• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erkeklerden Başörtülü protesto
14 Aralık 2012 Cuma 12:44

Erkeklerden 'Başörtülü' protesto

Mardin'in Midyat ilçesinde Eğitim Bir-Sen üyeleri, kamuda her alanda başörtülü çalışma hakkı istediklerini belirterek yeni kılık-kıyafet yönetmeliğini protesto etti.
Midyat’ta Eğitim Bir-sen üyeleri, hükümetin gelecek yıldan itibaren uygulamaya sokacağı kılıkıf kıyafet yönetmeliğini basın açıklamasıyla protesto etti. Açıklamaya katılanlar arasındaki bazı erkeklerin başlarını başörtüsü ile bağladıkları dikkat çekti.
Kendisi de başörtüsü takan Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay, devletin şiddete karşı korumak adına kanuni güvence altına aldığı kadına, başörtüsünden dolayı bizzat kendisinin şiddet uyguladığını, ayrımcılık yaptığını ve ötekileştirdiğini söyledi.
"KAMUDA HER ALANDA BAŞÖRTÜLÜ ÇALIŞILSIN"
Kamuda, her alanda ve konumda, tüm mesleklerde, hiçbir istisna ileri sürülmeksizin başörtülü çalışma hakkını istediklerini söyleyen Altay "Akademide, yargıda, eğitimde, sağlıkta, sporda ve siyasette başörtülü- başı açık ayrım yapılmaksızın, herkesin eşit vatandaşlık hakkını kullanmasını istiyoruz.
Milli Eğitim Bakanlığı yeni yayımladığı öğrencilerin kılık-kıyafet yönetmeliğinde başörtüsünü sadece imam hatiplerle ve Kuran-ı Kerim dersi ile sınırlamıştır. Biz yasaklar kalksın derken, yasağı meşrulaştıran bu yaklaşımı da asla kabul etmiyoruz. Bakanlık bu defoyu tez elden ortadan kaldırmalı, ders merkezli hak kullanımı ayıbından bir an önce kurtulmalıdır.
Bu haksızlığın ve zulmün son bulması, yetkililerin sesimizi duyması için, gerekirse her gün başörtüsü takarak işe gideceğiz. Bu utancın müsebbipleri biraz düşünsün istiyoruz. Yıllardır yapılan başörtüsü yürüyüşleri ve basın açıklamaları, özgürlük çığlıkları ne zaman duyulacak. Başörtüsü Allah’ın emri ve en tabii insan hakkıdır. Hiç kimse bu hakkı elimizden alamaz" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA