• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ergenekonun tek dokunulmazı
13 Temmuz 2009 Pazartesi 12:17

Ergenekon'un tek dokunulmazı

Ergenekon soruşturması kapsamında evi arandı, eşyalarına el konuldu ancak hiçbir inceleme yapılamıyor..

Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun el konulan malzemeleri üzeride altı aydır hiçbir inceleme yapılamadı.

Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun Ergenekon soruşturması kapsamında evinde yapılan aramada el konulan hard disk, CD ve DVD'lerin, yaklaşık altı aydır incelenemediği ortaya çıktı. Kanadoğlu'nun avukatlarının el konulan hard disk, CD ve DVD'lerin incelenmesi konusunda polisin ve savcılığın yetkili olmadığı yönündeki başvurusu üzerine eşyaların mahkeme huzurunda açılıp incelenmesi kararlaştırılmış.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda Kanadoğlu'nun Ankara'daki ve İstanbul'daki evinde 10 Ocak 2009 tarihinde arama yapıldı. Kanadoğlu'na ait aralarında müzik CD'lerinin de bulunduğu çok sayıda belge, CD, DVD hard disklere el konuldu. Evden çıkan malzeme için avukatları İstanbul Cumhuriyeti Başsavcılığı'na başvurarak incelenme sırasında hazır bulunmak istediklerini belirtti. Bu talep doğrultusunda Kanadoğlu'nun avukatı İsmail Sami Çakmak, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne çağrıldı. Ancak Çakmak, incelemenin savcı olmadan yapılacağını tespit etmesi üzerine incelemeye karşı çıkarak Savcı Zekeriya Öz'ün hazır bulunmasını istedi.

Avukat Çakmak söz konusu belgelerle CD ve DVD'lerin incelenmesiyle ilgili dilekçesinde de "İstanbul Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'nin yetki alanı dışında Ankara'da belirttiğimiz hukuka aykırılıklar gerçekleştirerek yapılan arama, arama kararında belirtilen ve el konulmuş olan eşyayı inceleme yetkisi de Ankara Geniş Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi ve bu mahkeme nezdindeki savcılıktadır. Bu taleplerimiz konusunda mahkemece bir karar verilinceye kadar emniyetçe yapılacak işlemlerin geriye bırakılmasını, kapalı/mühürlü paketlerin açılmamasını emrivaki ile açma yaparak yeni hukuksuzluklara yol açılmamalıdır" denildi.

Bu dilekçe üzerine savcılık sadece kolileri açabildi. Savcı Zekeriya Öz'ün hazırladığı tutanakta ise el konulan malzemelerin içinde 15 Ağustos 2007 yılı tarihli 'özel acil gizli' ibareli bir belgenin çıktığı belirtilerek, "Bir adet 'özel acil gizli' 15 Ağustos 2007 tarihli Sn. Sabih Kanadoğlu diye başlayan iki sayfa yazı, bir sayfasında Atatürk resimleri olan bir yazı, internetten indirilen Vural Savaş Onursal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı başlıklı üç sayfasına ibaret yazı olduğu görüldü. Mühürlü ve bant zarf açıldı. İçinden bir adet Kanadoğlu'un dikkatine yedi sayfa el yazılı, ekinde 'Neşter' ve de 'Yargının Kalbinde Neşter' yazılı faks çıktı" denildi.

Avukat Çakmak, verdikleri itiraz dilekçesi nedeniyle incelemenin yapılamadığını ifade ederek "Şu ana kadar inceleme için bizi çağırmadılar. İnceleme yapabilmek için mahkeme kararını bekliyorlar. Avukatlar hazır olmadan yapılacak bir incelemenin hukuki bir değeri olamaz" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA