• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erkeklerin derdi saç dökülmesi ve kellik
09 Kasım 2012 Cuma 14:59

Erkeklerin derdi saç dökülmesi ve kellik

Türk erkeklerinin en büyük derdi kellik sorunu. Yapılan araştırmalar gösterdi ki, Türkiye'de erkeklerde saç dökülme oranı bir önceki yıla göre arttı.
Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre, 2011’de saç dökülme problemi yaşayan erkek oranı yüzde 35,7 iken 2012’de oran yüzde 39,3’e yükseldi. Araştırma, erkeklerin soruna hassasiyetlerinin de giderek arttığını gösterdi.
18 yaş üstü erkekler üzerinde yapılan saç dökülmesine yönelik tüketici araştırması, yetişkin her 10 erkekten 4’ünün problemle karşı karşıya olduğunu gösterdi.
Araştırma sonuçlarını değerlendiren Dr. Özden Kasımoğulları, bu artışın en büyük sebeplerinden birinin modern yaşamın getirdiği stres yükü olduğunu belirtti. Dr. Kasımoğulları, “Genetik ve dönemsel dökülmelerden sonra stres nedeniyle ortaya çıkan yeme bozuklukları ve antidepresan ilaç kullanımları da saç dökülmelerine neden olur ya da dökülme şiddetini arttırır” dedi.
BATIDA HASSASİYET DAHA FAZLA
Araştırmanın bir diğer sonucu ise ülkemizde erkeklerin saç dökülmesine karşı hassasiyetinin doğudan batıya gidildikçe artması oldu.
Buna göre Ege Bölgesi'nde saç dökülmesini sorun eden erkeklerin oranı yüzde 60,2 iken, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu oran yüzde 30,8’e düşüyor. Doğu Karadenizli erkeklerin yüzde 42,7’si saç dökülmesini sorun ederken, Batı Karadenizli erkeklerin sadece yüzde 18,5’i saç dökülmesi problemi yaşıyor. Nüfusun en yoğun olduğu İstanbul’da ise oran yüzde 40,1 ile Türkiye ortalamasına yakın.
Dr. Özden Kasımoğulları “Kent hayatının daha yaygın olduğu bölgelerin erkekleri bakımına daha özen gösteriyor ve buna bağlı olarak da dökülen saçlara olan hassasiyet de artıyor” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA