• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğanın bu vaadi Türkiyede üretilecek
13 Temmuz 2011 Çarşamba 10:14

Erdoğan'ın bu vaadi Türkiye'de üretilecek

Fatih Projesi kapsamında öğrencilere verilecek olan tablet bilgisayarların ihalesini alacak olan firmaya, üretimin Türkiye'de yapılması zorunluluğu getirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran seçimlerinde vatandaşlara verdiğivaatlerden biri de, "Fatih projesi" kapsamında okullarda her öğrenciyeücretsiz tablet bilgisayar cihazının verilmesiydi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, tablet bilgisayar ihalesinialacak olan firmaların Türkiye'de üretim yapma zorunluluğugetirileceğini açıkladı.Ergün, bu ürünler için oluşacak sektörün 7,5milyar dolar olduğunu belirtti. Ergün, ihaleyi alacak olan firmalarınTürkiye'de üretim yapmasıyla bu sektörlerin ülkemizde gelişeceğiniifade ederek, tablet üretiminin bu sektöre itici güç katacağınısöyledi.

İŞİ YAPABİLECEK 8-10 FİRMA VAR

Bakan Ergün şöyle konuştu, "Fatih Projesi kapsamında dört yıl içinde yaklaşık 16 milyon öğrenciye birtablet bilgisayar verilecek. Ücretsiz dağıtılacak e-kitabın Türkiye'deüretimini zorlayacağız. 10-20 milyon tablet çıkaracağız. Bu yerliüretim için fırsat. Kamunun gücü kullanılarak bu ihaleler sayesinde busektörde itici bir güç elde edilecek. Bu tür ürünlerin üretilmesi içinyerli üretimi özendirmemiz lazım. Bu ihalelere girecek firmalarınburada üretim yapma zorunluluğu getireceğiz. Türkiye'de bu işiyapabilecek 8-10 firma var. İsterse yabancı firma gelir bizim ülkemizde üretir. Bu tabletlerin biri ortalama 500 dolar. Yaklaşık 7.5 milyardolarlık bir pazar var. Kendimiz üretirsek çok daha uygun fiyatta olur. Eğer bu ihaleye girecek firmaları Türkiye'de üretim yapmasınısağlarsak bu teknolojinin gelişmesi için de itici güç olur" dedi.

 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA