• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ereğlide süne ve kımıl mücadelesi
16 Haziran 2012 Cumartesi 10:44

Ereğli'de süne ve kımıl mücadelesi

Konyanın Ereğli ilçesinde hububat tarlarında süne ve kımıl ili mücadele sürüyor.
 Konya’nın Ereğli ilçesinde hububat tarlarında süne ve kımıl ili mücadele sürüyor.
Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik ekiplerinin hububat tarlalarında süne ve kımıl ile mücadele kapsamında 26 Nisan tarihinden itibaren yaptıkları çalışmalar devam ediyor.
Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, özellikle hasadın yaklaştığı bu dönemde normal şartlar altında süne kontrolü yaptıklarını fakat bu sene kımıl zararlısının çok yoğun olmasından dolayı tarlalarda zararın çok fazla görüldüğünü ifade etti. Özgüven, “Son yıllarda hiç karşılaşmadığımız bir durum ile karşı karşıyayız. Vatandaşlarımız uyarılarımız neticesinde 2-3 defa ilaçlama yaptıkları halde tarlalarda süne ve özellikle kımıl yoğunluğu devam ediyor. İlaçların etkisinin geçmesi ile birlikte bu zararlılar tekrar tarlalara hücum ediyor. Bunun nedeni hububat ekilişinin yoğun olduğu köylerde bu üretim sezonunda hububat ekilişinin 8-10 bin dekarlardan 500-1000 dekarlara düşmüş olması, Toros Dağı eteklerinden ilçemiz sınırına kadar olan bölgede hububat ekilişlerinin az olması ve iklim şartlarındaki ani değişikliklerdir” dedi.
Arpa ve Çavdarların biçilmesiyle birlikte kımıl ve sünenin buğday tarlalarında daha da artacağını söyleyen Özgüven, bu sebepten dolayı çiftçilerin tarlalarını sık sık kontrol etmelerini ve ilaçlama yapmalarını istedi. Yapılan çalışmalar neticesinde Ereğli genelinde birçok köyü ilaçlama kapsamına aldıklarını ifade eden Özgüven, “Buğday ekilişinin fazla olduğu yerlerde bazı çiftçilerin ilaçlama yapmasına rağmen, bazı çiftçilerin ise ekininde zarar olmayacağı düşüncesiyle ilaçlama yapmamaları doğal olarak her iki üreticiyi de olumsuz olarak etkilemiştir. Bu zararla mücadelenin en etkin yolunun toplu mücadele yöntemidir” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA