• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan ve Koşaner neyi görüşecek?
19 Ekim 2010 Salı 10:05

Erdoğan ve Koşaner neyi görüşecek?

Askerlik süresi kısalacak mı uzayacak mı? Bedelli çıkacak mı çıkmayacak mı? Tek tip askerliğin kapsamı ne olacak? İşte merak edilenler...
Perşembe günü gerçekleşecek olan Erdoğan- Koşaner görüşmesinde konuşulacak konuların içeriği sabah.com.tr'de yer aldı...

İşte TBMM Milli Savunma Komisyonu üyesi Mehmet Alp'in o açıklamaları...

Sayın Alp, Perşembe günü verilecek olan brifingin içeriği ne olacak?

Genelkurmay Başkanı, Başbakan'a Perşembe günü tek tip askerlikle ilgili bilgi verecek. Konu tek tip askerlik olacak.

Peki bedelli konusu brifingde yer alacak mı?


Hayır bedelli yer almıyor, sadece tek tip konusunu görüşecekler.

Tek tip askerliğin tanımı ne olacak?

Genelkurmay'ın çalışması tek tip uygulaması yönünde ancak basında yeraldığı gibi bazı rakamlar var. Bunlardan hangisi olur bilemem. Benimşahsi görüşüm kısa dönemler için 6 ayın bile fazla olduğu yönünde. Benim oğlum da şu an asker ve birüniversitemezunu olarak 6 ay hiçbir şeyyapmıyor. Tek tip ile ilgili şunu söyleyebilirim: Tam anlamıyla tek tipolmayacak çünkü okuyanla okumayan arasında bir fark gözetilecek. Yaniilkokul mezunu ile üniversite mezunu aynı süre askerlik yapmayacak,arada fark olacak, bu adalet sağlanacak. Şimdi bir gencimiz üniversiteyi bitirmiş, hakim olmuş, doktor olmuş, askere gidiyor, orada bir astsubay tarafından kendisine eziyet ediliyor. Ordu bizim gözbebeğimiz ama butür durumlar da maalesef oluyor. İşte bu yüzden inşallah bu hafta sonuna kadar bu konular belli bir yere gelecek.
 
Genelkurmaytek tip istiyor, peki hükümetin görüşü ne?

Bana göre hükümet tek tipten ziyade okuyanla okumayan asker arasındakifarkın gözetileceği bir sistemi benimseyecek. Ve bu konuda orta birnokta bulunacak. 4 ay ya da yine 6 ay gibi bir süre olacak. SilahlıKuvvetler tüm asker sayılarını ve ihtiyaçlarını alt alta üst üstekoyarak bunların hesabını yapmıştır.

Peki Perşembe gününden sonra süreç nasıl işleyecek?

Genelkurmay, Sayın Başbakan'a tek tiple ilgili brifing verecek. Zaten ogüne kadar bu konuda tüm çalışma yapılmış olacak. Daha sonra SayınBaşbakan brifingde kendisine sunulan gündemi inceleyecek, sonra MilliSavunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüşecek, ardındanBakanlar Kuruluilegörüşülecek, Merkez Karar Yürütme Kurulu ile görüşülecek, daha sonravatandaşların talepleri de göz önünde bulundurularak hükümet bir kararverecek.

Bedelli konusu rafa mı kaldırıldı?

Şu an Genelkurmay'ın gündeminde bedelli konusu yok. Kısa vadede debedelli çıkacak gibi görülmüyor. Ancak askerliğini yapmamak için yurtdışına çıkan 30 yaş üstü vatandaşlarımız var. Onların askerlikleriniyapıp Türkiye'ye dönmeleri için bir ihtimal bedelli çıkarılması gündemegelebilir.  
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA