• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erken teşhis çok önemli
22 Kasım 2012 Perşembe 16:20

Erken teşhis çok önemli

Medicana Konya Hastanesi beyin tümörü vakalarında bölgenin çözüm merkezi oldu.
Medicana Konya Hastanesi beyin tümörü vakalarında bölgenin çözüm merkezi oldu. Uzun yıllardır, beyin tümörü olan hastalar İstanbul ya da Ankara'ya giderek sorunlarını çözmeye çalışıyordu. Bu da gerek maddi gerekse manevi birçok sıkıntıya sebep olup hastaların uzun süreli takibini ise çok zorlaştırıyordu. Medicana Konya Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahisi ekibinden olan Doç. Dr. Özerk Okutan ve Op. Dr. Soner Çivi'nin yaptıkları çok sayıdaki başarılı beyin tümörü ameliyatlarından sonra, bölgedeki hastaların tercihi Medicana Konya Hastanesi olmaya başladı. Medicana Konya Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahisi Kliniği'ne başvuran hastaların önemli bir kısmının da Ağrı, Ankara, Nevşehir gibi değişik illerden gelmesi ile Konya artık hastaların başka şehirlere gittiği değil, başka şehirlerden hastaların geldiği bir il olmaya başladı.  
Doç. Dr. Özerk Okutan, beyin tümörleri, beyindeki ya da beyin zarındaki bazı hücre tiplerinin anormal bir değişim göstermesi veya kontrolsüz bir şekilde fazla sayıda artması sonucu olan kitleler olduğunu belirtirken “Tümörler iyi huylu veya kötü huylu olabilirler. Bazen de metastaz denilen ve vücudun başka bir yerindeki tümörün beyne sıçraması ile de ortaya çıkabilirler.” Dedi.
Beyin Tümörlerinin Belirtileri Nelerdir?
Beyin tümörleri beyindeki yerleşim yerlerine ve büyüklüklerine göre farklı bulgular verebilir. Her tümörün başlangıç şikayeti de farklı olabilir. Baş ağrısı en çok görülen şikayetlerden birisidir. Özellikle sürekli olan, sabahları uyandıktan hemen sonra daha şiddetlenmiş ve kusma da eşlik ediyorsa muhakkak doktor kontrolü gereklidir. Hastalar sadece epilepsi (sara) nöbeti ile de başvurabilir. Görme problemleri, vücudun bir tarafında başlayan kuvvetsizlik ve his kaybı, konuşmada bozukluk, kişilik değişiklikleri ve hafıza kayıpları, hareketlerde dengesizlik sık görülen şikayetlerdir. Bunlar tek başların görülebileceği gibi, birkaç bulgu birlikte de görülebilir.
Erken Teşhis Çok Önemli
Vücuttaki tüm tümörlerde olduğu gibi beyin tümörlerinde de erken teşhis hayat kurtarır. Anlatılan şikayetlerle Medicana Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahisi Kliniği’ne başvuran hastalara ayrıntılı muayene yapılıp, Beyin Tomografisi, Beyin MR, Beyin Anjio MR, Beyin Damarlarının Dijital Anjiyosu gibi tetkiklerle kesin tanı konulur.
Medicana Hastanesi’nde Uygulanan Cerrahi Yöntemler Neler?
Medicana Konya Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahisi Kliniği’nde, bu konudaki tecrübe ve hastanenin sahip olduğu yüksek teknoloji sayesinde her girişimi yapılabiliyor. Kafatasının açılmasına gerek kalmadan burundan girilerek yapılan beyin hipofiz tümörü ameliyatları, navigasyon denilen yüksek teknoloji bir cihazla tümörün yerini nokta atışla tesbit ederek yapılan ameliyatlar kullanılan tekniklerin bir kısmı. Yine beyin tümörü haricinde beyin damarlarının hastalıkları (baloncuk gibi), hidrosefali (beyinde su toplanması), kazalara bağlı kafatası ve beyin yaralanmaları gibi birçok hastalığı başarılı bir şekilde ameliyat ediliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA