• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan net açıklama
30 Temmuz 2010 Cuma 18:30

Erdoğan'dan net açıklama

Referanduma destek turu için il il dolaşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Balıkesir'de halka sesleniyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Balıkesir'de referandum mitingleri kapsamında konuşuyor.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları..

Bizim rotamızı millet çizdi. Biz milletin teveccühü ile Trakya'nın Anadolu'nun yollarına düştük. Biz milletimize efendi olmaya değil hizmetkâr olmaya geldik. Bizim birileri ile işbirliği yaparak iktidara geldiğimizi iddia ediyor. Tabii biz iktidara geldiğimizde nerede olduğunu bilmiyorum ama işte CHP zihniyeti tam da budur. İşte CHP'nin millete bakışı budur. 7,5 yıldır sabah akşam AK Parti nasıl iktidara geldi diye düşünüyorlar. Ben buradan nasıl geldiğini onlara söyleyeyim.

MİLLETİN ARASINA GİREMEZLER
AK Parti'yi millet iktidara getirdi millet. Onlar statükocularla işbirliği yaparken, onlara çetelere avukatlık yaparken, onlar darbecilere çanak tutarken, onlar mafya ile el ele dolaşırken AK Parti gücünü milletten aldı. Onlar bildirileri alkışlarken, onlar statüko mitingleri yaparken vesayetçi anlayışlardan medet umarken AK Parti dik durdu ve milletin yanında durdu. Canı pahasına milli iradeyi koruma mücadelesi verdi. AK Parti sadece milletle işbirliği yapar. Bunlar millete her zaman tepeden bakar. Arayın bakın bunları kaymak takımının arasında görürsünüz milletin arasında değil milletin arasına giremezler.

Bunlar çiftçinin oyu ile profesörün oyu aynı olamaz dediler. Bugünde millete aynı gözle bakıyor ve milleti aşağılamaya devam ediyorlar. AK Parti birileri ile işbirliği yaptı demek açıkça milleti aşağılamaktır, milletin takdirini aşağılamaktır. Bu kafa tam 40 yıldır değişmedi. Değişmediği için de benim milletim bu CHP'yi tek başına iktidar yapmadı ve ben inanıyorum yine yapmayacak. Ama ben bugün karşınızda ne iktidarı ne de muhalefeti anlatmaya gelmedim. Bugün karşınıza bir halk oylamasını sizinle konuşmaya geldim. Yani darbe anayasası mı milletin anayasası mı?

BÖYLE MUHALEFETE CAN KURBAN
367 Saçmalığına kim çanak tuttu yine bunlar CHP. Ordu göreve pankartının altında kim vardı. 27 Nisan açıklamasına kim oh dedi yine CHP. Çetelere avukatlık yapacaksın, Tam Gün yasasını iptal ettirip milleti mağdur edeceksin, vesayete göz yumacaksın ondan sonra da AK Parti nasıl iktidara geliyor sorusunun cevabını bulamayacaksın. Böyle muhalefete can kurban

BUNLARA KOLTUK GELİYOR
Böyle muhalefet dostlar başına. Bunlar bu kafayla devam ederse asla tek başlarına iktidar olmaz. Şimdi anlamlı bir artış olmazsa Genel Başkanlığı bırakırım diyor. Peki anlamlının açılımı ne? Tek başına iktidar olmak gibi bir hedef ortaya koyamıyorsun. Neymiş oylarında artış olursa başarılı sayılırmış. Bugün gerçi fırsatımız yok inşallah geldiğimizde onu hallederiz Balıkesir'in 'Tirit' yemeği meşhurdur. Sade suyla tirit olur mu? İşte bunlar sade suya tirit doğramaya çalışıyorlar. Eğer partim genel seçimlerde ikinci olursa genel başkanlığı bırakırım dedim. Yüreğiniz yetiyorsa cesaretiniz var ise sizde açıklayın dedim. Hiçbiri açıklamadı bunlara koltuk rahat geliyor.

KILIÇDAROĞLU HER GÜN KUYUYA TAŞ ATIYOR
Siyaset tutarlılık gerektirir. Samimiyet gerektirir, ciddiyet gerektirir dürüstlük gerektirir. Önceki Genel Başkan'da aynen böyle yaptı. Ondan sonra ne oldu gördünüz işte. Şimdiki ne yaptı önce aday değilim dedi, aday olmayacağım dedi, hatta bir gün önce de Genel Başkanı ile görüştü aday değilim dedi bir sonraki gün adaylığını açıkladı. Dürüst ol dürüst. Bu millet dürüstü sever dürüstü. Böyle renkten renge girenlere milletim prim vermez. Şimdi şurada 44 günümüz var. Bu 44 günü iyi değerlendirmemiz lazım. CHP'nin şuan ki genel başkanı her gün geliyor bir kuyuya taş atıyor. Bizim gidip çıkarmamızı istiyor. Öyle iddialar ortaya atıyor ki 'Kargalar bile gülmeye tenezzül etmez'.

CHP VE MHP MİLLETTEN KOPUK BİR SİYASET İZLİYOR
Bakın ben burada CHP yönetimi ile CHP'ye oy vermiş kardeşlerimi tamamen ayrı tutuyorum. Aynı şekilde MHP yönetimi ile MHP'ye oy vermiş kardeşlerimi de tamamen ayrı tutuyorum. Her iki partinin yönetimi maalesef hep milletten kopuk hem kendi tabanlarından kopuk bir siyaset tarzı izliyorlar. Şu CHP Genel Başkanı'nın ağzından dökülen çirkin sözler benim CHP'ye oy vermiş milletimin hissiyatı olabilir mi?

TERÖR BİTECEKSE İKTİDARDAN ÇEKİLELİM
Bursa İnegöl ve Hatay Dörtyol'da bazı üzücü olaylar yaşandı. İnegöl'de küçük bir kıvılcım sokak olaylarına neden oldu. Hatay'da 4 polisimizi şehit eden terörist saldırı bunlara zemin hazırladı. Bunları iyi değerlendirin iyi analiz edin. Terör örgütünün bu saldırıları, bu provokasyonlar sinsi bir planın devreye konulmaya çalışıldığını gösteriyor. Terör örgütü tam da 12 Eylül'de Türkiye'nin geleceği adına karar aşamasının hemen öncesinde eylemlerine hız vermeye başladı. Onlar da eş zamanlı hükümete saldırmaya başladı. Terörle mücadele sadece AK Parti'nin işi mi? Medyasıyla sivil toplum ile muhalefeti ile ana muhalefeti ile millet olarak hep birlikte yapacağız. Bizde bu iş çirkin gidiyor. AK Parti yıkılsın da ne olursa olsun. Eğer bu ülkede benim vatanımda eğer terör bizim iktidardan çekilmemiz ile bitiyorsa biz çekiliriz. Ama biz bunları gördük terör bu ülkede 84'te başladı. Her yıl teröre verdiğimiz şehidin sayısı belli. Şu ana kadar teröre verdiğimiz sayı 7 bin. Bunu şöyle diğerleri ile ortaya koyduğumuzda terörle mücadelede teröristlerin bu noktadaki sayısını ele aldığımızda bu kadar şehit verdik ve son 7-7,5 yılda da mücadelemizi sürdüreceğiz. Şimdi sesi yükseltiyorlar yükselten kim medyası muhalefeti.

Türkiye ekonomik noktada düzene girdi. Belli bir saygınlığı yakaladı. Bundan rahatsız oluyorlar. Göreve geldik Türkiye'nin IMF'e borcu 23,5 milyar dolardı. IMF'ten aldıkları borç 30 milyar dolardı. Şuanda 7,5 milyar dolar borcumuz var. Merkez Bankamızın kasasında 26,5 milyar dolar vardı. Şimdi 75 milyar dolar var.

YATIRIMLARI ÜLKEDE BİZ YAPTIK
Çıkıyorlar bakıyorsunuz şuanda ana muhalefeti de yavru muhalefeti de diyor ki milleti yoluyorlar. Yolsuzlukların olduğu bir iktidar olsa bu borçlar ne ile ödenir? Merkez Bankası'nın kasası nasıl dolar? Yatırımları ülkede biz yaptık.

Şimdi halk oylamasında gençleri tahrik edenleri ben aziz milletimin ferasetine takdirine havale ediyorum. Polisime saldıran şehit eden anlayış ne kadar tehlikeli ise polis araçlarını ateşe veren anlayış da o kadar tehlikelidir.

ARNAVUTUYLA, KÜRDÜYLE, LAZIYLA BİZ BİRİZ
Ne demek ya bu işyeri benim kürt vatandaşıma aittir gidelim camlarını indirelim olmaz böyle bir şey. Arnavutuyla, Kürdüyle, Lazıyla biz biriz beraberiz. Yaradılanı severiz yaradandan ötürü diyerek biz bu yola çıktık. Hiç kimse kanun kural tanımadan hak hukuk tanımadan sokakları çatışma yerine çeviremez masum vatandaşlarımıza zarar veren olaylar çıkartamaz. Bunları meşru gibi göstermek büyük bir sorumsuzluk örneğidir. Siyasetçilerimize düşen toplumu birbirine düşüren açıklamalar yapmak değil birlik ve kardeşlik mesajları vermektir. Balıkesirli gençlerin bunu iyi dinlemeleri lazım.

ÇANAKKALE'DE FATİHA OKUYUN
1914-1917 arasında Balıkesir Lisesi hiç mezun vermedi neden? Çünkü bütün vatan evlatları gibi Balıkesir'in gençleri de Çanakkale'ye cephelere koştular. Gidin Çanakkale'de o mezarları ziyaret edin birer Fatiha okuyun. Orada yatanların nerelerden geldiğine dikkat edin. Ta o uzak diyarlardan gelen yiğitlerin 81 vilayetten gelen kahraman Mehmetçiğimizle omuz omuza vatan topraklarını müdafaa ettiklerini göreceksiniz. Yozgatlı ile Vanlının Balıkesirli ile Siirtli Batmanlının yan yana yattığını göreceksiniz. Biz birbirimize öyle kardeş olduk ki hiçbir provokasyon bizi birbirimizden ayıramaz. Bizi birbirimize hasım edemez. Biz bir elin parmakları gibiyiz. Biz kardeşiz biz akrabayız onun için sağduyu diyorum. İşte onun için sabır diyorum. Sokağa dökülenler camı çerçeveyi indirenler terörün tuzağına düşenler. Kardeşine komşusuna kem gözle bakanlar terör örgütünün hain emellerine alet olurlar.

Terör örgütü sizin öfkelenmenizi, sokağa dökülüp kardeşlerinize kem gözle bakmanızı istiyor bu oyuna lütfen gelmeyin. Sizi tahrik eden siyasilerin tahriklerine kapılmayın. Biz kardeşiz nereden olursa olsun biz yaradılırken, Adem ile Havva'dan birlikte beraber doğduk ve yaradılanı da yaradandan ötürü sevdik.

TUZU KURU OLANLAR HAYIR DİYOR
12 Eylül bir milat. Bunun karşısında kimlerin durduğuna iyi bakarsanız mesele çok daha iyi anlaşılır. Kim hayır diyor? CHP yönetimi, MHP yönetimi hayır diyor BDP hayır diyor. Başka kim diyor bir de bir kısım medya. YARSAV hayır diyor. Tuzu kuru olanlar hayır diyor. Bu anayasa değişikliğine terör örgütü PKK'da hayır diyor. CHP, MHP, BDP, Terör örgütü YARSAV, bir kısım medya hepsi bir araya geldi. Şerde hayır olmaz. Kötülükte hayır olmaz. Şimdi çıkmışlar bir kısmı da boykot çağrısı yapıyor. Bu ittifaktan Türkiye'ye bir hayır gelir mi? Ben Balıkesir'in 12 Eylül'de bu gidişe en güzel cevabı çok güzlü bir 'EVET' diyeceğine inanıyorum.

KADIN VE ERKEK EŞİTTİR
Üstünlerin hukukundan hukukun üstünlüğüne geçmek için 'EVET' diyoruz. Bakınız bu değişiklik neler getirecek? Günlük hayatımıza Türkiye'ye ne kazandıracak. Ben hanım kardeşlerime bunu da duyurmak istiyorum çünkü ne CHP ne MHP ne diğerleri bu 27 maddenin içinde ne var konuşmuyor benim boyum kaç santim onunla uğraşıyor. Bu hale geldik. Çünkü bu anayasa değişikliği ile söyleyecekleri bir şey yok. Hanım kardeşlerimizin haklarını güvence altına alınıyor. Bazı gruplar var Başbakan diyor kadın erkek eşitliğine karşı. Burada oyun oynuyorlar kadın erkek eşitliği dersen kadın ve erkek hiçbir zaman eşit olamaz ama haklar konusunda kadın ve erkek eşittir. Burada adalet.

Kadın da erkek de insandır. Eşrefi mahlûkattır. Kadının öyle bir özelliği var ki aynı zamanda annedir, anadır. Cennet bizim değerlerimizde babanın değil ananın ayağının altına konuldu. Biz analarımızın ayağının altını öperiz ama onlarda annelik kutsal değil kadınlık kutsal. Bizim bu konuda fırsat eşitliğini ön plana çıkartmamızı kimse başka yerlere çekmesin. Siz kadın ile erkeğe eşit fırsatlar sunmayacaksınız ikisine de insanca muamele yapmayacaksınız sonra da çıkıp eşitlikten dem vuracaksınız bunun adı açıkça fırsatçılıktır.

HERKESİ DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRDIK
2004 Yılında yaptığımız Anayasa değişikliği ile kadın erkek eşitliği ilk defa anayasaya girdi. İş kanununda eşit işe eşit ücret hakkını getirdik. Benim hanım kardeşim bir işyerinde erkeklerle aynı işi yapıyor ama daha az ücret alıyordu bunun önüne biz geçtik. 2003 Yılında ailenin korunmasına dair aile mahkemelerini kurduk. Hiçbir tolerans göstermedik göstermeyeceğiz. Kadınlara yönelik şiddete orada çok ağır cezalar getirdik. Belediyeler kanunu çıkarttık. Eski adı ile sığınma evleri ve şimdi huzur evleri diye ifade ettiğimiz evlerin kurulması işini belediyelerimize verdik. Sağlık, Emniyet, Adalet personelimizi kadına yönelik şiddet konusunda daha duyarlı hale getirmek için eğitimler verdik. Alo 183 hattını kurduk. Balıkesir’de olmaz ama es kaza olursa bir hanım kardeşimiz yada çocuklarımız şiddete maruz kalırsa bu hattı arayacak ve her konuda yardımı alacak. Kadınlarımızı eğitim noktasında, sağlık noktasında teşvik ettik. 25 Mayıs'ta bir genelge yayınladık. Kadın istihdamı konusunda herkesi daha duyarlı olmaya çağırdık. Siyasette kadının yeri her zaman erkeğin yanında oldu. 2007 Seçimlerinde AK Parti olarak biz parlamentoya 30 kadın milletvekili soktuk. Cumhuriyet tarihimizin en yüksek rakamı. CHP 9, MHP'nin 2 yerel seçimlerde 4 belediye başkanımız 667 meclis üyemiz ve 55 il genel meclis üyemiz hanım kardeşimiz seçildi ve görev yapıyor. Biz işin edebiyatını yapmıyoruz, biz laf üretmiyoruz iş üretiyoruz.

HASTANEYE GİTTİĞİNİZDE PARA İSTERLERSE SORUMLUSU CHP'DİR
Bunlar yerel seçimlerde önce bir çarşaf açılımı yaptılar. Üç gün sonra bir çarşaflı hanım kardeşimizi seçim otosunda tartakladılar. Bunların sözüne güvenilmez. Bunlar emekliler ile emekli kardeşlerimizi istismar ederler. Emeklilere akıl tutulması diye hakaret ederler. Bunlar yoksul derler, yoksulluk derler ama yoksulun kapısını çalmazlar. Hem kadın haklarına saygı diyeceksin hem de 12 Eylül'de hayır diyeceksin bu nasıl bir tezattır.

Ben sizin haklarınızın sizin hukukunuzu daha ileri taşıyacak bu değişikliğe 'EVET' diyeceğim. Mesele bu bir yandan halkçıyım diyeceksin bir yandan tam gün yasasını AYM'ye götürüp iptal ettireceksin. Eğer hastaneye gittiğinizde sizden bıçak parası isteyen, muayehanesini adres olarak gösteriyorsa bilin ki bunun sebebi halkçı olarak geçinen CHP'dir. Böyle bir durumda hemen 184'ü arayacak Sağlık Bakanlığı'na şikayet edeceksin onlarda gereğini yapacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA