• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan BMde dünyaya 4 önemli mesaj
25 Eylül 2009 Cuma 08:34

Erdoğan'dan BM'de dünyaya 4 önemli mesaj

İran'a nükleer silah uyarısı yapan Erdoğan, "İslami terör" söylemlerine sert çıktı.
New York’ta AB’nin sudan bahaneler ürettiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, Sarkisyan'a "Maça geliyorsa gelsin" dedi. İran'a nükleer silah uyarısı yapan Erdoğan, "İslami terör" söylemlerine sert çıktı...

1-Sarkisyan’ın siyaseti artık çöpe atıldı...

Başbakan Erdoğan, Princeton Üniversitesi'nde bir konferans verdi. Konuşmasında dünyadaki sorunlara yönelik görüşlerini belirten Erdoğan, Ernemistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’a göndermede bulundu.

2- AB sudan bahane üretmeyi bıraksın...

Türkiye'nin AB ile ilişkilerine de değinen ve 50 yıl önce başvuru yapıldığını anımsatan Erdoğan, "Kapısında bu kadar bekletilen başka ülke AB'de yok. Adalet istiloruz, adalet" dedi.

Kabul edilen bazı ülkelerle Türkiye'yi kıyasladığını, bu ülkeler ile Türkiye arasında çok çok büyük mesafeler bulunduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: "Sudan bahanelerle Türkiye'yi devamlı ötelemeyin. Diyoruz ki eğer almayacaksanız, almayacağız deyin. Eğer alacaksanız da durmadan yeni yeni kurallar üretmeyin. Maç başladı, maç devam ederken bunlar penaltının kurallarını değiştiriyor. Ne yaparsanız yapın, biz bu yola girdik. Ta ki ‘biz sizi almıyoruz’ diyeceğiniz ana kadar devam edeceğiz.”

3- İran’a şeffaf olun çağrısı...

Başbakan Erdoğan, "İran'ı uluslararası toplumda, endişeye neden olan nükleer programı konusunda daha şeffaf ve işbirliğine açık bir yaklaşım benimsemesi için cesaretlendirmeye çalışıyoruz. Bu hassas ve önemli konunun çözüm yöntemi olarak hep diplomasiyi ve diğer barışçıl girişimleri görüyoruz" dedi.

Bunun uluslararası kamuoyu tarafından kabul görmesinin memnuniyet verici olduğunu anlatan Erdoğan, Suriye-İsrail ilişkilerinin düzelmesi için de Türkiye'nin yaptığı girişimleri anlattı.

Aynı şekilde Lübnan'da da sıkıntılar yaşandığını, yine Türkiye'nin devreye girdiğini ve elinden gelen gayreti gösterdiğini belirten Erdoğan, Ortadoğu kaynaklarının "silahlara değil, halkının mutluluğuna ayrılması gerektiğine inandıklarını" söyledi.

4- İslami terör ifadesi çirkin

İçinde bulundukları Medeniyetler İttifakı anlayışında yaratılanı yaratandan ötürü seven bir anlayışının yattığını dile getiren Başbakan Erdoğan, özellikle terör döneminde bazı kesimlerin "İslami terör" gibi ifadeleri kullandığını bunun ''çok çirkin, kabullenilemeyecek bir yaklaşım" olduğunu söyledi.

Erdoğan, "İslam, terörü asla kabul etmez. Çünkü İslam'ın kelime anlamı barıştır. Barış çerçevesinde bir medeniyet oluşturmuş olan din, insanın ölümüne müsaade eder mi? Hiçbir semavi din insanların ölümüne müsaade etmez. Bunu ne Hristiyanlık'ta ne Musevilik'te görürsünüz" dedi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA