• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ergenekona destek veren o şirketler!
13 Nisan 2009 Pazartesi 13:52

'Ergenekon'a destek veren o şirketler!

Ergenekon'un son dalgasının odağında Türkan Saylan'ın başında bulunduğu ÇYDD yer alıyor. Peki ulusalcı çizgideki yabancı sermaye karşıtı ÇYDD'yi hangi şirketler destekledi?
Ergenekon'un 12'inci dalgasının odağında yer alan kurumlardan biri de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği oldu. ÇYDD Türiye'deki en önde gelen şirketler tarafından destek görüyor.
 
 Kamuoyunun Cumhuriyet Mitingleri tertibi ile daha yakından ismini
duyduğu Türkan Saylan'ın başında bulunduğu dernek ilk bakışta sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Ancak bilindiği gibi, Türkan Saylan ve başında bulunduğu dernek Anadolu’daki ÇYDD şubelerini Cumhuriyet mitinglerine katılmaları için seferber etti. 
Türkiye genelinde 66 merkezde şubesi bulunan ÇYDD, sıradan bir dernek olmasının ötesinde kimi 'kritik' vasıflar da üstlenmiş görünüyor. Zira polisin ÇYDD'de ne aradığı yönündeki soruya ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan'ın verdiği, 'Polis ÇYDD Genel Merkezi'nde silah arıyor' yönündeki açıklaması oldukça kritik.
Bu arada ÇYDD'nin de merceğe alındığı 12'inci dalga operasyonda Dernek Genel merkezi yanı sıra İzmir, Çukurova, Adana ve Van şubelerinin de arandığı bildirildi.
 
Yabancı sermaye kucağında sermaye düşmanlığı
Onlarca şubesi ile Türkiye geneline yayılmış bulunan ve özellikle yoksul bölgelerde eğitim amaçlı projeleri ile bilinen ÇYDD, çoğu zaman yabancı sermaye karşıtı sözleri ile gündemde oldu. Ancak ÇYDD'nin yabancı sermaye düşmanlığı yaptığı bir ortamda ÇYDD'ye destek veren kimi şirketler de uluslar arası sermaye kökenliydi.
 
Türkan Saylan 'İyilik Meleği' mi?
Türkan Saylan ismi toplumun bir kesimi üzerinde adeta kabus niteliğinde… Saylan 2 Şubat 2001’de Cumhurbaşkanı Sezer tarafından YÖK üyeliğine atandıktan sonra başörtülü öğrencilerin korkulu rüyası haline geldi.. Hatta, yalnızca böşürtülü genç kızların değil, hekim olarak görev yaptığı dönemde yaptığı ayırımcılıktan dolayı başörtülü hastalar da bu isimden tir tir titriyordu.. Bütün bunların yanında.
MİT Raporunda ÇYDD yer aldı
MİT İstihbarat Başkanı Cemal Uzgören'in 24 Nisan 2001'de Başbakanlık’a gönderdiği raporda, Türkan Saylan'ı ve ÇYDD'yi misyonerlik faaliyetlerinin odağındaki isim olarak göstermesi de çarpıcı bir veri olarak ortada duruyor.
Peki bu kadar karmaşık bir isim nasıl olur da birileri tarafından “iyilik meleği” gibi sunulabilir? Bu soruya verilebilecek kapsamlı bir yanıt sanırım resmin tümünü ortaya çıkarabilir.
 
Türkiye'deki en ünlü şirketler destek verdi
Saylan'ın Başkanı olduğu ÇYDD de, bütün etkinliklerini Türkiye’nin kalburüstü şirketlerinin yaptığı bağışlarla yürütüyor.
Prof. Saylan, hep büyük veya uluslararası şirketlerle işbirliği yapıyor. Onların “sosyal sorumluluk” adını verdikleri projeleri yürütüyor.
 
 
Bunlar hangileri mi hemen ilk akla gelenleri sıralayalım:
Danone
Metro Grosmarket
Real
D&R
Turkcell
TNT Ekspres
Ericsson
Doğuş Grubu
Finansbank
İş Bankası
Garanti Bankası
Mercedes-Benz
Coca-Cola
AvivaSA Hayat ve Emeklilik
Petrol Ofisi
Filli Boya
Banvit
New Jersey Çağdaş Türk Cemiyeti
Bridge To Türkiye Fund
Amerikan Board
 
bunlardan bazıları....
 
Peki bu isimleri neden sıralıyoruz: Sebebi gayet açık. Bu şirketlerin tamamına yakını uluslar arası sermayeli. Hepsi gayet iyi biliyor ki, Türkan Saylan ve başında bulunduğu dernek, “Atatürkçü gençler yetiştirme” adı altında kendilerine en yakın insan tipini yetiştiriyor.
Peki ÇYDD ve Genel Başkanı Türkan Saylan'ın hemen her açıklamalırda vurgu yaptıkları: “Türkiye’yi satın alan” bu şirketler, kendilerine en çok karşı çıkan kesimlerin sözcülüğünü yapan bir derneğe niçin yardım yaparlar? Onu niçin büyütmek ister? Ya da bu soruyu, "Yabancı sermayeyi “işgal güçlerinin sermaye ordusu” olarak gören bir ÇYDD, bunlardan nasıl destek ister?
 
ÇYDD merkez ve şubeleri aranıyor
Ergenekon operasyonu kapsamında yürütülen 12'inci dalga operasyonda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan'ın evinde sivil polis ekipleri arama yapıyor. Operasyonlar pek çok şehre yayılırken ÇYDD şubeleri didik didik aranıyor. Aramaların yapıldığı ÇYDD Şubeleri şunlar: Bursa, Kadıköy (İstanbul), Antalya, Alanya, Çukurova (Adana), Adana, Urfa, Diyarbakır, Trabzon, Van, İzmir, Mersin...
 
Saylan ve Haberal 'kiralık kasa' listesinde
Ergenekon soruşturmasında bu sabah gözaltına alınan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın sahibi olduğu Kanal B televizyonu, hükümete muhalif bir çizgide yayın yapıyor.
Aynı operasyonda evinde arama yapılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan da cumhuriyet mitinglerini düzenleyen kişiler arasında yer alıyor.
Prof. Türkan Saylan ve Prof. Mehmet Haberal'ın isimleri Ergenekon savcılarınca BDDK'ya gönderilen ve kiralık kasası bulunup bulunmadığı öğrenilmesi istenen 143 kişilik listede yer alıyordu.

Rotahaber
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA