• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğanın Brüksel ziyaretinin kodları
16 Ocak 2014 Perşembe 16:42

Erdoğan'ın Brüksel ziyaretinin kodları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın beş yıllık bir aradan sonra 21 Ocak'ta Brüksel'e yapacağı ziyaret çok önemli.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın beş yıllık bir aradan sonra 21 Ocak'ta Brüksel'e yapacağı ziyarette verilecek karşılıklı mesajların, Türkiye - Avrupa Birliği (AB) ilişkileri açısından belirleyici niteliğe sahip olması bekleniyor. Erdoğan, Brüksel'deki temasları sırasında AB kurumlarının tepe yöneticileri olan AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'la hem ayrı ayrı bir araya gelecek hem de çalışma yemeği formatında yapılacak dörtlü zirvede buluşacak.
Dörtlü zirve, Brüksel'de çok rastlanan bir uygulama olmaması ve ziyarete verilen önemi yansıtan bir boyuta sahip olmasıyla dikkati çekiyor.
Ziyaret, AB kanadından ardı ardına gelen davetlere rağmen ancak beş yıl aradan sonra yapılan ilk ziyaret olması ve Erdoğan tarafından dile getirilen "2014 AB yılı olacak" mesajının ardından yapılması açısından önem taşıyor.
AB yetkilileri, "2013'te yakalanan olumlu ivmenin korunmasının ve ilişkilerin mümkün olduğu kadar ileriye götürülmesine olanak verecek adımların atılmasının sağlanmasının öncelikli hedef" olduğunu kaydediyor.
İlişkilerdeki mevcut sorunlar nedeniyle kısa vadede çok somut bir ilerleme beklentisi her iki tarafta da hakim olmamakla birlikte Brüksel'de, ziyaretin "ilişkilerin psikolojisi" açısından önemli olduğu değerlendirmesi yapılıyor.
Ziyaretin Türkiye - AB ilişkileri açısından verimliliğini ise gerek Erdoğan'ın gerekse AB yetkililerinin verecekleri mesajların belirleyeceğine dikkat çekiliyor.
Türkiye'de yaşanan son gelişmelerin ister istemez gündeme geleceğine vurgu yapan AB yetkilileri, "olası bir kriz" ortamı oluşmaması için verilecek mesajların tonunun iyi ayarlanması gerektiğinin altını çiziyor.
Son gelişmelere yönelik tartışmaların yoğun olma olasılığının en yüksek olduğu platformun, Erdoğan'ın AP'deki siyasi grup liderleriyle bir araya gelmesinin öngörüldüğü toplantı olabileceği belirtiliyor.
Ziyarette AB kanadının, son gelişmelerin de ışığında, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerine bağlılığının önemine ve Türkiye ile ilişkilere verilen değere yönelik vurguları öne çıkarması bekleniyor. Türkiye'nin ilişkiler bağlamındaki sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısının da AB'nin vurguları arasında yer alması öngörülüyor.
ÇAVUŞOĞLU BRÜKSEL'DE KALACAK
Basında yer alan bazı haberlerin aksine AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun Başbakan Erdoğan'ın ziyareti öncesinde değil Erdoğan ile birlikte Brüksel'e gelmesi ve ziyaret sonrasında Brüksel'de kalarak temaslarda bulunması öngörülüyor.
Göreve yeni atanan AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun özellikle bazı AB Komisyonu üyeleriyle bir araya gelmesinin beklendiği temasların, "tanışma ve genel değerlendirme" odaklı olması bekleniyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA