• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan esnafa 7 müjde
10 Nisan 2010 Cumartesi 17:50

Erdoğan'dan esnafa 7 müjde

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Esnaf Değişim, Dönüşüm ve Destek Strateji Belgesi ve Eylem Planı''nı İstanbul'da açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TESK toplantısında vergi muafiyeti müjdesi verdi. Esnaf Destek Paketini açıklayan Erdoğan çok küçük esnafa vergi muafiyeti gerçekleştireceklerini açıkladı.

İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının satır başları:

Finans Krizi tüm dünyayı etkileyen krize dönüştü. Dünya ekonomnisi reel olarak küçüldü. ülkeler krizden az ya da çok etkilendi. Türkiye krizi çok hafif hasarlarla atlattı. krizden çıkışa yönelik adımlar attık. Bu yılın ilk çeyreğindeki olumlu gelişmeler umutlarımız artırdı. İMKB'nin yakaladığı tarihi seviye bir ilktir. Uluslararası finans kuruluşlarının görüşlerinize de dikkat çekmek isterim. Türkiye'nin en hızlı büyüen ülkelerden olacağı teyit edildi. Bizim tahminlerimiz büyümeyle ilgili mütevazi görüldü. Bizim 100 yılda dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olma bu yolla teyit edildi.

Ekonomiyi grafikten değil sokaktan takip ediyoruz
Biz ekonomiyi grafiklerden değil sokakta pazarda çarşıda, gelişmelerin sokağa yansımasından takip ediyoruz. İhtiyaçlar sınırsızdır imkanlar sınırlıdır.

Otomobil, cep telefonu tüketim harcamalarına bakıldığında bazı gerçekler daha net görülecek. İşsizliği çözdük iddiasında değiliz ama kronik sorunların çözüm umutları artmıştır. Enflasyon sorunu Türkiye'nin öncelikli sorunu olmaktan çıkmıştır.

Süreç içerisinde toplumun değişik kesimlerine dönük iyileştşirmelerimiz oldu. Tek başına faizlerin düşmesi, çifçi ve esnaf kredilerindeki artışlar bu konudaki samimiyetimizi ortaya koyuyor.

Esnaflarımız refahın tabana yayılmasında önemli rol oynuyorlar.. 1 milyon 900 binin üzerinde esnaf ve sanatkarımız bulunuyor. Arkadaşlar 4 üzerinden diyor ama ben 5 kişi diyorum. Bu konu 10 milyon kişiyi etkiliyor. her 5 çalışanımızdan biri esnaflarımız tarafından istihdam eidliyor.

7,5 yıllık sürede esnafı rahatlatmak için çok önemli adımlarımız oldu. 2008 başında konfederasyona bir ziyaret yaptık. O zaman sorduğumda şu cevabı aldım. O ziyaret TESK'e yaptığı ilk ziyaret olması açısından önemlidir. Kredi şartlarının iyileştirilmesi konusunda önemli adımlar attık. Halkbankası aracılığıyla 20 kat artışla 3,3 milyar TL tutarına ulaştı.

Kredi faizini 47'den 6'ya düşürdük
Esnafın ödediği kredi faizi de \% 47'den yüzde 6'ya indi. Kredi kullanma miktarını 50 bine kadar çıkrttık. Sicil affıyla MB'deki negatif kayıtları sildik ve esnaflarımıza yeniden kredi kullanabilme imkanı sağladık.

100 bin kobi destek projesine esnaflarımızın da yararlanmasını sağladık. KOSGEB'den de esnaflarımızın yararlanmasını sağladık. AB süreci de esnaflarımızı değişime zorluyor. bu konuda strateji planı geliştirilmesi talimatını verdik.

Temel hedef ve öncelikli tedbirleri belirledik. Amacımız esnaf ve sanatkarların değişiminin ve dönüşümünün hızlandırılmasıdır.

Eylem planımızın 7 başlığı:

Kredi ve finensman şartlarının iyileştirilmesi

vergi istihdam yükünün azaltılması

eğitim ve danışmanlık  hizmetinin geliştirilmesi

Altyapı kümelenme yapılarının desteklenmesi

hukuki düzenlemeler yapılması

Esnaf ve Sanatkarların AB standartlarına çekilmesi.

Bunu bir programa bağladık. Yönlendirme komitesini de oluşturduk. Bu komite küresel pazarlarda da esnafa destek sağlama konularında da çalışacaklar...

Esnaflara yüzde 50 faiz desteğini sürdüreceğiz. KOSGEB desteklerinden yararlanmaları için esnaflarımızı öncelikli hale getireceğiz. KOSGEB aracılığıyla ARGE, inovasyon konularını proje tabanlı destekliyeceğiz. Bunu yaparken de nokta atışı yapacağız.

Halen esnaf muaflığı kapsamındaki meslek kolları için vergiden muaf esnaf belgesi uygulaması getiriyoruz.

Girişimciliği geliştirmek amacıyla KOSGEB aracılığıyla girişimcilik projelerini destekleyeceğiz. Modern toplu taşıma için projeler destekleneceklerdir. İşini bırakan esnaflarımız için yeni adımlar atacağız.

Meslek kuruluşlarının dağınıklığı giderleri arttırmaktadır. Bu dağınıklığın maliyeti 400 milyon TL'dir. Maliyeti azaltmaya dönük adımlar atacağız. TESK'in SGK'da temsil edilmesini sağlayacağız. Ustalık belgesi sıkıntısını ortadan kaldıracağız.

Esnaf ve Sanatkarların AB projelerinden yararlanması için bölgesel atılım programını hazırladık. 14 milyon avroluk kaynağı ilgili tarafların kullanması için hazırlayacağız.

Eylem planıyla birlikte esnafımızın zayıf yönlerini belirlemek için bugün olduğu gibi bundan sonra da esnafımızın yanında yer alacağız. Bu planın uygulanması için yeni revizeleri de takip edeceğiz.

Başbakan Erdoğan gazeteciler ve Oda Başkanları'nın sorularını yanıtladı:

-Marketler yasası şu anda bakanlar kurulunda. Çalışmalarımız sürüyor. Ardından Meclis gündmeine gelecek...

-Amacımız esnafımızın vergi baskısı altından korunmasıdır....

-Şu anda sadece esnaf ve sanatkarlarımızın ilave istihdamının dışında istihdama vereceği destek neticesinde sağlayacak destekleri ilgili bakanlığımız devam ediyor. Bu konuda TOBB ve TÜSİAD'la da ortak çalışmalar yapıyoruz. Bugün TOBB 1 milyon 300 bin üyesi var. Diyoruz ki siz gelin birer kişi işe alın. Eğer bu kişiler işe alınırsa 3 puana yakın düşüş oluyor. Bir de TESK de bu adım atılırsa biz 10'un altına düşüyoruz. Bir de mevsimsellik işsizliği çok etkiliyor. Hizmet sektörlerinin kalıcılığına yönelik çalışmalarımız var. Bu adımlar atılırsa daha rekabetçi hale geleceğiz.

Burdaki gündemi kaybetmeyelim
Kanla24 muhabiri gündeme ilişkin soru sormak istiyorum dedi ancak Erdoğan soruyu kabul etmedi. Eğer gündemi konuşursak buradaki gündemi kaybetmeyelim olur mu?

Küçük esnafa vergi muafiyeti
-Çok küçük esnaflarımıza bir belge vereceğiz. O belge ile vergilerden muaf tutulacak. Ne zaman belirli bir seviyeye ulaşırlarsa o zaman bu belgeler geri alınacak.

Bakkallarla ilgili sözleri hatırlatıldı

-Bugün değişimden ve dönüşümden bahsediyoruz. bu dönüşşüm kapsamında bakkalları değiştiren dönüştüren projeleri destekleyeceğiz. Gerekirse süpermarketlerde bayi gibi çalışmasını sağlayan projeler hayata geçirilebilir. Gerekirse bu noktada çok daha farklı adımlar atabiliriz. Artık AVM'leri bir kenara koyalım ve AVM'ler pazar günü çalışmasın gibi bir anlayış mümkün değil. Benim vatandaşım çoluğunu çocuğunu alıyor orada gününü geçiriyor. Bu vatandaşın öenmli bir talebi. Burada şöyle bir şey var bakkallarımızın ortak tedarik merkezleri oluşturması gerekli. bu yapılırsa taze ve ucuz ürünü temin etme imkanını bulacaklardır. Biz hala 30-40 yıl önceki süreci yaşayamayız. TESK burada önemli bir fonksiyonu üstlenecektir. biz de elimizden geleni yaparız. Yerki bu adımlar atılabilsin. Sadece Halkbankası'nın faiz uygulamasını söyledim. yüzde 49 faiz uygulaması yaparken yüzde 6'ya düşen bir oran var... Biz bakkallarımızı yanlız bırakmak niyetinde değiliz...

İşsizlik sanal bir sorun
-İşsizlik yapısal değil sanal bir sorundur. Anadoluda özellikle tekstil sektöründe emek sömürüsü yapıldığını biliyorum. Sıkıştırdıkça da bunlar feryada başlıyorlar. Hatta ben dedim ki TOBB olarak bunu çözdünüz çözdünüz çözmezseniz bunu Sanayi ve Ticaret Odaları'yla birlikte çözeceğiz. Böyle emeğini sömürerek zengin olacağım anlayışı kabul edilemez.

Bizim petrol kuyularımız yok. Burda da adil davranılmalıdır. İşin siyasi boyutu olarka buyıl çıkaramaya çalışacağız. Önümüzdeki yıl da seçim yılıdır diye atmamazlık yapmayacağız. bugüne kadar bizi tanımamışsanız bugün tanıyamazsınız. Bunun eylem planı tarihi de 2011 sonudur. 

Belediyelerimiz ekmek fiyatlarını dengeleme görevini de yürütüyor. Ben belediye başkanlığı yaptım dönemde önümüze çyle ekmekler geliyordu ki içinde ne ararsanız vardı. Eğer belediyelerimiz ekmek üretiminden çekildiğinde fiyat patlaması yaşanacaktır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA