• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğanın mücadeleyi kazanması gerek
01 Mart 2010 Pazartesi 21:22

Erdoğan'ın mücadeleyi kazanması gerek

Ankara ve ordu arasındaki çatışmanın sonuçlarının bir felakete dönüşmesini önlemek için Başbakan Tayyip Erdoğan'ın mücadeleyi kazanması gerekiyor.
The Times gazetesi, “Ankara ile ordu arasındaki mücadelenin bir felakete yol açabileceği” görüşünü dile getirdi.

Türkiye’de yaşanan son gerginlikler, Batı’da kaygı uyandırmayı sürdürüyor. The Times gazetesi, “NATO’nun direği, Avrupa Birliği’nin potansiyel üyesi ve Ortadoğu’da Batı’nın stratejik müttefiki Türkiye, bugün bir felaketin eşiğinde” diye yazdı.

İngiliz The Times Gazetesi, Türkiye’deki son gelişmeleri değerlendirdiği yorumda “Ankara ile ordu arasındaki gerginlik, bir felakete yol açabilir” spotunu kullandı.

-“TÜRKİYE, BATI VE BÖLGESEL İSTİKRAR İÇİN KAYIPLAR HESAP EDİLEMEZ”

Gazete “NATO’nun direği, Avrupa Birliği’nin potansiyel üyesi ve Ortadoğu’da Batı’nın stratejik müttefiki Türkiye, bugün bir felaketin eşiğinde” diye yazdı. Gazete şöyle devam etti:

“Recep Tayyip Erdoğan’ın başında bulunduğu ılımlı İslamcı hükümet ile ordu arasındaki mevcut mücadele, bir darbeyi provoke ederse veya siyasi ya da dini şiddeti kışkırtırsa eğer, Batı için, bölgesel istikrar için ve bu yükselen ekonomik gücün umutları için oluşturacak kayıplar, hesap edilemez.”

Gazete, “ılımlı kılıfla olsa da siyasi İslam’ın, demokrasi, devlet otoritesi ve laik kurumlarla bağdaşıyor mu?” sorusunun sadece Türkiye için değil, ancak tüm İslam dünyasındaki ülkeler için kritik önem taşıdığını da vurguladı.

-“ERDOGAN-BAŞBUĞ GÖRÜŞMESİNE RAĞMEN KORKULAR SÜRÜYOR”

Gazete, eski komutanların serbest bırakılmasından sonra gerilimlerin bir ölçüde azalmış olduğu ancak Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğu arasındaki görüşmeye rağmen, “korkular ve söylentiler”in hala devam ettiğini, borsanın düştüğünü, “sosyal ve siyasi bölümlerin sertleştiği”ni de yazdı. Gazete şöyle devam etti:

"Türkiye’de gerginlik üç emekli komutanın serbest bırakılmasıyla biraz zayıfladı ancak Erdoğan ve Başbuğ arasındaki tansiyon düşürme görüşmelerine rağmen korku ve dedikodular canlılığını koruyor. Borsa değer kaybetti, sosyal ve siyasi kutuplaşmalar derinleşti, bu arada 14 kişi daha tutuklandı ve Türkler bugüne kadar sivil yetkililer için erişilmez oldukları düşünülen subayların darbe planları kurdukları gerekçesiyle tutuklanmalarını şaşkınlıkla izliyor.

Ak Parti ve silahlı kuvvetler arasındaki gerginlik 2003 yılında parti hükümete geldiğinden bu yana yaşanıyor ve çatışma tarafların karşılıklı düşmanlıklarıyla derinleşiyordu. Erdoğan liderliğindeki Ak Parti hükümeti, ılımlı bir toplum anlayışı yarattı, ekonomik alanda ve sosyal reformlar konusunda başarı sağladı. AB ile müzakereleri başlatan Ak Parti, seçmenin gözünde kendisinden önceki başarısız hükümetlerden çok daha güçlü bir yer edinerek orduya karşı güçlü bir rakip olduğunu gösterdi.

Diğer yandan askerin, hukukun ve ülkenin aydınlarının içinden geniş bir grup partinin İslamcı gündemini gizlilik içinde uygulamaya geçirmeye, kendisini eleştirenlerin sesini kesmeye ve ilk kez muhafazakar-milliyetçi silahlı kuvvetlerin gücünü sınırlamaya çalıştığını savunuyor."

"ORDU YALNIZ KALIR"

Ak Parti ise ordunun hükümeti düşürmek için planlar yaptığına emin. İki yıl önce Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesiyle yaşanan gerginliğin ardından Anayasa Mahkemesi’den partiyi yasadışı ilan edip kapatma, Erdoğan ve arkadaşlarını da siyasetten yasaklama çabaları gelmişti. Erdoğan seçime giderek generallere cevap vermiş ve önemli bir çoğunluk elde ederek yerini sağlamlaştırmıştı.

Times ordunun benzer şekilde demokratik olarak seçilmiş bir hükümeti devirmek için çaba göstermesi durumunda kendisini yurtdışında yapayalnız, yurtiçinde de kuşatma altında bulacağını yazdı.

“Bu Erdoğan’ın kazanması gereken bir çatışma” yorumunu yapan gazete AB üyeliğine aday bir ülkede ordunun sivil mahkemelerin denetiminin dışında tutulmasının, hükümetlerin ürettiği politikalar üzerinde veto hakkı olmasının, Kıbrıs’ta çözüme engel olmasının ya da hükümetin gözünü korkutmasının kabul edilemez olduğunu yazdı.

Times başyazısını Erdoğan’a “öfkeli askeri seçkinlerin Türkiye’yi sürüklemek istedikleri karmaşayı durdurmak için” incelik, sabır ve kararlılıkla hareket etmesini tavsiye ederek sona erdirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA