• Konya31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan Baykala teşekkür
13 Ekim 2009 Salı 16:22

Erdoğan'dan Baykal'a teşekkür

Ermenistan'la yapılan protokolü değerlendiren Erdoğan, "Bu barışçı dış politikamızın yansımasıdır. Biz yolu açtık, ama son söz TBMM'nindir" dedi. Erdoğan ayrıca Baykala teşekkür etti.
AK Parti'nin Meclis Grubu'na hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında Ermenistan ile yapılan protokole değindi.

Erdoğan, "Bu yeni süreç, barışçı dış politikamızın yansımasıdır. Hükümet olarak böyle bir yolun önünü açtık, ama son söz TBMM'nindir" dedi.

"Azeri kardeşlerimiz bize güveniyor"

Başbakan Erdoğan, Azerbaycanlı kardeşlerimizin "Biz Türkiye'ye inanıyoruz, güveniyoruz" dediklerini ifade ederek, bu süreci olumsuz etkilemek isteyenler olduğuna dikkat çekti.

"Kimse bize iftira atamaz"

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu süreci olumsuz etkileme gayreti içinde olan içerde bazı farklı tipler var. Biz Ermenistan'a kazandırmışız gibi şeyler söylüyorlar. Bize kimse iftirada bulunamaz."

Diasporanın hasmane yaklaşımları karşısında Ermeni halkının fatura ödemesini doğru bulmadıklarını vurgulayan Erdoğan, "Protokolleri önümüzdeki hafta TBMM'ye sevkedeceğiz. Onay olmadan süreç işlemez" şeklinde konuştu.

"Sarkisyan'ı Türk misafirperverliği içinde ağırlayacağız"

Erdoğan, iki ülke arasında Bursa'da oynanacak milli maça gelecek olan Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ı Türk misafirperverliği içinde ağırlayacaklarını belirterek, "Bu durumu tahrik etmek isteyenler olabilir" uyarısında bulundu.

Başbakan Erdoğan, "Bursalı vatandaşlarımın buna prim vermeyeceğine inanıyorum" diye seslendi.

Erdoğan'dan Baykal'a Teşekkür

K Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, randevu talebine olumlu yanıt veren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a teşekkür ederek, "Bana göre bu olumlu bir adımdır. Konuyu değerlendirdikten sonra gerekli olan cevabı (kendisine) aktaracağız" dedi.

Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Baykal'ın, dün, mektubuna cevap verdiğini hatırlattı. Baykal'ın önümüzdeki hafta içinde ikisi için de uygun bir zamanda görüşebileceklerini kendilerine bildirdiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Mektubun içeriğini asla şu anda değerlendirecek değilim. Onu bir araya geldiğimizde kendileriyle değerlendireceğiz. Ancak daha önce de ifade ettim: 'Gönderdiği mektupla ilgili medya üzerinden konuşmak istemem' dedim. Temenni ederdim ki Sayın Baykal da gönderdikleri mektupla birlikte medya üzerinden bana mesaj göndermeseydi, yani bu görüşmenin Dolmabahçe gibi olmaması için... İşte oradaki bazı ifadelerin kullanılmasına dair... Bana göre bu çok yanlış bir söz. Dolmabahçe'de bizim Sayın Büyükanıt ile yaptığımız görüşme başka bir görüşmedir, ki ona benzer görüşmeleri bu mevkilerde olan liderler bugüne kadar hep yapmışlardır, tarih boyunca. Bugün de yaparlar, yarın da yaparlar.

Bu ise farklı bir şeydir. Ben şu anda bir şey konuşmuyorum. Ama kendileriyle görüştükten sonra bazı şeyleri açıklayacaklardır. O zaman ben de gerekli olan açıklamaları yapacağım. Randevu talebimize olumlu yanıt verdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Bana göre bu olumlu bir adımdır. Konuyu değerlendirdikten sonra gerekli cevabı aktaracağız. Ayrıca TBMM'de de açık oturum şeklinde gerçekleşecek görüşmede, açılım süreciyle ilgili gelişmeleri milletvekillerimizle ve milletimizle paylaşmış olacağız. Her adımı milletimizin bilgisi dahilinde kamuoyunun gözleri dahilinde yürüteceğiz. Gizli kapaklı bir süreç işletmiyoruz, işletmeyeceğiz. Çünkü bu olay, bu konu gizli kapaklı olacak bir konu değil..."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA