• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan zam oranlarını açıkladı
12 Ekim 2010 Salı 12:39

Erdoğan zam oranlarını açıkladı

1 Ocak'tan itibaren emeklilerin alacağı maaşa en az 60 TL olmak üzere ve yüzde 4 oranında artış yapılacak.
İşte Erdoğan'ın konuşması: Önümüzdeki yıl 1 Ocak'tan itibaren, 2010'daolduğu gibi düşük aylık alanlara daha yüksek oranda artış için Ocakayında en düşük aylıklara, en az 60 TL olmak üzere, artı yüzde 4oranında artış yapıyoruz.

İlk altı ayda enflasyona bakılmadan,enflasyondüşük oranda çıksa dahi yüzde 4 oranındaki artış geçerlidir.


2011 yılının tamamında emekli aylıklarını yüzde 21 ila yüzde 4 oranında artırıyoruz.


Rakamsal olark söylersek, en düşük emekli aylıklarına yıllık 80 ila 91lira arasında artış sağlıyoruz. En düşük aylık alanBağkurtarımemeklimizin aylığı ocak ayında 371 liradan 434 liraya, temmuz ayında ise 451 liraya çıkıyor. Yani 80 lira, bir başka deyişle yıllıkyüzde 21 artış yapmış oluyoruz.


SSK tarım emeklimizin en düşük aylığı 492 liradan, ocak ayında 555liraya, temmuz ayı artışıyla birlikte 577 liraya ulaşıyor. Yıllık 85lira artıyor.


Bağkur esnaf emeklisi aylığı Ocak ayında 511 liradan, 574 liraya, temmuz ayından itibaren 597 liraya ulaşıyor.


Emekli vatandaşımızın gözü kulağı bu salonda. 2011 yılında emeklimaaşlarında yapacağımız artık miktarını açıklamadan önce kısa olarakemekli vatandaşlarımızın maaşlarıyla ilgili yaptığı düzenlemeyihatırlatmak istiyorum.


8 yıl boyunca sadece maaşları enflasyon üzerinde artırmakla kalmadık.Onların her alanda çok daha iyi hizmetleri alabilmek için bir çokdüzenlemeyi harekete geçirdik.s ağlıkta getirdiğimiz dğeişim emeklilerede büyük kolaylıklar sağladı. Hastanelerin birleştirilmesi, ilacaulaşımda kolaylaştırılması, maaş ödemelerinde kolaylık sağladık.


Fakat ne yaparlarsa yapsınlar işte alınan neticeler halkımızın bunuyutmadığı noktasındadır. Hastanelere gittiğimiz zaman ben zatenvatandaşımın yaklaşımını görüyorum. Geçen gün İstanbul'da çok lüks birhastaneye hasta ziyaretine gittim. Gitmişken başka bir hastaya dagittim. Bingöllü bir hastaydı. Bir emekli, bir işçi emeklisi. Varlığıitibariyle imkansızlıklar içerisinde, 300 lira kira ödeyen, eşi de varengelli. Fakat suit bir odada ameliyata hazırlanıyor. Başhekime sordum.Dürüst olarak konuşacağız. Bu hastamızdan herhangi bir para alacak mısın almayacak mısın? Tabi bana yeminle bir kuruş para burada alınmazdediler. Tabi biz hastaya telefonlarımızı verdik. Bak para alınırsabildireceksin.


Bizim ülkemizde bu tabloları hiç yaşadık mı? Bakın bu farklı bir olayayrı. Ama bizim artık devlet hastanelerimizin de kaliteleri artıyor.Hakkari'nin Yüksekova'sında lüks hastanenin açılışını yaptım. Oralardabu hastanelerde yoktu. Ama bunları bile hazmedemeyen bir siyasi anlayışvar. Yani halk buralara gelmesin diye, vatandaşı tehdit eden bir anlayış var. Bunu neyle izah edeceğiz? Hani barış gönüllüsüyüz, hani insanlaratehdit yağdırmayacağız? Durum bu değil.


Emekli aylıkları bizim dönemimizde, 2002 yılına göre enflasyonun çok çok üzerinde artışlar kaydetmiş, ücretler enflasyona ezdirilmemiştir.2002'deSSKve BAĞKUR emeklilerimizin aylıklarına 75 ve 100 lira artışyaptık.


2010 içinde enflasyon hedefi yüzde 8 olmasına rağmen, biz emekli maaşlarına yüzde 14 ile 25 arasında zam yaptık.


Bu rakamlar özellikle önemli. 2002'den bugüne en düşük bağkur emekli aylığına yüzde 493, reel artık yüzde 184 artık yaptık.


SSK tarım emeklimizin aylığı yüzde 185 arttı reel olarak yüzde 36. SSKişçi emeklimizin aylığı da yüzde 174 oranında yani reel olarak yüzde 31artış kaydetti. Bunlar en düşük aylıklara yapılan zamlardır. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA