onun da dışında kaldık ve Rumların Kıbrıs Türkünü katliamlarla yok etme çabasının karşısında direndik. Türkiye gelecek diye söylerdik, Rumlar da televizyonlardan da bizle alay ederlerdi. Bugünlere gelirken, biz Anadolu halkına, Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne güvendik. 1974 Barış Harekatı gerçekleşmemiş olsaydı, toplu katliamlarla, toplu mezarlara gömülecektik. Bugün her geçen gün daha iyiye giden bir KKTC vardır. Türkiye bize gereken desteği vermektedir. Turizm ve üniversite olayını ele aldık. 50 bin öğrencimiz var ve 8. üniversite açılıyor. Turizmde bugün 20 bin yatağımız vardır. KKTC’de yatırıma ihtiyaç var mı, var? Kim yapacak bunu? Anavatandaki kardeşlerimiz. Bizim adamızın tarih boyunca da Akdeniz’de çok önemli bir yeri var. Doğu Akdeniz’de çok önemli bir coğrafyaya sahiptir. Gelecekte ya anlaşacağız ya da iki ayrı devlet olarak varlığımızı devam ettireceğiz. KKTC bugün var ve bir devlettir. Bir devlette olması gereken bütün unsurlar var. Tanıma olayında bütün devletler kendi menfaatlerine göre davranırlar. Kıbrıs’ta olayları başlatan Rum tarafıdır, Yunanistan’la beraber. Bugün Yunanistan AB’de, Kıbrıs AB’de. Kıbrıs’ta olayları başlatan bu ikisi AB’de, Türkiye değil. Bize gelince, Türkiye’ye gelince Kıbrıs sorununu çöz. Bizim bir suçumuz yok ama ambargo altındayız” şeklinde konuştu.

“BİZİM İYİ NİYETİMİZE RAĞMEN RUM TARAFI BİR ADIM ATMAMIŞTIR”
“Kıbrıs’ta barış var, bakınız Suriye’de kanlar akıyor. Afrika’da kanlı şeyler olmuştur. 1974 Barış Harekatından sonra KKTC’ye barış gelmiştir” diyen Eroğlu, şunları söyledi:
“Türkler kuzeyde, Rumlar güneyde toplanmış, sınırla iki devletin yaşaması sağlanmıştır. 2003‘de kapı açtık, Rumlar kuzeye geldi, Türkler güneye gidiyor, geziyor geliyor. Demek ki barış var. Nedir eksik olan, anlaşma, iki bölgeli, iki halklı, siyasi eşitliğe dayalı, federal bir cumhuriyet. Müzakere masasında bunu görüşüyoruz. Müzakere masasında anlaşmaya varamayacaksak açıkta kalacak değiliz, devletimiz var. Anlaşma bize 1974 öncesini yaşatmayacak bir anlaşma olmalı. Bugün var olan gerçeklerden gidilerek yapılacak bir anlaşma. Kuzeyde bir devlet Güneyde bir devlet olacak. 1960’da kurulan eşit ortaklığı dayalı Kıbrıs Cumhuriyeti Rumlar tarafından işgal edilmiştir. Bizim iyi niyetlerimize rağmen Rum tarafı bir adım atmamıştır. 1 Temmuz’dan sonra bir anlaşma çıkacağını beklemek saflık olur. Kıbrıs’la ilgili Türkiye, Yunanistan ve İngiltere olarak 3 garantör devlet vardır. Beşli zirve yapılırsa, esnekliği göstermeye razıyım dedim ama olmadı. Rum tarafı istemedi.”

KIBRIS’A YATIRIM ÇAĞRISI
Kıbrıs’a yatırım çağrısı yapan KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bu yatırımlar nereden gelecek. Amerika’dan gelmez, İngiltere’den gelmez. Anavatan Türkiye’den yatırımcılar geldiği takdirde, ki şu anda KKTC’de yatırım yapan bir çok iş adamlarımız vardır. MÜSİAD’ın da bir elini Kıbrıs’a uzatması gerekiyor. Bir uğrak yerinizin de KKTC olması gerekir diye düşünüyorum. Biz çok zor günlerden geçtik. KKTC’de su projesi ile yatırım imkanları doğacak. Sayın Tayyip Erdoan bu hayalimizi gerçekleştiriyor” diye konuştu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Selçuk Bilim Kampı Proje Açılışı Yapıldı
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA