• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan:Kudüs yanarsa dünya yanar
11 Mayıs 2010 Salı 10:57

Erdoğan:Kudüs yanarsa dünya yanar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Benjamin Netanyahu'nun başbakanlığındaki aşırı sağcı hükümetin işbaşına gelmesinden sonra Kudüs'ü Yahudileştirme projelerine hız veren İsrail'i bir kez daha uyardı...
'İsrail'in Kudüs'te yeni yerleşim yerleri açarak Kudüs'ün kutsal dokusunubozması' temasıylaİstanbul'da gerçekleşenİslamKonferansı Teşkilatı Parlamento BirliğiGenişletilmiş2. İcraKomitesiToplantısı'ndakonuşanErdoğan, Kudüs'ün demografikyapısınıve hassas dengelerini değiştirmeye yönelikİsrailtarafından atılan adımları esefle karşıladığını belirtti. Erdoğan, Kudüs'ün tüm insanlığın ortak mirası ve 2 milyarı aşkınİslamdünyasınıngöz bebeği olduğunu belirterek, "Kudüs'e yönelik her türlü saldırı, her türlü tehdit, her türlü karanlıksenaryo, ruhlarıyla, bedenleriyle, dualarıyla ve elbette ki insani tepkileriyle karşılarında Müslümanları,İslamdünyasınıbulacaktır.'' uyarısını yaptı.

İKT'nin 1969'da Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya yapılan insanlık dışı bir saldırının ardından kurulduğunu hatırlatan Erdoğan, "Minber yerine konuldu ancak, bugün üzülerek görüyoruz ki, 1969'da Mescid-i Aksa'da başlatılan yangın, bugün hâlâ sönmedi, söndürülmedi. Kudüs'ü yakanlar, Kudüs'ü yakmaya ve yok etmeye yeltenenler, sadece ve sadece Ortadoğu'yu ateşe verirler, sadece ve sadece kendi ruhlarını ateşe verirler... Kudüs yanarsa Ortadoğu yanar, Kudüs yanarsa dünya yanar. Kudüs'teki yangın söndürülmeden, Kudüs'e barış hakim olmadan, ne Ortadoğu'da, ne dünyada barış mümkün ve muhtemel olamaz. Bu gerçeği artık başta İsrail olmak üzere bölgeyle yakından alakalı tüm ülkelerin görmesi gerekmektedir." diye konuştu.

GAZZELİ ÇOCUKLAR ANNELERİNİN MEZARLARINI KUCAKLADI

Başbakan, sadece Kudüs'e yönelik tehditlerin değil, Gazze'deki insanlık dışı uygulamaların da bir an önce son bulmasını istedi. Gazze'deki trajedi devam ederken, barış sürecinin olumlu sonuçlanabileceğini düşünmenin 'fazlaca iyimser bir beklenti' olacağını belirtti. Önceki gün tüm dünyada Anneler Günü'nün kutlandığına ve tüm dünyada çocukların bir demet çiçekle, bir hediyeyle anneleriyle kucaklaştığına işaret ederken, Gazze'de, Ramallah'ta, Eriha'da, El Halil'de, çocukların annelerini değil, annelerinin mezarlarını kucaklamak zorunda kaldıklarını söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecinin yeniden canlandırılması ve kalıcı bir çözüme ulaştırılmasına yönelik çabaları desteklemeye devam edeceğini söylerken, "1967 sınırları içinde Filistin devleti bir an önce kurulmalıdır. Bu hedef doğrultusunda tüm taraflar, tüm aktörler çözüm odaklı bir yaklaşım benimsemeli ve süreci daha da zora sokacak adımlardan kaçınmalıdır." dedi.

Toplantının sonunda 'İstanbul Deklarasyonu' ittifakla kabul edildi. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in duyurduğu deklarasyonda özetle şöyle denildi: "Başkenti Kudüs-ü Şerif olacak, egemen, kendi ayakları üzerinde bağımsız bir Filistin devletinin kurulması, Ortadoğu'da adil, kalıcı ve kapsamlı bir barış için tek çıkar yoldur. İsrail'in bunu engellemeye yönelik her türlü uluslararası hukuka aykırı uygulamalarına bir an önce son verilmelidir. Yeni yerleşim yeri açma girişimlerinden İsrail derhal vazgeçmelidir." Bildiride, bir an önce Kudüs Takip Komitesi'nin oluşturularak olup bittilere artık seyirci kalınamayacağı vurgulandı. Ayrıca ihtilaf halindeki Filistinli gruplara, 'bu bölünmüşlüğe bir an önce son verin' çağrısı yapıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA