• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan; Yetimin hakkını yedirmem
27 Aralık 2009 Pazar 13:01

Erdoğan; Yetimin hakkını yedirmem

Krizin etkilerini atlattık, atlatıyoruz" diyen Erdoğan Tekel işçilerinin eylemi için de sert konuştu.
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2010 Mali Yılı Bütçesi'nin, küresel krizden çıkış bütçesi olarak hazırlandığını bildirdi.

Erdoğan DEİK'in 2009 yılı Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, DEİK'in 21 yıldır Türkiye'nin kalkınmasına, ilerlemesine, ekonomisine, ticaretine, dünya ile bütünleşmesine farklı katkılar sağladığını, sağlamaya da devam ettiğini belirtti.

Küresel ve ulusal ölçekte önemli bir süreçten geçildiğini, bütün dünyanın 2. Dünya Savaşı sonrası en büyük ekonomik krizi yaşadığını belirten Erdoğan, bu krizi aşabilmek için de yoğun bir çabanın içerisinde olduğunu anlattı.

Erdoğan, ''Ülkemizin önünü açacak, ülkemizin daha büyük atılım yapmasını sağlayacak, Türkiye'nin bölgesel, küresel anlamda daha güçlü bir aktör haline getirecek süreç, ekonomimizi yakından ilgilendiren süreçtir. Milli  birlik ve kardeşlik sürecimiz de bu arada işliyor. Çünkü demokratik açılım süreciyle de bu farklı bir sıçramayı bizlere sağlayacaktır'' diye konuştu.

Geçtiğimiz cuma günü TBMM'de 2010 Mali Yılı Bütçe Tasarısı'nın yasalaştığını hatırlatan Erdoğan, 2010 bütçesinin hükümetin daha önce 7 bütçesi gibi, sosyal yönü güçlü, Türkiye'nin imkanlarını, fırsatlarını, potansiyellerini, azami derecede milletin istifadesine sunan bir bütçe olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

''2010 bütçemiz küresel krizden çıkış bütçesi olarak hazırlandı. Bütçe görüşmeleri sırasında gerek komisyonlarda, gerek TBMM genel kurulunda küresel krizin tüm boyutlarıyla istismar edildiğine, kriz üzerinden Türkiye ekonomisine ilişkin karamsar, moral bozucu bir tablo çizilmek istendiğine şahit olduk, Rakamlar çarpıtıldı. Göstergeler, eğildi büküldü. Kriz üzerinden hükümetimize ve ekonomi politikalarımıza yönelik nezaket sınırlarını da aşan, eleştiriler, hatta hakaretler savruldu. Şunu gönül rahatlığıyla söylemek durumundayım, ekonomimizin tarafları da, aziz milletimiz de, neyin ne olduğunu çok net olarak görüyor, biliyor, anlıyor.''


TEKEL İŞÇİLERİNE

Sanki bunlar bütün TEKEL işçilerini kapsarmış gibi.... 2 yıl önce bunlarla görüşme yaptık.  Bunlar orada iş mi yapıyorlar? Hayır...Sadece tütün depolarında bu insanlar duruyor.  Bunların aylık maliyeti 40 trilyon.Bu 40 trilyonu halkın parası ile ödüyoruz.

Biz ne yaptık.Buralar artık çalışmıyor dedik. Herhangi bir üretim söz konusu değil. 2 yıl önce bak buraları kapatıyoruz hazırlıklarınızı yapın dedik.Son zamanlarda yapılan hareketleri gördünüz. Bu ideolojik değilde nedir?

Kimin gönlü işçinin havuza atlamasını, soğukta dışarda kalmasını ister. Ben tüyü bitmemiş yetimin hakkını da orada oturarak kimseye yediremem. Bu eylemde bulunanların yüzde 60'ı AK Parti'ye oy verdi dediler. Bu dediğiniz doğruysa ben menfaatcilik yapmıyorum, doğru olanı yapıyorum.

Biz bunlara ihbar ve kıdem tazminatını da verdik Sizi 4Ç'de istihdam edelim dedik.Hayır olmaz dediler.Bizi aynı şartlarda 4B'de değerlendireceksiniz diyorlar. Biz ülkemizi bu fazla istihdamlardan kurtaracağız. Devlet bu şekilde üretime yönelik olmayan bir istihdamı sağlama alanı değildir. O zaman bir söz var ya devletin malı deniz yemeyen domuz. Bu mantıkla bu iş yürümez.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA