• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan önemli açıklamalar...
08 Kasım 2013 Cuma 09:07

Erdoğan'dan önemli açıklamalar...

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Nusra ve el-Kaide'ye destek verdiği iddialarını sert bir dille yalanladı. Erdoğan 'Ülkemizde barınmaları söz konusu olamaz.

Başbakan Tayyip Erdoğan, gezisinin ikinci durağı İsveç'te mevkidaşı Fredrik Reinfeldt ile biraraya geldi. Erdoğan ve Reinfeldt, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin 'El Kaide ile ilgili cihatçı grupların sayısının artması özellikle Suriye sınırında, bunların Türkiye'yi kendileri ve silahları için transit olarak kullanmaları konusunu nasıl açıklıyorsunuz?' sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi.

'Önce şunu sormam lazım: Böyle bir grup mu varmış? Bu konuda acaba ellerindeki belgeleri nedir? Bir defa, Nusra gibi, Kaide gibi örgütlerin, şu anda bizim ülkemizde barınmaları söz konusu olamaz, tam aksine bunlara yönelik herhangi bir yapılanma olması halinde orada zaten bölücü terör örgütleri ile verdiğimiz mücadele neyse onlar da aynı mücadeleye de tabidir.

BİZİM MUHATABIMIZ BELLİ

Suriye'deki Kaide bağlantılı hangi örgüt olursa olsun, hiçbiri ile Türkiye'nin ilişkisi yoktur, tam aksine bunları dışlamıştır, dışlamaktadır. Bizim Suriye'de, muhaliflerde tanıdığımız bellidir. Biz, orada Özgür Suriye Ordusu ile irtibat halindeyiz ki bu dünyanın şu anda tanıdığı malum Özgür Suriye Ordusu'dur ve Suriye Ulusal Koalisyonu ile bizim irtibatımız söz konusudur. Tüm insani desteklerimizi, insani yardımlarımızı bunlar vasıtası ile yapmaktayız.

AŞIRI UÇLARA YER YOK

Biz, açık kapı politikası ile Suriye'den ülkemize göç eden sığınmacılara desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz ama bizim tarafımızda asla aşırı uçlara yer vermemiz, onları güvence altına almamız, koruma altına almamız kesinlikle mümkün değildir, bunların hepsi iftiradır, yalandır, bunu özellikle bilmenizi istiyorum.'

BU BİR ALDATMACA

Erdoğan, 'Dünyada şöyle bir oyun oynanıyor; kimyasal silahlara karşı Suriye'ye yaptırım uygulayalım veya uygulamayalım. Bir defa bu bir aldatmaca. Niye aldatmaca; kimyasal silahlarla kaç kişi öldü; bin 500 kişi. Peki konvansiyonal silahlarla ne kadar insan öldü; yaklaşık 150 bin insan öldü. Yani konvansiyonal silahlarla öldüğü zaman önemli değil ama kimyasal silahla öldüğü zaman önemli. Sonu ölüm olan her şey önemlidir. Bunu biz bir kenara atamayız. Onun için Suriye ile olan ilişkilerimiz bunlardan dolayı bozulmuş vaziyette ve tabii şu haliyle de Esed gitmedikten sonra buranın normal şartlara dönmesi mümkün değil' dedi.

Ada'ya yeni bir BM planı lazım

Erdoğan, Kıbrıs sorununa ilişkin bir soruya da 'St. Petesburg'da BM Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-mun ile bir görüşmem oldu bu konuda. Şu andaki Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı'na daha çok inanıyor, daha çok güveniyor. Biz de tabii bu noktada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanına ve tüm oradaki yönetime güveniyoruz, inanıyoruz. O zaman adımları, gelin atalım. Önümüzde bir defa bir Annan Planı vardı ama Annan Planı artık adeta rafa kaldırıldı, buzdolabına kondu. Şimdi artık bir Ban Ki-mun planı herhalde oluşacak. O zaman bu planı oluşturalım, adımı da süratle atalım ve neticeye varalım, diyoruz' yanıtını verdi.

Alternatif enerjiyi inceledi

Başbakan Erdoğan, İsveç'teki temasları kapsamında, Stockholm Vartaverkent'te alternatif enerji üretimi yapan Fortum Enerji şirketinde incelemelerde bulundu. Bio yakıt, ağaç ürünleri, şehir atıkları, dalga gücü, su ve güneşten enerji üretimine ilişkin şirket yetkililerinden brifing alan Başbakan Erdoğan, dalga gücü, ağaçtan enerji üretimi ve evsel çöp atıklarından beton üretimiyle ilgilendi. Ülkede kurulu hidroelektrik santralinin tahliye kanallarının uydu bağlantısı ile açılmasını izleyen Başbakan Erdoğan, dere yatağındaki insansız kamerayla suyun yükselişini izledi. Erdoğan, İsveç Meclis Başkanı Per Westerberg ile de görüştü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA