• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan:Siirtin her zaman yanında olduk
12 Aralık 2010 Pazar 18:35

'Erdoğan:'Siirt'in her zaman yanında olduk'

Erdoğan: 2003 yılında sizler yiğit, düştüğü yerden kalkar dediniz. 2003 yılında sizler, bu kardeşinize, eniştenize sahip çıktınız
Başbakan Recep Tayip Erdoğan kardeşliğin, birlik ve beraberliğin güçlenmesinin birilerini rahatsız ettiğini belirterek, “Biz bu tehditlere, tahriklere aldanmadan yolumuza devam edeceğiz. Birileri bizi tuzaklara çekmek istedi, onlara aldanmadık. Birileri bizi tezgaha çekmeye yeltendi, onlara aldanmadık. Kirli senaryolarda bize biçilen rolleri kabul etmedik” dedi.

Erdoğan, yanında eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'le birlikte gelidği Siirt'te 32 tesisin topla açılışını yaptı. Siirt Cumhuriyet Meydanı’nda yağmur altında bekleyen yaklaşık 3 bin kişiye konuşan Erdoğan, referandumda yüzde 95 oranında ‘evet’ oylu verdikleri
için Siirtlilere teşekkür etti. Erdoğan, “Ben eminim ki baskılar olmasaydı, Siirtli kardeşimin hür iradesi baskı altına alınmasaydı, Siirt yeni bir rekora imza atabilirdi. Katılım oranı yüzde 51’de kaldı, zira sıkıntılar vardı. Bu bölgede benim vatandaşımın sandığa gitmesini engelleyenler, yüksek oranda ‘evet’ oyu çıkacağını çok iyi biliyorlardı” dedi. Erdoğan birilerinin engelleme çabalarına karşın bölgenin çehresini değiştirdiklerini, Türkiye'nin itibarını büyütüklerini, yıllardır devam eden yasaklara son verdiklerini, inkar politikalarını ellerinin tersiyle ittiklerini söyledi.

“ENİŞTENİZE SAHİP ÇIKTINIZ”

Ankara’dan Siirt’e tarifeli uçak seferlerinin bu ay içinde başlayacağını anlatan Erdoğan, Siirt’in derin kökleri, zengin kültürü, bereketli toprağı, mert insanı olduğunu söyledi.

Erdoğan, “2003 yılında sizler yiğit, düştüğü yerden kalkar dediniz. 2003 yılında sizler, bu kardeşinize, eniştenize sahip çıktınız. Biz de çok şükür Siirt’e mahcup olmadık, Siirt karşısında yüzümüzü yere eğmedik. Nasıl ki Siirt bizim her zaman yanımızda olduysa, biz de Siirt’in her zaman yanında olduk, oluyoruz” diye konuştu.

“GELİŞMELERİ HAZMEDEMEYENLER VAR”

Başbakan Erdoğan, bazılarının gelişmelerden rahatsız olduğunu, gelişmeleri hazmedemeyen ve yatırımları engellemek için her yola başvuran hazımsızların olduğunu belirterek, sözleini şöyle sürdürdü:

“Dün çetelerle, kirli senaryolarla, kirli tezgahlarla kardeşliğimizi bozmaya çalışanlar, bugün de boş durmuyor, bugün de çeşitli provokasyonlarla süreci bulandırmaya çalışıyorlar. Ben Siirtli kardeşlerimden her zaman uyanık olmalarını rica ediyorum. Oynanan oyunları çok iyi takip etmenizi, oynanan oyunların hedefini, niyetini, gayesini çok iyi anlamanızı sizlerden rica ediyorum. Bir yandan Türkiye’nin uluslararası gücü üzerinde, bir yandan da kardeşliğimiz üzerinde kirli planlar yapanlara karşı sağduyulu olmanızı sizlerden istiyorum. Türkiye’nin büyümesi, güçlenmesi, yeryüzünde hakkı ve hukuku savunması, insanlığı, vicdanı savunması elbette birilerinin işine gelmiyor. Aynı şekilde, kardeşliğimizin güçlenmesi, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesi de birilerini ciddi şekilde rahatsız ediyor. Biz bu tehditlere, tahriklere aldırmadan yolumuza devam edeceğiz. Birileri bizi tuzaklara çekmek istedi, onlara aldanmadık. Birileri bizi tezgaha çekmeye yeltendi, onlara aldanmadık, kirli senaryolarda bize biçilen rolleri kabul etmedik. 60’larda, 70’lerde, 80’lerde sahneye konulan bayat tahrikleri her fırsatta tekrarlamak istediler, hiçbirine boyun eğmedik. Bugün de Allah’ın izniyle aldanmayacak, kirli tuzaklara düşmeyecek, çirkin tahriklere gelmeyeceğiz.”

Erdoğan, üzerlerinde milletin emaneti, yetimin hakkı olduğunu belirterek, “İşte bu hassasiyetle biz siyaset yapıyoruz. Üç beş oy hırsıyla, sokak eylemlerini teşvik eden, illegal örgütlerin sırtını okşayan fırsatçılarla beraber olmak bizim kitabımızda yok” dedi.
Kendilerinin yapmanın, inşa inşa etmenin, imar etmenin mücadelesi içinde olduklarını anlatan Erdoğan,“Görüyorsunuz, onlar yıkmanın, tahrip etmenin, bozmanın mücadelesi içindeler. İşte Siirtli kardeşimin tüm bu oyunları görmesini, bu oyunları bozma noktasında bizden desteğini esirgememesini rica ediyorum. Sizin desteğiniz bizimle oldukça, sizin hayır dualarınız bizimle oldukça, inşallah her engeli aşacak, her hedefimizi tutturacak ve çok daha güzel günlere inşallah hep birlikte ulaşacağız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, barebarindeki bakanlarla toplu açılışı gerçekleştirdikten sonra incelemelerde bulunmak üzere karayoluyla Aydınlar İlçesi’ndeki Alkumru Barajı’na gitti.

Erdoğan'dan annesinin tayinini istedi

BAŞBAKAN Erdoğan, toplu açılış töreninin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı'na geldiğinde, ilköğretim 5’inci sınıf öğrencisi Nisanur Alev, korumaları aracılığı ile bir dilekçe gönderdi. Başbakan’ın kendisini istemesi üzerine yanına giden Nisanur Alev, elindeki dosyayı vererek sözleşmeli olan öğretmen annesinin tayininin çıkarılması için yardım istedi. Ağlamaklı bir şekilde Başbakan ile konuşan Nisanur Alev’in elindeki dosyayı Erdoğan yanına çağırdığı Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya verdi. Nisanur Alev, Erdoğan ile konuşurken, annesi Ebru Hacıboncuk’un ise ağlayarak kendisini izlediği görüldü.
Siirt'in Şirvan İlçesi’nde sözleşmeli öğretmen olarak 1.5 yıldır görev yapan Ebru Hacıboncuk’un 1 ay önce eşinden boşandığı ve 2 çocuğu ile burada kaldığı, tayininin Ankara’ya çıkarılmasını istediği öğrenildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA