• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan:Ben tükürdüğümü yalamam
07 Kasım 2009 Cumartesi 08:06

Erdoğan:'Ben tükürdüğümü yalamam'

'İstanbul Turizm Ödülleri'nin verildiği törende konuşan Başbakan Erdoğan siyasi geleceği ile ilgili kararı bir kez daha açıklarken rakiplerine de gönderme yaptı: Ben bazıları gibi tükürdüğümü yalayama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) güçlendirmesinden veya restore edilmesinden yana olmadığını belirterek, ''Orayı yıkıp yeniden yapmak, arkadaki bütün alanları da oraya katmak gerekir'' dedi.

Erdoğan, ''İstanbul Turizm Ödülleri''nin verildiği törendeki konuşmasında ülke ve millet olarak İstanbul gibi bir inciye, mücevhere ve hazineye sahip olmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Boşuna dememişler; 'İstanbul'untaşı toprağı altın' diye. Yoksa deştiğiniz toprak altın değil, işte bunlar... Bunları çıkarmak önemli olan. Böyle nadide bir eseri elinde bulundurmak da ağır bir sorumluluk gerektiriyor. Bu kentin her neresine olursa olsun bir çivi çakarken bile enine boyuna düşünmek zorundayız. Yoksa yazık ederiz, ihanet ederiz. Bana göre, enine boyuna düşünmeden bu tür adımlar atmanın insan katletmekten farkı yoktur. Bu kadar önemli. Çünkü şehirlerin yaşayanların üzerinde hakkı vardır, yaşayanların şehir üzerinde hakkı olduğu gibi.''

İstanbul'a yönetici olmanın zorluğunu hep birlikte kolay kılacaklarını ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Benim burada bir derdim var, bu derdimi sizlerle paylaşmak zorundayım, 'Ama siz Başbakansınız' demeyin. Bu, katılımcı olarak hepimizinortak sorunu. Bakın, bizim bir Galataport ve Haydarpaşaport sorunumuz oldu. Bize yapmadıkları, takmadıkları yafta, söylemedikleri söz kalmadı. Eğer Galataport bitmiş olsaydı, o gördüğünüz Tophane, o mezbelelikler böyle olmayacaktı. Bütün o mezbelelikler temizlenecek, ortaya bambaşka tarihi bir Tophane çıkacaktı. Ben onu engelleyenleri tarihe havale ediyorum. Ümitsiz değilim. Biz yine burayla ilgili ihale çalışmalarımızı şu anda hazırlıyoruz, ama diyorum ki 'Siz ne güne duruyorsunuz?' Çünkü bu bir sivil hareket. Sizlerin de buna sahip çıkmanız ve destek vermeniz lazım. Oraya yaklaşacak kruvaziyer gemilerinden gelen turistler ülkeyi tanımakla kalmayacak, bırakacağı ekonomik desteği düşünün. Oraya gelen fakir turist değil, paralı turist olacak.''

''NARGİLEYE GELEN BİLE FARKINDA DEĞİL''

Proje gerçekleştiğinde oradaki tarihi eserlerin otele dönüşeceğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

''Orada, inanın İstanbullu'nun birçoğu bilmez, o salaş yapıların arkasında, arasında saat kulesi var. Muhteşem bir eser, ama çoğu bilmez, haberleri bile yoktur. Nargileye gelen bile farkında değil. Şimdi bunu temizlemek, oraları açığa çıkarmak, meydana çıkarmak bir vatandaş olarak da sorumluluğumuz. Görevimiz, bunu yapmaya mecburuz. Oradaki tarihi çeşmeler, camiler, yok olan eserler yeniden imar edildiğinde butik otellerle bambaşka bir Tophane meydana gelecek. Bu bizim görevimiz, ama önümüzde bariyerler var. O bariyerleri İstanbul sevdalısı olanlarla beraber aşacağız. Haydarpaşaport şu anda konteynerlerin istila ettiği bir yer. 'Haydarpaşa Lisesinin önü kapanacak' dediler. Öyle bir şey yok. Hepsine hazırız. Orada problem yok. Kimseye bireysel olarak böyle bir tahsis yok. Galataport'a dediler ki, 'Burayı Yahudi sermayesine veriyorlar.' Paranın milleti, ırkı, dini, milliyeti olmaz. Benim ülkeme gelip birisi bir çivi çakıyorsa, burada çalışacak olan kim? Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin çalışacak, kazanan biz olacağız. Artık bizim bu kalıpları, zihniyetleri değiştirmemiz, bundan kurtulmamız lazım. Bunlar çok çok geçmişte kaldı. Hala bunları değiştiremeyenler var.''

AKM

Başbakan Erdoğan, Taksim'deki AKM ile ilgili dev bir proje ürettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

''Şu haliyle AKM'yi beğeniyor musunuz? Kimsenin beğenmesi mümkün değil. Yapalım bir yarışma, göreceksiniz. Milletin büyük çoğunluğu kahir ekseriyeti beğenmeyecek. Dedik ki 'Buraya yakışanı yapalım.' Arkasında, yan tarafında boşluklar... Orada etkinlik yapılsa, araçların park edeceği yerler yok. Salonların hacimlerini artıralım. Bunları yapalım. Dediler ki 'istemezuk.' Şu anda öyle duruyor. Ben de Ertuğrul Bey'e diyorum ki 'Hiç dokunma kalsın, bırak öyle kalsın.' Çünkü ben orada güçlendirme ve restorasyona razı değilim. Orayı yıkıp yeniden yapmak, arkadaki bütün alanları da oraya katmak gerekir. Yapacaksak doğru yapalım. Ben israftan yana değilim. En güzelini ortaya koyalım.Dünyada meydanlar vardır, meydanlar... Bizim şurada Sultanahmet'ten başka meydanımız yok. O da tarihi eserleriyle meydan. Taksim Meydanı'nı meydan haline getirelim. Eserleriyle, her şeyiyle bir meydan haline getirelim. Yani orada salam, sosis dükkanlarını mı seyredelim? Çekim alanı olsun. Meydan dediğin budur. Bunu yapmamız lazım.''

''KISKANÇ OLMANIN ANLAMI YOK''

Başbakan Erdoğan, ''Muhsin Ertuğrul Sahnesi yıkılacak'' denildiğinde kıyametler koptuğunu belirterek, ''Yerine İstanbul Kültür Merkezi ve Lütfi Kırdar ile uyumlu, daha muhteşem bir Muhsin Ertuğrul yapacağız'' dediklerini, buna inanmayanlar olduğunu ve kıyametler koparıldığını anlattı.

Muhsin Ertuğrul'un artık salonuyla, sahnesiyle, modern teknolojiylehizmet verdiğini anlatan Erdoğan, ''O günlerde yürüyüş yapanlar, kıyameti koparanlar, gösteri yapanlardan bugün bir teşekkür edenini göremezsin. Böyle olmaz. Vatandaşlık bilinci bu değil. Marifet iltifata tabidir, iltifatsız marifet zayidir. Öyleyse gereğini hep beraber yapacağız. Kıskanç olmanın anlamı yok. Takdir etmek izzettir. Bunu göstermek lazım'' diye konuştu.

''BEN TÜKÜRDÜĞÜMÜ YALAMAM''

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz bugün varız, yarın yokuz. Biz bu makamlarda kalıcı değiliz. Kimler geldi, kimler geçti bu makamlardan. Biz de gelip geçiciyiz. Açıkladım; 2011'de, Allah ömür verirse, benim son milletvekili adaylığımdır. Ben tükürdüğümü yalamam, onu da söyleyeyim. Partimin tüzüğünde de böyledir ve gereğini yaparım. Birileri gibi oralara çakılıp kalmam. Eğer millete hizmet etmekse hizmet sadece politikada olmuyor. Gidersiniz bir vakfın başına geçersiniz, oradan da hizmet edersiniz. Gidersiniz bir think tank kuruluşunun başına geçersiniz, oradan da hizmet edersiniz. Yapılır bunlar, yapılmaz diye bir şey yok. Dünyada örnekleri var, ne yazık ki bizde yok.''

İstanbul'a aşk ve sevdayla bağlanmanın neticesini almak ve geleceğe hazırlamak istediklerini belirten Erdoğan, dünyada nice şehirler bulunduğunu, ama bir Kapalıçarşı'nın çeşnisinin orada bulunamayacağını söyledi. Erdoğan, ''Birçok caddeler dolaşırsınız, ama bir İstiklal Caddesi'nin canlılığını oralarda bulamazsınız, çünkü İstiklal Caddesindecanlı ve neşeli insanlar görürsünüz. Bütün bunlar İstanbul'un farklılığını ortaya koyan güzelliklerdir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, İstanbul'un hiçbir döneminde bu kadar terk edilen, kenara köşeye itilen bir şehir olmadığını ifade ederek, bunu hep beraber ele aldıklarını, İstanbul'un yeni bir sürece hazırlandığını anlattı.

İstanbul'un turist sayısının 10 milyonun üzerine çıkması gerektiğini belirten Erdoğan, ''Roma o kadar büyük rakamlara ulaşıyor da İstanbul niye ulaşmasın? Roma Türkiye'nin çektiği turisti çekiyor, biz de İstanbul'da bunu başarmak durumundayız'' dedi.

İstanbul'un dünya şehirleri arasında kongre merkezleri sıralamasında 15. sırada yer aldığını belirten Erdoğan, hedeflerinin ilk 10'a girmek olduğunu söyledi.

Erdoğan, turizmin Türkiye'nin en önemli enerji kaynağı olduğunu vurgulayarak, bu noktada kalmamak için daha ciddi ve kararlı adımlar atılması gerektiğini kaydetti.

Hakkari, Van, Bitlis, Ağrı, Amasya ve Diyarbakır'ın güzelliklerinin de dünyanın ilgisine sunulmasını isteyen Erdoğan, birlik, beraberlik, dayanışma, kardeşlik içinde 81 ili ve 72 milyon insanıyla Türkiye'yi İstanbul özetinde farklı bir noktaya taşımak gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA