• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan: Türkün açıklamaları çok talihsiz
23 Aralık 2009 Çarşamba 02:01

Erdoğan: 'Türk'ün açıklamaları çok talihsiz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kapatılan DTP eski milletvekili Ahmet Türk'ün "İmralı'nın talimatıyla Meclis'te kaldık' açıklamalarını, çok talihsiz bir açıklama olarak değerlendirdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski DTP'lilerin istifa etmeyip Meclis'te kalma kararını değerlendirirken, "İmralı'nın talimatıyla yapıldığı ve talimattan dolayı tabii Sayın Türk'ün yapmış olduğu bu açıklama bana göre çok çok talihsiz bir açıklama" diye konuştu.

Erdoğan, Suriye'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada temaslarına ilişkin bilgi verdi. Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi'nin Başbakanlar Eş Başkanlığı'ndaki birinci toplantısına katılmak üzere Şam'a gideceğini anlatan Erdoğan, görüşmelere 9 bakan ile 200 civarında iş adamının katılacağını söyledi.

Erdoğan, daha önceki toplantılar sonrasında Türkiye ve Suriye arasında vize muafiyetinin sağlandığını, iki ülke bakanlarının da tek bir kabine gibi yoğun çalışma sergilediğini bildirdi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin, "Demokratik Açılım sürecinde Mahmur Mülteci Kampı'ndan dönüşler bekleniyordu. Orada Suriye kökenlilerin de bulunduğu belirtiliyordu. Onların oraya dönmesi konusunda bir değerlendirme olacak mı? Sayın İçişleri Bakanı Atalay dün Irak'taydı, temaslarda bulunmuştu. Bazı somut adımlar olabileceğini söyledi, bu sürece ilişkin. Somut adımlara ilişkin detay verebilir misiniz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Bu ikili görüşmeleri yaparken tabii ki bu görüşmelerde özellikle, bizim milli birlik kardeşlik sürecimizle alakalı, Demokratik Açılım süreciyle alakalı, işin diplomatik boyutunu ve komşularımızla olan boyutunu da ele alacağız. Nasıl Irak'ta, gerek Merkezi Hükümetle, gerekse kuzeyde Yerel Yönetimle görüşmeleri yaptıysak ki üçlü mekanizma bu görüşmeleri ele aldı ve Dışişleri Bakanımız'ın yapmış olduğu açıklamalarda da zaten somutlaştıkça gerekli açıklamalar yapılacak. Suriye'yle de zaten bu konuların görüşüleceğini belirtti."

-"İLLEGAL KİŞİ VEYA ÖRGÜTLERİ MUHATAP ALMAYIZ"-

DTP'nin kapatılmasının ardından DTP'li milletvekillerin 'sine-i millete' dönecekleri yönündeki açıklamaları ile Ahmet Türk'ün, 'terör örgütü elebaşı Öcalan' ile ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sine-i millet ifadesi gündeme geldiğinde, bize 'Siz bu istifalar Meclis'e gelirse ne dersiniz' denildiğinde bizim verdiğimiz cevap hep şu olmuştur; 'Biz doğmamış çocuğa külot biçmeyiz.' Meclis'e böyle bir talep gelmemiş. Meclis'e böyle bir talep gelmediği gibi Meclis'te böyle bir şey Genel Kurul'a sunulmamış, o halde 'bu konu hakkında konuşmak erkendir' dedik ve biz herhangi bir açıklamada yapmadık. Ardından da gelişmeleri izledik ve yeni gelişmelere göre Meclis'te tekrar görevlerine devam etme kararı aldıklarını duyduk. Bu kararın, nerenin talimatıyla yapıldığı, İmralı'nın talimatıyla yapıldığı ve talimattan dolayı tabi Sayın Türk'ün yapmış olduğu bu açıklama bana göre çok çok talihsiz bir açıklama. Zira kendileriyle Meclis'teki grup odamda yaptığım görüşmede 'Hiç bir zaman bizler illegal kişi veya örgütleri muhatap almayız. Sizler de bunu sahiplenmeyin' diye kendilerine söylemiştik, ama ne yazık ki şu andaki süreçte böyle bir yaklaşım tarzını ben de doğru bulmuyorum."

-"TEKEL İŞÇİLERİ EVLERİNE DÖNSÜN"-

Başbakan Erdoğan, TEKEL işçilerinin eylemi ile ilgili bir soru üzerine konunun 8 günlük değil, 2 yıllık bir mazisi olduğunu hatırlattı. İki yıl önce sendika yöneticileriyle konunun görüşüldüğünü ve kendisinden erteleme talep ettiklerini anlatan Erdoğan, "10 bine yakın kişi bu depolarda çalışarak değil, çalışmadan ücret alıyorlar" dedi.

Söz konusu ücretlerin maliyetinin ülkeye 40 trilyon lira olduğunun altını çizen Erdoğan, bu kişilere mağdur olmamaları için kıdem ve ihbar tazminatlarını ödediklerini ve 4/C'li olarak çalışma önerisinde bulunduklarını söyledi.

Muhalefet milletvekillerini de 'şov' yapmakla suçlayan Erdoğan, 4/C ile herkesin eğitim düzeyine göre farklı ücretlendirme yapacaklarını, konunun üzerinde çalıştıklarını ve çalışma süresinin 11 aya çıkarılacağını duyurdu.

İşçileri de uyaran Erdoğan, "Ben buradan özellikle Ankara'da uygunsuz, provokatif bu tür eylemlerin içerisine girmek suretiyle. Muhalefette olan siyasilerin veya olmayanların Türk-İş'in önünde, sağda solda bu tür eylemleri yapmalarını doğru bulmuyorum. Şu anda arkadaşlarımız ücretlerle ilgili çalışmaları yapıyor öyle zannediyorum ki bir hafta içinde bu çalışmalar da biter ve ben tüm TEKEL işçilerinin geldikleri yere dönmelerini, bu tür oyunlara da gelmemelerini özellikle kendilerinden rica ediyorum" dedi.

-"SUİKAST" İDDİASI-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddialarının hatırlatılması üzerine Erdoğan, konunun yargıya aksettiğini belirterek, olayla ilgili yaşanan süreci "vahim" ve "düşündürücü" olarak değerlendirdi. Erdoğan, "Temenni ederiz ki savcılıkta olan bu süreç, yargı süreci endişeleri yok edecek şekilde çıksın" dedi.

Başbakan Erdoğan, Fener Rum Patriği

Bartholomeos'un "çarmıha gerilmek" ile ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine ise, söz konusu açıklamanın Mayıs ayında yapıldığını, Bartholomeos ile Ağustos ayında görüştüklerinde de kendisinin bu yönde bir açıklamasının olmadığını belirtti. Erdoğan, şöyle konuştu:

"Mayıs ayında ifade edilen konuyla ilgili tabii merakım mucip oldu, yani 'çarmıha gerilmekle' ilgili ne kastediliyor? İfade edilen ne? Yani çarmıh, filan falan böyle bir şey söz konusu değil. Yok böyle bir şey. Kendi literatürlerinde 'beni zora sokmak, sıkıntıyı düşürmek' gibi bir ifade yerine bunun kullanılacağını söylüyorlarmış. Tabii biz Ağustos görüşmelerinde, toplantısında filan böyle bir şeyi kendilerinden hiç duymadık. İyi niyet içerisinde, bu ülkenin bir vatandaşı olarak çalışmalara, sürece katkıda bulunma gayretlerinden bahsettiler. Taze bir ifade, veyahut da farklı, şu anda anlayageldiğimiz bir ifade olsa 'talihsiz bir ifade' diyeceğim, ama bunu daha sonra arkadaşlarla şöyle bir araştırınca, 'böyle kullanırlar bu ifadeyi' deyince ben de tabi daha ısrarlı olmadım, olmak da istemedim."

Başbakan Erdoğan, Orta Doğu barışı konusunda Türkiye'nin arabuluculuğuna İsrail yönetiminin olumlu bakmadığını kaydeden bir gazetecinin sorusu üzerine, "Türkiye'nin durumdan vazife çıkarmadığını" söyledi. İsrail'in yönetiminin, "Erdoğan taraftır" ifadesini kullandığını anımsatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Biz zorla zaten durumdan vazife çıkarma gayreti içerisinde değiliz. Eğer Türkiye'den böyle bir talepte bulunulursa, Türkiye direk, en direkt böyle bir görevi yapmaya yine hazır. Çünkü Orta Doğu barışında Türkiye her zaman her şeyini ortaya koymaya hazırdır. Çünkü Orta Doğu'nun barışı demek, dünya barışı demektir. Bu kadar önemlidir bu. Suriye'de de Sayın Esad bu konuda kararlı. Diyor ki 'Biz Türkiye'ye güveniyoruz. Türkiye'nin bu noktadaki arabuluculuğuna inanıyoruz.' Sayın Sorkozy'i teklif etti İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, onu da kabul etmedi biliyorsunuz Sayın Esad, şu anda durum böyle bir noktada, ama Türkiye her zaman barış için var ve Türkiye her zaman talep edilmesi halinde her yerde bu tür görevleri üstlenmeye hazır."

Basın açıklamasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, özel "ANA" uçağı ile saat 20.20'de Suriye'ye hareket etti. Heyette Başbakan Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Devlet bakanları Cevdet Yılmaz ve Zafer Çağlayan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da bulunuyor.

(ANKA)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA