• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yan yana
16 Mayıs 2011 Pazartesi 15:08

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yan yana

Başbakan Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı TOBB Genel Kurulunda, "Bu ülke, ne çektiyse 'Dün dündür, bugün bugündür' anlayışından, iki anahtar veriyorum diyenlerden çok çekti...

Başbakan Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı TOBB Genel Kurulunda, "Bu ülke, ne çektiyse 'Dün dündür, bugün bugündür' anlayışından, iki anahtar veriyorum diyenlerden çok çekti. Bu anahtarlardan hangisi vatandaşıma ulaştı, soruyorum" dedi.
TOBB ETÜ'deki Genel kurula, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran, İzzet Çetin, Faik Öztrak, Gürsel Tekin, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil, delegeler ve misafirler katdı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplantıya en erken gelen kişilerden oldu. Kılıçdaroğlu, delegelerle selamlaştıktan sonra salondaki yerini aldı.

Başbakan ve beraberindekiler, başta Kılıçdaroğlu olmak üzere protokoldekilerle tek tek tokalaştılar.
Genel kurulda saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurulda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok partili demokratik yaşamında geçmişte yaşananları değerlendirerek, şöyle konuştu:
''Ben, 1960 darbesini hayal meyal hatırlıyorum. Babam o günleri anlatırdı. Hayat Mecmuasındaki, Menderes'in idama götürülüş sahnesi, gözümün önünden hiç silinmedi. Ardından, 12 Martları, 12 Eylülleri, 28 Şubatları yaşadık. Onlarca seçim gördük, hükümet gördük, başbakan gördük. Belki hepsinden fazla, siyasi krizler, ekonomik krizler, terör ve çatışmalar gördük. Biz, partimizi kurarken ve 3 Kasım seçimlerine girerken en önemli hedeflerimizden bir tanesi, Türkiye'yi, o bizim yaşadığımız aksak demokrasiden kurtarmaktı, ileri demokrasiyi tesis etmekti. Siyaseti, üzerine yapışıp kalmış haksız etiketlerden, haksız lekelerden temizlemek gibi bir amaçla yola çıktık. Siyasetle yalan, birbirinden ayrılmayan iki kavram haline gelmişti. Siyasetçiyle güvensizlik, aynı şekilde birbirinden kopmayan iki kavram haline gelmişti. Bu millet, açık söylüyorum: Siyasette dürüstlüğe, doğruluğa, sözünü tutan, yalan söylemeyen siyasetçilere hasret kalmıştı. 3 Kasım seçimlerine girerken, yapamayacağımız hiçbir vaatte bulunmadık.''
Verdikleri vatleri seçimi kazandıktan sonra yerine getirmeyen adayları eleştiren Erdoğan, bunun bir müeyyidesinin bulunduğunu, bu müeyyideyi seçim sandığında milletin uyguladığını söyledi.


''DÜN DÜNDÜR, BUGÜN BUGÜNDÜR'' ANLAYIŞI

Ülkede, siyasetçinin, millete, gençlere, seçmene karşı üst bir dil oluşturma sorumluluğu bulunduğuna işaret eden Erdoğan, şunlara işaret etti:
''Açık söylüyorum: Bu ülke, ne çektiyse 'Dün dündür, bugün bugündür' anlayışından çekmiştir. Sizler sanayinin içindesiniz. 'Kim ne veriyorsa, ben 5 fazlasını veriyorum' siyasetinden bu ülke çok çekti. İki anahtar veriyorum diyenlerden çok çekti. Bu anahtarlardan hangisi acaba benim vatandaşıma ulaştı, soruyorum. Bu ülkede yıllarca devam eden, yüksek enflasyonun, yüksek faizin, kamu açıklarının, yolsuzluğun ve yoksulluğun en önemli sebebi, işte bu anlayıştır. İstikrar ve güven zeminini tahrip eden, bozan, sağlıklı bir yatırım, üretim, istihdam zeminini ortadan kaldıran yaklaşım, bu yaklaşımdır. 8.5 yıldır Türkiye, istikrar ve güven zemininde ilerliyor. Yatırımcı, üretimci, girişimci, artık önünü görüyor, ileriyi görüyor ve üç beş günlük değil, 20-30 yıllık projeksiyon yapabiliyor. İyi hatırlarsınız, Çukurova'nın, Menderes Ovası'nın, Trakya'nın çiftçisi, tarlaya tohum atarken, oradaki havaya değil, Ankara'nın havasına bakıyordu. Bugün çiftçi, esnaf, sanayici Ankara'nın havasından emin, artık güvenle tohumunu atıyor. Fark bu. Güvenle yatırım yapıyor. Artık Türkiye sanayisinde, fabrikalarımız çöplük değil. Artık birinci sınıf makinalar ülkemize giriyor. Bilemediniz ikinci sınıf makinalar ülkemize giriyor. Güvenle işini kuruyor.''
İş dünyasının, temiz siyaset, dürüst siyaset, ilkeli siyaset konusunda artık çok duyarlı olduğuna inandığını ifade eden Erdoğan, proje siyaseti ile popülist siyaset arasında iş dünyasının çok net bir çizgi çizdiğini söyledi.

HİÇBİR SEÇİM DÖNEMİNDE BÖYLE İSTİKRAR OLMADI
Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan açıklamaları şunlar:
• Şu anda IMF'ye olan borcumuz, 5 milyar dolar. Biz bunu şu anda öderiz fakat çok ucuza satın alınmış olması sebebiyle de acelemiz yok. 2012'nin nisan sonu, 2013 nisanında bu işi tamamen sıfırlayacağız.
• Seçim sürecinde olmamıza rağmen, küresel kriz sürecinde olmamıza rağmen, hemen tüm göstergelerimizde, 2010 yılından daha iyi durumdayız.
• Türkiye, hiçbir seçim döneminde böyle bir istikrar ortamı görmedi.
• Hiçbir seçim döneminde türkiye, böyle bir güven ortamına şahit olmadı.
• Bugün, gençlerin de çocukların da vizyonu, kuru fasulye ve bisküviti aştı, dizüstü bilgisayara ulaştı.
• Çetelerin yön verdiği, siyaset mühendislerinin istikamet çizdiği, vesayetin milli irade üzerinde gölge ettiği bir Türkiye'ye dönüş asla mümkün olmayacaktır.
• Söyleyecek sözü olan herkesi dinleyerek, herkesin katkısını, yapıcı eleştirisini alarak, milletin, 'işte bu benim anayasam' diyeceği bir anayasayı hep birlikte yapacağız.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA