• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan Kılıçdaroğlunu terleten iki çağrı
22 Mayıs 2014 Perşembe 11:47

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'nu terleten iki çağrı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TOBB 70. Mali Disiplin Genel Kurul Toplantısında konuştu.
Başbakan Erdoğan TOBB'da yaptığı konuşmasında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na iki çağrıda bulundu.
 
Yeni Anayasa konusunda çok defa çağrıda bulunduklarını muhalefet partilerinin bu çağrıya sıcak bakmadıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na bakarak  ''Başbakan Erdoğan sözün adamıdır buradan sesleniyorum Ana muhalefet partisinin lideri de burada. 60 madde üzerinde uzlaşma var gelin bu maddeleri çıkartalım.'' dedi.
 
Erdoğan bu sözlerininn ardından bu seferde Cumhurbaşkanlığı adaylığını gündeme getirerek şu sözleri sarfetti; 
 
''Sivil Cumhurbaşkanı'ndan bahsediyorsun. Sen de sivilsin. Çık Cumhurbaşkanlığına adaylığını koy. He siz halen apoletli bir aday arıyorsanız onu bilemem. Ama milletimiz tercihi ile herşeyi gösterecek.''
 
 
 
Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle;
 
İHMALİ OLANLAR HESAP VERECEK
 
Soma faciası sonrasında Türkiye birlik olup adeta kenetlendi. Acıyı benseyip yüreğinde hissetti. Cenazelerimizi çıkarttık şehitlerimizi defnettik. Şimdi önümüzde bir kaç husus var. Bu olayda ihmali olanlar araştırılacak ve hesap verecektir. Hiçbir ayrıntı gözden kaçmayacak ve atlanılmayacak.
 
ŞEHİTLERİMİZİN AİLELERİ BİZE EMANET
 
Şehitlerimizin ailelerini kutsal bir emanet olarak değerlendiriyor ve onların geleceklerinden sorumlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu noktada tüm adımları da atacağımızı bilmenizi isterim. Asla geleceklerinden endişe duymayacaklar.
 
İŞ GÜVENLİĞİNİ GÖZDEN GEÇİRMEMİZ LAZIM
 
Bu olay sonrası iş güvenliğini de tekrardan gözden geçirmemiz gerektiğini anladık. Biz bu noktada gerekli yasaları ve mevzuatlarını çıkartırız ve denetimleri yaparız. Bunun ötesi işverenin ve çalışanın sorumluluğundadır.
 
TÜM TEDBİRLERİ ALMAK ZORUNDAYIZ
 
Bir çok ülke savunma sanayisine trilyonca dolar paralar aktarıyor ve bu aldıkları araçları hiç kullanmadan eskitip atıyorlar. Ama kullanılmadı diye bu alana yatırım yapmamak olmaz. O yüzden tedbir pahalıdır ama alınmadığı takdirde ortaya çıkan tablo çok daha vahimdir. Temennilerle hazırlıksız olamazsınız. Tüm tedbirleri almak zorundasınız. 
 
İŞ KAZALARINDA ÖLÜMLERİ SIFIRA ÇEKMEMİZ LAZIM
Hergün ortalam iki işçimiz iş kazalarında hayatını kaybediyor. Bizim hedefimiz bunu sıfıra çekmek. dünyada bunu hiçbir ülke gerçekleştiremiyor. Ancak biz bunu gerçekleştirmek için elimizden geleni yapamak zorundayız.
 
SENDİKA VE İŞÇİLER İTİRAZ ETMELİ
 
Müfettiş geldiğinde bir takım cihazlar çıkartılıyor ve sergileniyor müfettişler gittiğinde bu cihazlar kaldırılıyorsa sendika ve işçiler buna itiraz edecek. Sendikalarımız dikkatli olması şart. İşçi baretsiz çalışıyorsa sendika buna itiraz edecek. Hiçbir şey candan önemli değildir. Kar telafi edilir ancak canın telafisi yok.
 
EL ELE VERİP ACI KAZALARI ÜLKE GÜNDEMİNDEN ÇIKARTALIM
 
İşverenler, sendikalar ve işçiler artık bazı şeylerin takipçisi olsun. Hepimiz elele verelim bu acı kazaları ülkenin gündeminden çıkartalım. Medya, siyasiler herkez bu işin takipçisi olsun. İşçilerimiz haklarını bilsin korkmadan çekinmeden bu hayat memak meselesine gönül versin. Artık bu işin minimize olması için yürekten çalışmamız lazım.
 
AFAD İLE TÜM PLANLARI YAPTIK 
Bu işin bir de haksız rekabet boyutu var. Bir işyeri sigortalı çalıştırıyor diğeri sigortası çalıştırıyor. Biri güvenlik tedbirlerini alıyor diğeri almıyor. Konuyla ilgili olarak AFAD yoğun bir şekilde çalışıyor. Tüm destekler AFAD'ta toplanıyor. Bu desteklerle konuttan, yavrularımızın eğitimine kadar bir çok alan için planımızı yaptık. 
 
EKONOMİYİ BÜYÜTTÜK REFAHI ARTTIRDIK
 
Öte taraftan sadece ekonomiyi büyütmedik, refahı arttırdık demokrasiyi büyüttük. İhracat ve enflasyonda rekorlar kırdık. IMF'ye olan borcu sıfırladık. Merkez'in rezervi 135 milyar dolarla rekor kaydettik.  Şu an 130 milyar dolar rezerv var. Bu rakam tüm olumsuz gelişmelere rağmen bu seviyede. 
 
GEZİ VE 17 ARALIK İLE EKMEĞİNİZİ HEDEF ALDILAR
 
Gezi olayları ile ekonomiyi sarsmak için girişimlerde bulunuldu. Bu saldırıların etkilerini telafi etmek üzereyken 17 Aralık darbe girişimiyle sarsıldık ancak 30 Mart yerel seçimleriyle gerek cevap verildi. Saldırılarla ülkedeki istikararı hedef aldılar. Benzeri saldırılar Mısır ve Ukrayna'yı hangi noktaya taşıdığını görüyorsunuz. Bu saldırılar ile sizinde ekmeğiniz hedef alınmıştır.  
 
SOMA ÜZERİNDEN AYNI PROVAKSYON
 
Şimdi aynı senaryolar Soma üzerinden gerçekleştiriliyor. Aleni provakasyon girişimlerinde bulunanlar var. Bizim gösterilerden ve eleştirilerden korkumuz yok. Ama ekonomimiz ve istikbalimiz hedef alınıyorsa buna müsade etmeyiz. 
 
İKİ YAZARA TEPKİ
 
Basın özgürlüğü yok denilen ülkede Başbakan ve hükümetine yönelik ağza alınmayacak şeyler söylüyorlar.  AK Parti'nin mitingine gittiler diye müstehaktır denilebiliyor. Bu nasıl köşe yazarlığı. Bu işçiler MHP ve CHP'nin de mitinglerine gitti. Bir diğer köşe yazarı ise ne şehit ne gazi b... G...Niyazi diyebiliyor. O yüzden bu şahısların neyi hedef aldıkları ortada. Bir algı operasyonu vardır ve bunun hedefi milletimizdir. 
 
Bu işlerin tekrarının yeniden yaşanmaması için herkesin elinden geleni yapması lazım. Susanlar mahçup olacaklar. 
 
KILIÇDAROĞLU'NA ANAYASA ÇAĞRISI
 
Yeni Anayasa konusunda çok defa çağrıda bulunduk ancak gelmediler. Başbakan Erdoğan sözün adamıdır buradan sesleniyorum Ana muhalefet partisinin lideri de burada. 60 madde üzerinde uzlaşma var gelin bu maddeleri çıkartalım. 
 
''SEN DE ADAYLIĞINI KOY''
 
Bana diktatör diyenlerden bazıları şu an karşımda oturuyor. Ağzından çıkanı kulağınız duymuyor mu. nasıl bir Başbakana diktatör diyebilirisiniz. Sivil Cumhurbaşkanından bahsediyorsun. Sen de sivilsin. Çık Cumhurbaşkanlığına adaylığını koy. He siz halen apoletli bir aday arıyorsanız onu bilemem. Ama milletimiz tercihi ile herşeyi gösterecek. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA