• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ereğlideki dolu zararı Meclise taşındı
18 Ocak 2012 Çarşamba 17:45

Ereğli'deki ''dolu zararı'' Meclis'e taşındı

Konya Ereğlinin iki köyü Gaybi ve Yıldızlı da Temmuz ayında yaşanan dolunun yol açtığı zarar Meclise taşındı. CHP Milletvekili Atilla Kart, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Ekere dolu...

21 Temmuz 2011’de Ereğli’ye bağlı Gaybi ve Yıldızlı Köylerinde yağan dolunun ekili mahsullere ciddi zarar verdiğini hatırlatan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Ereğli Kaymakamlığı tarafından hazırlanan Hasar Tespit Raporu’nda 300’ün üzerindeki çiftçinin zararının 5 trilyonu aştığının belirlendiğini ifade etti.

Bölgedeki çiftçilerin başta Tarım Kredi borçlarının ertelenmesi olmak üzere, çözüme yönelik hiçbir adım atılmadığını kaydeden Atilla Kart, çiftçinin, mevcut mahsulünü kaybettiği gibi yeni dönem ekimi ve hazırlıklarını da yapamadığını söyledi.

Kart, Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e şu soruları yöneltti:

Gaybi ve Yıldızlı Köylerinde meydana gelen afet sebebiyle, adı geçen köylere yönelik olarak bugüne kadar neden gerekli yasal yardımlar yapılmamıştır?

Başta Tarım Kredi borçlarının ertelenmesi olmak üzere diğer borçların da yeniden yapılandırılması ve yeni kredilendirme imkânlarının tanınması konusunda bundan böyle ivedi olarak gerekli çalışmalar yapılacak mıdır?

Çiftçinin mağduriyeti bu kadar büyük olmasına, konu ilgili Resmi Merciler tarafından da resmi raporlara bağlanmış olmasına rağmen, Hükümet tarafından gerekli tedbirler bugüne kadar neden alınmamış, bu vatandaşlarımıza gerekli yasal yardımlar neden yapılmamıştır?

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA