• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan bedelli açıklaması
11 Ekim 2010 Pazartesi 12:28

Erdoğan'dan bedelli açıklaması

Başbakan Erdoğan, Suriye ziyareti için Şam'a hareketinden önce havalimanında gazetecilerin sorularını cevapladı...
Bedelli askerlik konusunda hükümetin kararlı olduğu yönünde gazetelerde çıkan haberleri yalanlayan Erdoğan, "Ben hiçbir taahhütte bulunmadım. Kimse pişmemiş aşa su katmasın. Bu konuda TSK'nın düşünceleri bizim için önemlidir" dedi.

HSYK'DA İSTİFALAR


Bir gazetecinin HSYK'daki birçok üyenin bugün 14.30'da yapacakları bir basın toplantısıyla istifa edeceklerini hatırlatması üzerine, Erdoğan şunları kaydetti: "Orada süresi dolanlar zaten ayrılırlar, sonra yerlerine gelecek olanlar da yeni anayasa paketinde belirlenmiştir, yeni düzenlemeye göre onlar da seçilip orada görevine başlarlar. Burada açıklanmamış bir şey üzerinde konuşmam doğru değildir. Ben sadece bir ilke tespitini sizlerle paylaşmış oluyorum.

"Kimin nereye, nasıl atandığı hususunda da bir polemiğe girmeme gerek yok. O konuda bizim muhatabımız değiller zaten."

TERÖRLE MÜCADELE

Terörler mücadele konusundaki bir soruya ise Erdoğan, şu sözlerle cevap verdi: "Bu süreç içerisinde bizler hassasiyetimizi hep koruduk,korumaya da devam ediyoruz ve yasalar neyi gerektiriyorsa, bu yasa çerçevesi içerisinde adımlarımızı atacağız. Bundan da kimsenin endişesi olmasın."

TEK TİP ASKERLİK


Erdoğan, bir gazetecinin 'tek tip askerlik'le ilgili çıkan haberleri hatırlatması ve akıbetini sorması üzerine, "Gazetenin attığı başlık çok yanlış. Benim böyle bir taahhüdüm olmamıştır, halkoylaması öncesinde de böyle bir taahhüdüm olmadı. hiç bir zaman böyle bir şey söylemedim. Zira arkadaşlar 'pişmemiş aşa kimse su katmasın' derim. Ortada bir pişmiş aş varsa bunu milletçe paylaşırız, ama böyle bir şey söz konusu değil. TSK'nın yaklaşımı bizler için önemlidir, zira için teknik boyutu tamamen onlara aittir. Kendileriyle müzakere ederiz, konuşuruz ama böyle bir taahhütte de bulunmadığım halde öyle denirse bu beni üzer. Bu tür şeyler alıştığımız haber düzenlemeleridir. Bu tür şeyler artık bir kalıp haline geldi. İsmi verilmeyen milletvekili gerçekten varsa, kimse ismi yazılsın, ona soralım bunun hesabını. " şeklinde konuştu.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Bu konuyla ilgili, ciddi bir konu, şu anda silahlı kuvvetler konuyla ilgili çalışmalarını bitirdi veya bitiriyor. Ben kendilerine bir gün vereceğim, önümüzdeki hafta büyük ihtimalle kendileri bize gelip brifing verecekler. Bundan sonra da nasıl bir düzenleme yapacağımızı karara bağlayacağız. Temennimiz tabi ki adalet çizgisi içinde bunun olmasıdır, adil olmayan bir çizgiyi hiç bir zaman düşünemeyiz, bu yanlış olur."

HİCABİ DURSUN'UN ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELİĞİ


Hicabi Dursun'un Anayasa Mahkemesi'ne üyeliğinin iptali için CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne başvurusunu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Erdoğan, Dursun'un üyeliğiyle ilgili bir sorun olmadığını belirtti. Başbakan, "Böyle bir şey söz konusu değil bunu zaten biliyorsunuz. Sayıştay da açıkladı ben de araştırmasını yaptım. Zaten yeni anayasa paketinde, konuyla ilgili gerekçede de bu çok net var. Anayasa Mahkemesi'ne üye olanların böyle bir yaş durumu söz konusu değil, bunların dışında olanlarla ilgili 45 yaş söz konusu. Orada yazılı olduğu halde, bilindiği halde burada sadece ya bir spekülasyon meydana getirilmek isteniyor, bu tür şeylerle uğraşıyorlar meşgulilyet alanları budur, şuanda herhangi bir sınıktı söz konusu değil. Sayın Dursun Sayıştay'dan gelen Anayasa Mahkemesi Üyesi olmuştur." açıklamasında bulundu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA