• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erlere 10 gün izin
25 Kasım 2010 Perşembe 18:00

Erlere 10 gün izin

Askerlik yaptığı sırada ailesinden birini kaybeden askere 10 gün izin veren kanun tasarısı kabul edildi...
TBMM Genel Kurulunda "temel yasa" olarak görüşülen Yüksek Öğrenim Kredive Yurtlar Kurumu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan KanunTasarısının 1. bölümü kabul edildi. Kabul edilen bölüme göre, askerlikhizmeti sırasında anne, baba, kardeş, eş veya çocuğu vefat eden erlere,istemeleri halinde 10 gün izin verilebilecek. İzin, askerlik hizmetinden sayılacak.

YURTKUR, Başbakanlığa bağlanacak. Başbakan, kurumun yönetimiyle ilgiliyetkilerini, gerekli gördüğü takdirde bir bakan aracılığıylakullanabilecek.YURTKUR, yurt dışında da yurt kurabilecek.

YURTKUR Genel Kurulunun Başkanı, Başbakan veya görevlendireceği DevletBakanı olacak. YURTKUR Genel Müdürü ve yardımcıları da kurum GenelKurulunda yer alacak. Genel Kurul, yılda bir yerine, iki yılda birtoplanacak. YURTKUR Genel Müdürlüğü, yurt dışında kuracağı yurtlarlailgili "uzman müşavir" atayabilecek.

ÖĞRENCİ KREDİLERİ

Öğrenim kredileri, alındığı kadar sürede ödenecek. 4 yıl kredi alan birkişi, daha önce bu krediyi 2 yılda geri öderken, düzenlemeyle 4 yıldaödeyecek.

Böylece, taksit sayısı arttığı için ödenen aylık miktarı da yaklaşıkyarıya inecek. Lisansüstü eğitim yapan öğrenciler ise kredi borcunumezuniyetten 3 yıl değil, 4 yıl sonra ödemeye başlayacak.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan bir borçlu, talepederse, kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak vebirer yılla sınırlı olmak üzere geri ödemeye başlamasınıuzattırabilecek.

Sağlık nedenleri dışında, kendi isteğiyle yüksek öğretim kurumundanayrılan ya da herhangi bir nedenle ilişiği kesilen öğrenci, bu tarihten 2 yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı sürede ve aylık dönem halindekredi borcunu ödeyecek.

Bu süre, daha önce 1 yıl sonra başlıyor ve borç ödemesi de 1 yıl içindeyapılması gerekiyordu. Yurt içindeki öğrencilerden kefil aranmazken,yurt dışında öğrenim gören öğrencilerden kefil veya diğer teminatlaralınacak. TOKİ'ye, hizmet, yurt binaları ve tesis yaptırılabilecek.

Bu bina ve tesisler, kamuya ait taşınmazlar üzerine 49 yılı geçmemeküzere kiralama yoluyla inşa edilebilecek. Bu kapsamdaki işlemler damgavergisi ve harçlardan istisna tutulacak. Teklifin 2. bölümü üzerindegörüşmeler sürüyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA