• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ergin, PKKnın çekilme takvimini verdi
18 Mart 2013 Pazartesi 16:33

Ergin, PKK'nın çekilme takvimini verdi

Sadullah Ergin açıkladı! Silahlı PKK üyeleri 9 ayda sınırdışına çekilecek...

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kanaltürk televizyonuna barış süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sürece ilişkin takvim veren Bakan Ergin, PKK'nın silahlı unsurlarının 21 Mart'tan yıl sonuna kadar sınır dışına çekilmesinin tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

MEKTUPLAR DEĞERLENDİRİLDİ

Çözüm sürecinin gerektirdiği çalışmalar yapılıyor. İstanbul'daki Başbakan'la yaptığımız toplantıda başka arkadaşlarımızda vardı. MİT Müsteşarı ile benim dışımda. Bu sürecin şu ana kadar geldiği nokta, bundan sonra izlenecek yol değerlendirildi. Cevaplar gelmiştir, değerlendirilmiştir. Şu an itibarıyla başladığımız noktadan öngörüldüğü şekilde adımlar birbirini takip ediyor.

PARLAMENTO İLE PAYLAŞILIR

(Son kararı kim verecek?) Elbette ki bu görüşmeleri aktif olarak yürüten MİT. Diğer yanda da İmralı'daki hükümlü var. Belli bir olgunluğa geldiyse, parlamentoya takdim noktasına geldiyse, hukuki altyapıya bürünmesi gereken aşamaya geldiyse, parlamento ve muhalefetle paylaşma zarureti çıkacak.

SÜRECİN GARANTİSİ YOK

Bir garantisi yok ama bu süreç yaşanmazsa ne olacağının garantisi var. 30 yıldır ne oluyorsa o olacaktır. Herkes kendi tarafındaki kayıpların istatistiğini tutacak. Hesabını tutacak.

GENEL AF YOK

Herkes kendi kamuoyuna mesaj vermek isteyebilir. Önemli olan süreç dediğim yol haritasıdır. Kürtlerin lideri söyleminin bizim için bir önemi yok. Genel af gibi bir şey bizim gündemimizde yok.

SİLAHLI GÜÇLERİN ÇIKARTILMASI

Bu sürecin sağlıklı yürülmesi için ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeler olursa. Mesela silahlı güçlerin yurtdışına çıkışı için düzenlemeye ihtiyaç var mıdır yok mudur, bu tartışılır. Silahlı unsurların Türkiye'yi terk etmesi gibi yasal düzenlemelere ihtiyaç olursa parlamentoya gelinir. 16 Haziran gibi tarihlere tebessüm ediyorum. Medyada hayal gücü yüksek arkadaşlarımız var. Su mecraında akar. İmkanlar ölcüsünde bu süreçtir.

Bir çekilme başlar, mecraında sürer gider. Süreç için belli zaman dilimlerine atıflar yapılır. Bu zaman dilimleri esneyebilir. Çıkacaklar ama birkaç sene sürer diye bir şey olmaz. Belli periyotlar vardır. 2013 sonuna kadar söylenen doğrudur. Eylemsizlik ve çekilme birlikte olur. Dağ kadrosu ise sonraki aşamalardır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA