• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ereğlide gıda denetimleri sürüyor
02 Temmuz 2012 Pazartesi 18:06

Ereğli'de gıda denetimleri sürüyor

Konyanın Ereğli ilçesinde, iş yerlerine yönelik denetimlerin ve gerekli analizlerin yapılması için numune alımları yoğun bir şekilde sürüyor.
Konya’nın Ereğli ilçesinde, iş yerlerine yönelik denetimlerin ve gerekli analizlerin yapılması için numune alımları yoğun bir şekilde sürüyor.

Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yüksek Ziraat Mühendisi Özkan Özgüven, gıda üreten, satan iş yerlerinden mısır yağından kaşar peynirine ve kirazdaki ilaç kalıntısına kadar analizi Haziran ayında yaptırdıklarını ifade etti. Analiz sonuçlarının olumlu olmasının kendilerini sevindirdiğini belirten Özgüven, “İlçemizde gıda sektöründe faaliyet gösteren Gıda Üretim, Satış ve Toplu Tüketim yerlerine yönelik denetimlerin, 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda Ve Yem Kanunu” ile verilen yetkiler çerçevesinde düzenli bir şekilde Haziran ayı içerisinde de gerçekleştirilmiştir” dedi.

Haziran ayında toplamda gıda üreten satan işyerlerinde 81 adet denetimin yapıldığını kaydeden Özgüven, bu denetimler esnasında, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen 2012 Yılı Gıda Kontrol Planı kapsamında, Alo Gıda 174 şikayet hattına gelen şikayetlere istinaden ve denetimler esnasında gerek görüldüğü hallerde muhtelif ürünlerden 12 adet numune alındığını aktardı. İlçe halkımızın güvenli gıdaya ulaşması noktasında üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmede asla taviz vermeyeceklerini açıklayan Özkan Özgüven, en etkili denetçinin tüketiciler olduğunu belirterek, ilçe halkımızdan satın aldıkları gıda ürünlerinde, bakanlığımız tarafından verilmiş olan gıda sicilini aramaları ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat etmeleri gerektiği hususunda uyarılarda bulundu. Özgüven, vatandaşların gıda ile ilgili her türlü şikayetlerini Alo Gıda 174 şikayet hattına bildirebileceklerini söyledi. Öte yandan, denetimler esnasında kanuna aykırı hareket eden 1 işletmeye 2 bin 375 TL ve 1 adet işletmeye de 11 bin 875 TL idari para cezası uygulandığı belirtildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA