• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ermeni açılımı konusu 10 Ekimde Mecliste
23 Eylül 2009 Çarşamba 08:18

Ermeni açılımı konusu 10 Ekim'de Meclis'te

Başbakan Erdoğan, New York'ta Princeton Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada Ermeni protokolünün milli maçtan iki gün önce 10-11 Ekim'de TBMM'ye getirileceğini söyledi
Başbakan Tayyip Erdoğan, New York'ta 'demokratik açılım' ve Ermenistan ilişkilerini değerlendirdi. Princeton Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada Erdoğan, Ermeni protokolünün Türkiye ile Ermenistan takımları arasında 14 Ekim'de yapılacak milli maçtan iki gün önce TBMM'ye getirileceğini söyledi. Erdoğan şöyle konuştu: "Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki görüşmeler görülmemiş bir heyecanla devam ediyor. Türkiye ve Ermenistan arasındaki bu adımlar İsviçre'nin araya girmesiyle çok önemli bir noktaya gelmiş vaziyette. Burada ön yargılar öne çıkmazsa, iç siyaset düşünülerek adım atılmazsa inanıyorum ki paraf edilmiş olan anlaşma parlamentoya gelecektir. Ayın 10'u ya da 11'inde bu adımlar atılmış olacaktır." Konuşmasında 'demokratik açılım' konusuna da değinen ve "Açılımın hepsi bir anda olmaz. Hazmede hazmede ilerlememiz gerekiyor" diyen Erdoğan, "Azami sorunları çözüp asgariye indirmek istiyoruz. Bu Kürt açılımı değil, demokratik açılım. Azınlıkların hakları da bu açılımda yer alacak" diye konuştu. Başbakan, konuşmasında 'Yeni bir küresel düzen' ihtiyacına da vurgu yaparak şunları söyledi: "Yeni küresel düzen bir zarurettir. Herkesi kucaklayan adil, paylaşımcı farklılıkları zenginlik olarak gören ve güven esasına dayalı bir düzen olmalıdır. Bunun için yeni bir liderlik anlayışına ihtiyaç vardır." BM ve uluslararası hukuku da eleştiren Erdoğan, uluslararası hukukun kağıt üzerinde olduğunu, uygulamada adaletsizlikler olduğunu kaydetti ve "Adalet istiyoruz" dedi.

KORUMALAR KAVGA ETTİ

Başbakan Erdoğan'ın BM Genel Kurulu'ndaki ilk gününde ise korumaları ile ABD Başkanı Barack Obama'nın Amerikan gizli servisine (Secret Service) bağlı korumaları birbirine girdi. Erdoğan, güvenlik gerekçesiyle, Bill Clinton tarafından organize edilen "G- 20 Zirvesi ve Küresel Etkileri" konulu konuşmayı iptal ederek oteline geri döndü. Sheraton Oteli'ne giderken konvoyu ABD'li gizli servis elemanlarınca ABD Başkanı Obama'nın otelden ayrılmak üzere olduğu gerekçesiyle durdurulan Erdoğan, araçtan inerek Türk korumalar ve ABD'li gizli servis elemanları ile birlikte otele yürümeye başladı. Otele 30 metre kala Obama'nın korumaları Erdoğan'ın otele girişine engel olmak istedi. Türk korumalar ve Amerikalı korumalar arsında sözlü tartışma ve itiş kakış yaşandı. Erdoğan'ın, bir Amerikalı korumaya kızarak elini geri ittiği iddia edildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA