• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan dünya liderlerine kritik uyarı
27 Mart 2012 Salı 09:50

Erdoğan'dan dünya liderlerine kritik uyarı

Başbakan Erdoğan, Seul'de görüştüğü liderlere Suriye'de yaşananları anlatarak bunlara seyirci kalınamayacağını söyledi....
Başbakan Erdoğan, Seul'de görüştüğü liderlere Suriye'de yaşananları anlatarak bunlara seyirci kalınamayacağını söyledi....
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi için geldiği Seul'de liderlerle önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Ürdün Kralı Abdullah, Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, İtalya Başbakanı Mario Monti ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'le bir araya gelen Erdoğan, ağırlıklı olarak Suriye'de yaşananlar üzerinde durdu. Başbakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, görüştüğü tüm liderlere, Suriye'de yaşananlar konusunda Türkiye'nin görüşlerini aktardı. Başbakan Erdoğan'ın, Suriye'deki insan hakları ihlallerinin son safhaya geldiğini, bunlara seyirci kalınamayacağını vurguladığı belirtildi.
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da eşlik ettiği görüşmelerde Başbakan Erdoğan'ın, Suriye'den Türkiye'ye göç akınının arttığına da dikkati çektiği ifade edildi.
 
PAKİSTAN VE KAZAKİSTAN'A GİDECEK
Başbakanlık yetkilileri, Şili Cumhurbaşkanı Pinera'nın, İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisine yönelik saldırısı sebebiyle yarıda kestiği Şili ziyaretini hatırlatarak Erdoğan'a, “Sizi en kısa zamanda Şili'ye bekliyoruz” dediğini, Başbakan Erdoğan'ın davete teşekkür ederek, bu konuyu değerlendireceğini ifade ettiğini bildirdi. Erdoğan'ın, Gilani ve Nazarbayev'le yaptığı görüşmelerde de yine bu ülkelere ziyaretlerin konuşulduğu bildirilirken, Erdoğan'ın 22 Mayıs'ta Pakistan'a, ardından 23-24 Mayıs'ta Kazakistan'a gideceğini söylediği dile getirildi. İtalya Başbakanı Monti'yle görüşmesinde Erdoğan'ın İtalya'ya yapmayı planladığı ziyaretin gündeme geldiği, ancak ziyaret tarihinin kesinleşmediği kaydedildi.
 
GÜNEY KORE İLE HAZİRAN'DA SERBEST TİCARET
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi için geldiği Seul’de Güney Kore Cumhurbaşkanı LeeMyung-bak’la görüştü. ‘Mavi Ev’ olarak anılan Güney Kore Cumhurbaşkanlığı’na eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte giden Başbakan, Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ve eşi KimYoon-ok tarafından karşılandı. Erdoğan’ın ‘altın defter’i imzalamasının ardından liderler ve eşleri fotoğraf çekimi için gazetecilerin karşısına geçti. Dörtlü fotoğraf çekimi sırasında Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myungbak, Sümeyye Erdoğan’ı da davet etti. Daha sonra heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmelerin ardından iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için anlaşma imzalandı.
 
VAZGEÇİLMEZ FIRSAT
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Güney Kore Ticaret Bakanı Park Tae-ho “Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması Ortak Deklarasyon”u imzaladı. İmza töreninde Güney Kore Cumhurbaşkanı LeeMyung-bak ve Başbakan Erdoğan da yer aldı. İki bakanın anlaşma metnine imza koymasının ardından Erdoğan, “Gerekli hazırlıkların tamamlanmasını müteakiben en geç haziran ayında bakanlarımız bir araya gelerek söz konusu anlaşmaları imzalayacaklar” dedi. Bu anlaşmanın, iki ülkenin işadamları arasındaki mevcut ortaklığı güçlendirmek ve ileri götürmek açısından vazgeçilmez bir fırsat olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Özellikle bu anlaşma, mal noktasındaki ticaretin geliştirilmesinde çok büyük bir itici güç olacaktır. Nitekim Koreli dünya markalarından Posco’nun ülkemizde planladığı yatırımları ve Hyundai’nin ülkemizdeki yatırımlarını geliştirme planları serbest ticaret anlaşması çerçevesinde daha kârlı ve rekabetçi olacaktır” şeklinde konuştu.
 
‘Potansiyelimizi yansıtmıyor’
 
Başbakan Erdoğan, 2011 sonu itibariyle Türkiye-Güney Kore arasındaki ticaret hacminin 7 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirtti. Erdoğan, “Bu bizim potansiyelimizi yansıtmıyor. İnanıyorum ki haziranda atılacak imzalarla birlikte bu rakam arzuladığımız seviyeye çıkacaktır. İthalat-ihracat dengesizliğinin giderilmesine de fırsat verecektir. Özellikle enerji, savunma sanayii işbirliği, tarım, gemi inşa, motor sanayiinde müşterek yapabileceğimiz çok şey var. Bilişim teknolojisi alanında çok çok önemli adımları birlikte atmak mümkün. Bugüne kadar imzaladığımız serbest ticaret anlaşmalarının olumlu sonuçlarını açık şekilde gördük. Haziran ayını heyecanla bekliyoruz” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA