• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan saldırıyla ilgili açıklamalar
28 Mayıs 2013 Salı 13:34

Erdoğan'dan saldırıyla ilgili açıklamalar

Başbakan Erdoğan, Reyhanlı'daki saldırılarla ilişkisi olan isimlerin bağlantılarını açıkladı.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Reyhanlı'daki saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, güvenlik ve istihbarat birimlerinin tespitlerini açıkladı. "İki kez Şam'a giden CHP heyetine rehberlik ve aracılık eden kişi, hem Reyhanlı saldırısını hem de kamplara yönelik bombalama, öldürme ve kaçırma girişimlerini planlayan şahsın ta kendisidir" diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:"Hatay'da gazeteci, tüccar, işadamı kılığındaki bazı karanlık şahısların ajanlık derecesindeki, vatana ihanet derecesindeki faaliyetleri tespit edilmiştir. Bunlar tutuklanarak yargıya teslim edilmiştir. Maalesef bu şahısların CHP içindeki bazı milletvekilleriyle irtibatları da tüm delilleriyle, belgeleriyle tasdiklendi. Örneğin CHP'ye yakın bir gazetenin Hatay temsilcisi, ajanlık yaptığına dair çok bariz delillerle şu anda tutuklanmış durumda."
Reyhanlı ziyareti

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Reyhanlı ziyaretindeki kalabalığa ilişkin söylediği "bindirilmiş kıtalar'' ifadesini de eleştiren Başbakan Erdoğan, "O sizin meşrebinizdir, mizacınızdır. Bizim bu tür toplantı anlayışlarımızda bindirilmiş kıta anlayışımız yoktur. Bindirilmiş kıtalarla kendimizi aldatmayız. Reyhanlı, AK Parti'nin yüzde 72 oy aldığı bir ilçedir" şeklinde konuştu.

Alkol düzenlemesi yaşam tarzlarına müdahale değildir


Yeni alkol düzenlemesine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, "Bunu inancı gereği yapıyor, İslam böyle emrettiği için yapıyor" şeklindeki eleştirileri hatırlatarak, şöyle konuştu:"Secaat arz ederken sirkatin söylüyor. Yani hangi din olursa olsun, bir din yanlışı değil doğruyu emrediyor. Doğruyu emrediyorsa bunu din emrediyor diye karşısında mı duracaksın? İki tane ayyaşın yaptığı yasa, sizin için muteber oluyor da inancın emrettiği bir gerçek, bir vaka, niçin sizler için reddedilmesi gereken bir olay haline geliyor."Yeni alkol düzenlemesini tarihi bir adım olarak nitelendiren Erdoğan, ''Biz bu düzenlemeyi milli, manevi değerleriyle huzur ve güvenlik içinde insanımızı geleceğe baksın diye yaptık. Hiç kimse bunu farklı yerlere çekmesin" diye konuştu.Erdoğan söz konusu düzenlemenin Meclis'ten geçmesine destek veren MHP'ye teşekkür ederek, "Bu düzenleme bir yasak değildir. Bu düzenleme yaşam tarzlarına müdahale değildir" vurgusunu yaptı.

Biz hiçbir şeyi yasaklamadık

Günlerdir yurt dışında ve içinde "alkol yasaklandı" diye propaganda yapıldığını belirten Başbakan Erdoğan, "Bunu söyleyenler, bunu yazıp çizenler, bunu yurt dışında ve yurt içinde yayanlar, en hafif tabiriyle yalancıdır. Biz hiçbir şeyi yasaklamadık. 10,5 yıldır kimsenin yediğine, içtiğine karışmadık. Bundan sonra da karışmayız. Karışana da müsamaha göstermeyiz" dedi.

İnsan Allah'ın yeryüzünde ki halifesidir

Yeni doğan ve doğacak çocuklarımız için de 2071’i bir hedef tarih olarak ilan ettik.
2053 yılını da gençlerimiz çocuklarımız için bir hedef tarih olarak ilan ettik.
Geçmişten günümüze birçok fikir akımı insanı değişik şekillerde nitelendirmiştir.
Kimileri haşa insanı düşünen bir insan olarak nitelendirmiştir. Kimleri düşünceden kimileri tüketiciden ibaret görmüşlerdir.
Kimi düşünceler insanı sadece akıl olarak görmüşlerdir.
Bizlerin muhafazakar demokrat bir parti olarak insana bakışımız son derece nettir. Bizim için insan Allah’ın yeryüzündeki halifesidir. Yaratılmışların en şereflisidir.
Bizim için insan aklı ruhu fıtratıyla bir bütündür. Biz insanı asla maddi ihtiyaçları olan bir canlı olarak göremeyiz.
Biz insana maddi ihtiyaçları kadar manevi ihtiyaçları da sunmak bunları tesis edecek özgür atmosferi oluşturmakla da mükellefiz.

2053’e giderken biz bu memlekette binlerce Fatih, binlerce Ulubatlı hasan binlerce Akşemsettin yetişsin istiyoruz.Biz tek Mimar Sinan’la yetinemeyiz. Biz Mimar Sinan’ın ruhunu içinde hisseden binlerce Mimar Sinan’a ihtiyacımız var.
Biz bir tek Itri ile yetinemeyiz. Yüzlerce ıtri yetiştirmek zorundayız.
Biz çocuklarımıza ufuk vermek zorundayız.
Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştaki gençlerimize o iklimi teneffüs ettirmek zorundayız. Ama bu sadece devletin yapacaklarıyla olacak bir iş değil. Bütün STK’lar, medya, okullarla dayanışma içinde bunu yapmak zorundayız.
Bir tarafta bu adımlar atılırken medya dizi filmleriyle gençlerimize düşünmeyi, okumayı değil de farklı uygulamaları telkin ederse biz bu aradığımız nesli bulamayız.

Dayatma yapmayız, tercihler koyarız

Maalesef son iki yüz yıldır gençlerimiz taklitçi bir anlayışla yoğrulmuştur. Gençlere dayatma yapılmış çocuklara formatlama yapılmak istenmiştir.
Bizim yaptığımız istikamet ve ufuk çizmekten ibarettir.
Biz dayatma yapmayız. Ortaya tercihler koyar bunu sonuna kadar savunuruz.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA