• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan Putine kritik telefon
09 Nisan 2014 Çarşamba 14:41

Erdoğan'dan Putin'e kritik telefon

Başbakan Erdoğan Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasının ardından soydaşlarımızla ilgili tedbiri hemen aldı.
Taha Dağlı'nın haberi...
Kırım Türklerinin efsane lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım krizinde Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmeleri Kanal 7 Dış Haberler Müdürü Taha Dağlı'ya anlattı. Kırımoğlu, "Erdoğan Putin'i arayarak, Tatar Türkleri zarar görmesin diye uyardı" dedi.
SÜRGÜNÜN 70. YILINDA KIRIM YENİDEN RUSYA'NIN
16 Mart'ta referandumla Rusya'ya bağlanan Kırım'da yaşayan Tatar Türkleri tedirgin. 18 Mayıs'ta büyük sürgünün yıl dönümü var. 1944'te Stalin döneminde on binlerce Türk, yarımadadan sürgüne gönderilmişti. Sürgünün 70. yıldönümü öncesi ise Kırım yeniden Rusya'ya bağlandı.
 
"TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGIMIZ VAR"
Bu durum Tatar Türklerinde endişeye yol açtı. Kriz sürecinde Kırım Türklerine en büyük desteği ise Türk hükümeti verdi. Kırım Türklerinin efsane lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, "Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Kiev'de yönetim değişikliği sonrası ilk ziyareti gerçekleştirenlerden biri oldu, ben de o ziyarette Davutoğlu ile görüştüm, kendisi referandumu tanımadıklarını, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını söyledi" diye konuştu.
ERDOĞAN'DAN PUTİN'E UYARI
Kırımoğlu daha sonra Başbakan Erdoğan ile de görüştü. Erdoğan'ın ayrıca Rusya Devlet Başkanı Putin'i de arayarak bu kriz sırasında Tatar Türklerinin zarar görmemesi konusunda Putin'i uyardığını belirtti.
"PUTİN TATARLARA BİR ÇOK HAK VERECEK"
Kırımoğlu kendisinin de Putin ile telefon görüşmesi yaptığını ve Putin'in Tatar Türklerine bir takım vaatlerde bulunduğunu hatırlattı. Kırımoğlu, "Putin bize yönetimde temsil hakkı ve bir çok şehirdeki Tatarca isimlerin yeniden verilmesi ayrıca sürgüne gönderilen Tatarların dönmesinin sağlanacağı yönünde vaatlerde bulundu" dedi. Kırım lideri Başbakan Erdoğan'ın da söylediği gibi Putin'in de kendisine "Tatar Türklerine hiçbir zarar gelmeyecek" diye söz verdiğini vurguladı.
10 YIL SONRA KIRIM YENİDEN ESKİ STATÜSÜNE KAVUŞUR
Putin'in tüm vaatlerine rağmen Kırım yarımadasının Ukrayna toprağı olduğunun altını çizen Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, "referandum uluslararası hukuka aykırı o nedenle kabul edilemez" dedi. Kırımoğlu ayrıca Rusya'nın batı tarafından sert yaptırımlara maruz kalacağını ve 10 yıllık süreç içerisinde Kırım'ın yeniden eski statüsüne kavuşacağını belirtti.
5 BİN TÜRK KIRIM'I TERK ETTİ
Referandumdan bu yana geçen 3 haftada Kırım'da sükunet olduğunu söyleyen Kırımoğlu "ama yine de halkımızda bazı tedirginlikler var, Putin, bizden sokağa çıkıp, çatışma ortamına girmememizi istedi, biz zaten yıllardır süren mücadelemizi silahla değil diplomasiyle yürütüyoruz bu nedenle bir çatışma ortamı bizim adımıza söz konusu değil fakat provokasyonların önüne de geçmek lazım çünkü şu an bölgede Kazaklar ve gönüllü ekipler var onların varlığı halkımızı tedirgin ediyor, bu nedenle Kırım Rusya'ya bağlandığından beri 5 bin Türk, Kırım'ı terk ederek, Ukrayna'nın batısındaki şehirlere göç etti" diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA