• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ereğlide çiftçilere bilgilendirme toplantısı
28 Şubat 2013 Perşembe 14:28

Ereğli'de çiftçilere bilgilendirme toplantısı

Konyanın Ereğli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, zirai mücadelede insan sağlığını tehdit eden ilaç kalıntılarına yönelik yaş sebze ve meyve üreticilerine bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Konya’nın Ereğli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, zirai mücadelede insan sağlığını tehdit eden ilaç kalıntılarına yönelik yaş sebze ve meyve üreticilerine bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Bilgilendirme toplantısında konuşan Ereğli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Özgüven, zirai mücadelede insan sağlığının ön planda tutulması ve insan sağlığı ile ilgili mevzuatlar kapsamında yapılan yaş sebze ve meyve ilaçlamalarının reçetesiz yapılamayacağını söyledi. Özgüven, “Tarım teşkilatı olarak Ereğli çiftçisinin, halkımızın davetimize icabet etmesi bizleri mutlu ediyor. Bilgiye açık, teknik tavsiyelere uyan ve yönlendirmelerimizi dikkate alarak üretim yapan siz değerli çiftçilerimizi insan sağlığını direkt olarak ilgilendiren zirai ilaç kullanımı konusunda bilinçlendirmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi artık reçetesiz ilaç satımı yasak. Bu sistem Ereğli’de oturdu. Bundan sonra da kullanımı ve uygulaması noktasında eğitim almayan, sertifikası olamayanlar ilaçlama yapamayacak. Buradaki amaç bellidir. İnsan sağlığını tehdit edecek, ekonomik kayıpları önleyecek uygulamaları ortadan kaldırmak. Ürünlerin pazara sunulması, sanayiye sunulması, sofralara sunulmasında öncelikli hedef ürünün sağlıklı şekilde sunulmasıdır. Bunun için bizler verilen yetki dahilinde numuneler alarak analizlerini yaptırıyoruz. Analiz sonuçlarına göre 13 bin TL’ye kadar varan cezai işlemleri uyguluyoruz. İlaç yaparak ticari kazanç sağlayan vatandaşlar da kafalarına göre ilaç yapamayacaklar. Bizim gözetimimiz altında olacaklar, sizlerin de bu konuda hassas davranmanızı istiyoruz” diye konuştu.
Ereğli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ziraat mühendislerinden Orhan Soylu ise, bitki koruma ürünleri uygulaması konusunda üreticilere bilgiler sundu ve toplantı soru cevap şeklinde sona erdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA