• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ergünden elektrikli otomobil müjdesi!
21 Kasım 2010 Pazar 11:59

Ergün'den elektrikli otomobil müjdesi!

Sanayi Bakanı Ergün, elektrikli otomobiller ve hibrid motorlu araçların üretimi gibi yeni teknoloji uygulamalarına ilişkin yönetmeliği, Başbakanlığa gönderdiklerini bildirdi.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, elektrikli otomobiller ve hibrid motorluaraçların üretimi ve seri tadilatı gibi yeni teknoloji uygulamalarına ilişkinyönetmeliği tamamlayarak, Başbakanlığa gönderdiklerini bildirdi.

Ergün,bu yılın sonundan itibaren Türkiye'de üretimine başlanacak elektrikliotomobillere ilişkin altyapı düzenlemelerinin hızla yapıldığınıanlattı.

Dünya otomotiv sanayiinin, bugün itibariyle özellikle küreselısınmanın önlenmesi, çevrenin korunması ve tükenen fosil yakıtlar nedeniylebirçok ülkede mevzuat baskısı altında bulunduğuna işaret eden Ergün, ''Sözkonusu mevzuat baskıları, ülkelerin taraf olduğu Kyoto gibi uluslararasıanlaşmalar gereği ulaşımda emisyonların azaltılmasına yönelik hükümler ve fosilkaynakların gelecekte tükeneceği yönündeki endişeler, üretici firmaları çevredostu araçlar olarak adlandırılan araçların üretimi konusunda yoğun çalışmayazorlamaktadır'' dedi.

Bakan Ergün, otomotiv sanayiinde ileri düzeyde olanülkelerde elektrikli araçlar için gerekli altyapı çalışmaları ve elektrik şarjistasyonlarının kurulması çalışmalarının yanı sıra, bu araçları kullanacakkişiler için özel şerit, park yeri ve maliyet azaltma gibi teşviklerin degündemde olduğunu kaydetti.

''Ülkemizde de dünyadaki bu trendi yakalamakve otomotiv sanayiinde yeni dönemin sunacağı fırsatları kaçırmamak içinBakanlığımızca büyük çaba harcanmaktadır'' diyen Ergün, bu çerçevede, Bakanlıkolarak uzun süredir üzerinde çalıştıkları elektrikli otomobiller ve hibridmotorlu araçların üretimi ve seri tadilatı gibi yeni teknoloji uygulamalarınailişkin yönetmeliği tamamlayarak Başbakanlığa gönderdiklerinibildirdi.

Ergün, söz konusu yönetmeliğin çok yakın bir zamanda ResmiGazete'de yayımlanarak, yürürlüğe gireceğini ve böylece elektrikli araçlarlailgili yasal altyapının tamamlanmış olacağını dilegetirdi.

-''OTOMOTİV SANAYİ STRATEJİ BELGESİ HÜKÜMET BELGESİHALİNE GELECEK''-

Ergün, ''Söz konusu Yönetmeliğin yayımlanmasıile artık Türkiye'de üretilen ya da tadil edilen elektrikli veya hibridaraçlarla, yurtdışından Türkiye'ye gelecek bu tür araçların trafiğe çıkmasımümkün olacak. Ancak bu aşamada, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi çevre dostuaraçların üretimi, tüketiciler tarafından tercih edilmelerini sağlayacakdüzenlemeler ve altyapının geliştirilmesi de önemli'' diye konuştu.

Bunedenle, bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de elektrikli araçlar içingerekli altyapı çalışmaları ve elektrik şarj istasyonlarının yapımı, bu araçlarıkullanacak kişiler için özel şerit, park yeri ve maliyet azaltma gibiteşviklerin de gündemde olduğunu dile getiren Ergün, bu çerçevede, elektrikliaraçların kullanımının ve yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini ifadeetti.

Nihat Ergün, bakanlıkları koordinasyonunda tüm ilgili taraflarınkatılımıyla hazırlanan ve Ekonomi Koordinasyon Kuruluna (EKK) sunulan ''OtomotivSanayi Strateji Belgesinde'' çevre dostu araçların (Euro 5, Euro 6, hibrid,elektrik vb) ve özellikle de son küresel trendler ışığında elektrikli araçlarayönelik Ar-Ge çalışmalarının, üretiminin, kullanımının ve altyapı çalışmalarınınkamu politikalarıyla desteklenmesi gerektiğine işaret etti.

Söz konusubelgenin Kurban Bayramından sonra EKK'da görüşülerek Hükümet belgesi halinegetirileceğini vurgulayan Ergün, bu belgede yer alan eylemleringerçekleştirilmesi ile Türkiye'nin bir üretim üssü niteliğini sağlamlaştırırkendiğer taraftan yerli bir otomotiv sanayinin kurulması yönünde önemli adımlardaatılmış olacağını belirtti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA