• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan erken seçim açıklaması
04 Nisan 2014 Cuma 10:02

Erdoğan'dan erken seçim açıklaması

Başbakan Erdoğan Bakü'ye hareketinden önce gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Yerel seçimlerle ilgili Başbakan Erdoğan, "Günübirlik çalışma ziyareti yapmak üzere az sonra Bakü'ye hareket ediyorum. yerel seçimlerin ardından gerçekleştirdiğim bu ilk resmi ziyaretimiz hem sembolik olarak hem de uluslararası ilişkilerimiz bakımından büyük önem arz ediyor.

30 Mart tarihinden itibaren yapılan seçimlerle, Türkiye istikrar ve huzurdan yana bir tercih kullanmıştır. Güven oyu vermiştir. Bu güven oyu tartışılmazdır. Bir yerel seçim olmasına rağmen, aziz milletimiz gerek oy oranları, gerek büyükşehir il ilçe belde başkanlıkları, gerekse belediye meclis üyeliklerinde partimizi hem tekrar birinciliğe taşıdı hem de rekor seviyede destek verdi.

Elbette sandıktan çok fazla mesaj çıktı. Ancak bunlardan en önemlilerinden biri dış politikamıza olan destektir. Barışçı diyalogdan yana hakkı savunan dış politikası milletimizden tam not almıştır.

30 mart seçimlerinde sadece partimiz değil tüm bölgemiz kazanmış, barış kazanmıştır" dedi.

3 DÖNEM TARTIŞMASINA SON NOKTA

"Yerel seçimler tamamlandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çok az kaldı. Cumhurbaşkanı Gül'ün açıklamaları oldu, oturur konuşuruz, kısa bir süre sonra açıklarız dedi. Sizin değerlendirmenizi alabilir miyiz? Üç dönem kuralıyla ilgili çalışma yapılıyor mu?" şeklinde kendisine yöneltilen soruya Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuyu aramızda müzakere ederek karara varırız kanaatini paylaşıyorum. Üç dönem kuralıyla ilgili olarak, partiden tabandan kanaat belirtenler var. bu konuyla ilgili kanaatimi belirttim. Bu konu biz partimizin kuruluşunda tüzüğümüze bunu uzun istişareler neticesinde koyduğumuz bir konudur. Bunun Türkiye'de inanıyorum ki bir karşılığı var. bu kararı verecek olan partinin, bazı arkadaşlarım MYK diyor ama değil tüzük tadiliyle konu genel kurul işidir. Benim kanaatim üç dönemden yanadır. Üç dönemden sonra siyasi hayat bitmiyor" yanıtını verdi.

ANADOLU AJANSI MİLLİ BİR KURULUŞ

Basın toplantısına katılan Anadolu Ajansı muhabiri Erdoğan'a, "Anadolu Ajansı'nın seçim yayınına ilişkin açıklamalar oldu. Bu olayın ardından Bayburt'ta bir arkadaşımız darp edildi. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu yöneltti. Başbakan da, "Anadolu Ajansı'nın seçim sonuçlarında yanlı yayın yaptığı iddiası da Erdoğan'a soruldu. Erdoğan, konuyla ilgili, "Anadolu Ajansı'nın 94 yıllık mazisi var. Anadolu Ajansı'nın yayın politikasını hazmedemeyenler kendi rekabet alanlarının daralmasından rahatsız olanlardır. Bu paralel yapının rahatsızlığıdır. Rekabet olarak bir iki ajansı aktifti. Anadolu Ajansı da buraya girince rekabet alanı daraldı. Yüzde 60 civarında kendilerinden alım yapıldı. Neymiş ajansın genel müdürü partimizin genel merkezine gelmiş. Bütün ajansların müdürleri, yöneticileri bizim genel merkezimize gelir. Bu ayrıca devletimizin milli bir ajansıdır. Diğer ajansların yöneticileri geldiğinde rahatsızlık olmuyor da Anadolu Ajansı genel müdürü geldi diye mi rahatsızlık oluyor. Bazı ikili ilişkilerimize gölge düşüren medya mensuplarımız olmuştur. Onlara mesafeliyim. Bunu da açıkça söyleyeyim. Anadolu Ajansı ne bir partinin, ne bir kuruluşundur. Milli bir kuruluştur. Milli bir kuruluşa karşı böyle bir tavır takınılmasını doğru bulmuyorum. Daha seri bir yayın politikası yapmışlardır. Ajanslar bana göre bu seçimlerde başarılı olmamıştır. Çoğu bu konuda iflas etmişlerdir. Bazı ajanslar siyasi partilerin müşahidi gibi davranıp asli görevlerini de unutmuşlardır" diye konuştu.

TWITTER AÇIKLAMASI

Yöneltilen "AYM, Twitter dün itibariyle tekrar açıldı. İfade özgürlüğü engellendiği söyleniyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?" soruya da Erdoğan, "Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara uymak durumundayız. Ama saygı duymak zorunda değilim. Bu karar saygı duymuyorum. Şu anda alınmış olan bu karar, birincil mahkemelere müracaat edilmeden, hukuk yolları tüketilmeden AYM'ye götürmüştür. AYM'nin bunu reddetmesi gerekirdi bu bir. İkincisi özgürlükler yaklaşımını doğru bulmuyorum. Zira bu ticari şirkettir. Bu şirkette sadece Twitter değil, YouTube'da Facebook'ta ticari şirkettir. Bunun ürününü alıp almamak herkesin tasarrufundadır. Bunun özgürlükle alakası yok. Özgürlük noktasında temel haklar noktasında AYM'de bunca bekleyen dosyalar varken, iki gün önce AYM'nin direkt kendilerine başvurmak suretiyle böyle bir karar almasını ben doğrusu milli bulmuyorum. Bunun yanında ABD'li şirketin savunması yapılırken, bizim milli ahlaki her türlü değerlerimiz bir kenara konuluyor. Bu konuyla ilgili özellikle alt mahkemelerin, başka dosyalarla ilgili vermiş olduğu kararlar var. bunları göz önüne almıyorsunuz, yok farz ediyorsunuz böyle bir kararı alıyorsunuz. O zaman ister istemez farklı düşünmek durumunda kalıyoruz. Biz bu karara uyarız olay bu. Ama saygı duymuyorum. Bu sadece bir yasaya uymaktır. Bu hukuk değildir onu söyleyeyim. Hukuk başka bir şey. Burada hukuki bir uygulama yok. Ben bunu milletimin takdirine bırakıyorum. Ama şunun bilinmesini istiyorum ki bu karar alınırken ne ABD ne Fransa ne İspanya, bu konularda verilmiş kararlar dahi göz önüne alınmamıştır" açıklamasını yaptı.

ERGENEKON'DA GEREKÇELİ KARAR

"Ergenekon'da gerekçeli karar açıklandı. Ecevit'ten Abdullah Gül ve sizin döneminize kadar yayılan bir dönem olduğu ve darbe teşebbüsü yapılacağı dile getirildi. Bazı sahte delillerin AK Parti'nin kapatılma davasında kullanıldığı. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna da Erdoğan, "16 bin sayfayı nasıl inceleyeyim? İlgili arkadaşlarım üzerinde çalışıyor. Gerek merhum Ecevit gerekse bizim dönemle ilgili neler var neler yol değerlendireceğiz" şeklinde yanıt verdi.

İTİRAZINIZI YAPIN

Yerel seçimlerden sonra çıkan olumsuz olaylarla ilgili olarak Başbakan, "İstanbul'da 700 bini aşkın oy farkı var, Ankara'da 30 bini aşkın. İtirazınızı yapabilirsiniz ama eylemler niye? Molotofla niye? İtirazınızı yaparsınız seçim kuruluna. Biz bu yolu deniyoruz. Siz de yapın. Ama bunlarda bu yok. Şanlıurfa'da tehditler oldu. Akıl almaz işler bunlar. Böyle seçim olur mu? Aldıkları belediyeleri kaybedince geri almak için silahla hareket ediyorlar. Samimi olacaksın, dürüst olacaksın. Netice ortaya çıkmışsa itirazını yaparsın. Sayımlarda yanlış çıkarsa herkes de buna uyar. AK Parti olarak kimsenin bu tür yollara başvurduğunu gördünüz mü? Bunlarda tahammül yok. Karşıdaki insan başarı elde edince tebrik edeyim diye bir şey yok. Bizim bir özelliğimiz var. Dört dörtlük değil ama sandık tutanaklarına ilişkin yıllardır çalışmalarımız var" açıklamasını yaptı.

AZERBAYCAN'LA BAŞARILI PROJELER

Erdoğan şunları söyledi: Türkiye ve Azerbaycan Güney Kafkasya ölçeğinde de başarılı projelere imza atıyorlar. Bakü- Tiflis- Ceyhan boru hattı stratejik nitelikte projedir. Azerbaycan doğalgazını ülkemizden taşıyacak olan TANAP'ın tamamlanması yönündeki çalışmalarımız devam ediyor. Marmaray'la birlikte Bakü- Tiflis- Kars demiryolu hattımızın çalışmaları da sürüyor. Güney Kafkasya'daki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz.

BİZ CUMA NAMAZININ NASIL KILINACAĞINI İYİ BİLİYORUZ

Zaman Gazetesi muhabirinin sorduğu, ""Egemen Bağış'a ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı ortaya atıldı. Herkes tepki gösterdi. AK Parti sessiz kaldı. Bağış'ın partiden ihracı söz konusu mu?" sorusuna Erdoğan,

"Gazetecisiniz, arkadaşımızın açıklamasını es geçmişsiniz. Biz arkadaşımız bu açıklamayı sert olarak yaptı. Benim için de "Cuma namazı kılmıyor" diyorlar. Biz Cuma namazını nasıl kılınacağını biliyoruz. Artık bir şey bulamıyorlar da "Başbakan Cuma namazı kılmıyor" diyorlar. Bunlarda yalan var, iftira var. Bence hiç durmayın oralarda, başka yerlere gidin. "Utanmıyor musunuz Cuma namazı kılmıyor" diye iftira atmaya şeklinde de söylersen onlara iyi olur" dedi.

İKİ SEÇİMİN BİRLEŞTİRİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Genel seçimler ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birleştirilmesi konusunun mümkün olmadığını söyleyen Erdoğan, "16 ayda bir seçim olan bir ülkeye yatırımcı gelmez. Biz gelene kadar Türkiye böyle idi. Yatırımcı önünü görürse yatırım görür. Bizim dönemimizde yatırımcı bunun için yatırımı tercih etmiştir. Biz 22 milyar dolarlık rakama ulaştık, bunu da istikrar ve güvenden dolayı oldu. 17 Aralık, Gezi olayları hep bu yatırımları durdurmak için yapıldı. Türkiye'de artık güven var istikrar var. Seçim sonuçları açıklanmaya başladı piyasa hemen tepki vermeye başladı. Borsa yükseldi, faiz düşüyor. Merkez Bankası Para kurulunu toplar, Avrupa Merkez Bankası ve FED gibi bu konuyu gözden geçirip nasıl yükselttiyse faizi düşürür. Faiz düşerse sanayici yatırım yapacaktır. Bizim ekonomik olarak gidişatımız iyi bir şekilde gidiyor. Ama erken seçim asla. 2015'e kadar seçim yok. Cumhurbaşkanlığı seçimi de bununla alakalı değildir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA