• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan Türkiye’nin en güçlü adamı
29 Ağustos 2014 Cuma 16:26

"Erdoğan Türkiye’nin en güçlü adamı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olarak yemin ederek göreve başlaması Avrupa basınında geniş yer aldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olarak yemin ederek göreve başlaması Avrupa basınında geniş yer aldı.
 
Bild gazetesi, "günün fotoğrafı" bölümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve başlamasını Anadolu Ajansı'nın (AA) yayımladığı fotoğrafı birinci sayfada kullanarak okuyucularına duyurdu.
 
"Hükümet değişimi" başlığı altında verilen haberde ise "O şimdi hayallerindeki hedefe ulaştı. Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'nün kapılarının önünde selefi Abdullah Gül’ün tebriklerini kabul etti" denildi.
 
Haberde, Erdoğan’ın yaptığı konuşmada, Türkiye’de yeni dönemin başlayacağını beyan ettiğini, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) yoluna kararlılıkla devam edeceği kaydedildi.
 
Frankfurter Allgemeine Zeitung da "Cumhurbaşkanı Erdoğan" başlıklı haberinde, yeni cumhurbaşkanının yemin etmesiyle Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını yazdı.
 
Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkenin hakim siyasetçisi kalacağı vurgulanan haberde, 11 yıl başbakanlık görevinden sonra 12. ve ilk kez halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanlığı döneminin başladığı bildirildi.
 
Bunun bir dönüm noktası olduğuna işaret edilen haberde, Erdoğan'ın parlamenter demokrasiden büyük yetkileri olan başkanlık sistemine geçişi başaramadığı zaman tehlikelerle karşılaşacağı yorumu yapıldı.
 
Haberde, Erdoğan'ın yemin ettikten sonra selefleri gibi Anıtkabir’e gittiği ve daha sonra Çankaya Köşkü'ne çıktığı belirtildi.
 
İngiltere basınından yoğun ilgi
 
İngiliz yayın kurumu BBC'deki haberde, "Türkiye'de halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan parlamentoda resmi yeminini etti" ifadesi kullanıldı.
 
 Erdoğan’ın 2003 yılından beri Başbakanlık görevini yürüttüğü hatırlatılan haberde, şunlar kaydedildi:
 
"Yemin töreninde Erdoğan, hukuk ve demokrasinin üstünlüğüne bağlı kalacağına ve 'büyük Türk milletinin' varlığı ve bağımsızlığını koruyacağına dair ant içti."
 
Erdoğan'ın, Türkiye'nin en güçlü lideri olarak yerini sağlamlaştırdığı vurgulanan haberde, "Muhabirimiz, değişken Ortadoğu'nun kenarında kalan kutuplaşmış Türkiye'yi birleştirmeyi denemesi için Erdoğan'ın baskı altında kalacağını söylüyor" değerlendirmesi yapıldı.
 
Guardian gazetesi de "Erdoğan, seçim gününü Türkiye'nin küllerinden doğuşunun günü olarak ilan etti" başlıklı haberinde, "Erdoğan, Cumhurbaşkanının yetkilerini arttırmayı planlıyor. Muhalefet ise bu hareketi ülkenin anayasasına saldırı olarak görüyor" ifadesini kullandı.
 
Daily Mail de "Erdoğan, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak yeminini etti" başlığıyla haberi okuyucularına duyurdu.
 
"Erdoğan Türkiye’nin en güçlü adamı” 
 
Avusturya'da yayımlanan Kronen Zeitung gazetesi, “Erdoğan, cumhurbaşkanı olarak yemin etti” başlıklı haberde, Cumhurbaşkanının yetkilerinin artırılması için anayasal değişiklikler yapılacağı belirtildi. Haberde, Erdoğan'ın, daha fazla güce sahip olmak için parlamenter demokrasiden başkanlık sistemine geçmeyi hedeflediği savunuldu.
 
AK Parti hükümetinin Türkiye’nin son on yılına damga vurduğu belirtilen haberde, “Erdoğan, Türkiye’nin en güçlü adamı” denildi.
 
Die Presse gazetesindeki haberde, Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Ağustos'ta yapılan seçimde yüzde 52 oy alarak doğrudan halk tarafından seçildiği belirtildi. “Ülkenin modern tarihinin 12. başkanı” denilen Erdoğan’ın daha büyük güçlere sahip olmak için parlamenter sistemi başkanlık sistemine dönüştürmeye çalıştığı vurgulandı.
 
Beş yıllık görev süresinin dolmasından sonra bir beş yıl için daha seçilebileceği belirtilen haberde, Erdoğan’ın 2024 yılına kadar devlet başkanı olabileceği ifade edildi. Haberde, yemin törenine 20’den fazla üst düzey temsilcinin katıldığı aktarıldı.
 
Hollanda basını
 
Recep Tayyip Erdoğan’ın, 12. Cumhurbaşkanı olarak dün TBMM Genel Kurulu'nda ant içerek görevine başlaması Hollanda basında da geniş yer aldı. Dış haberler sayfasında Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını kullanarak haberi veren ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi De Telegraaf, “Erdoğan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak yemin etti” başlığını kullandı.
 
Dün resmen Cumhurbaşkanlığı görevine başlayan Erdoğan’ın 2003’ten bu yana Başbakanlık yaptığını hatırlatan gazete, muhalefetteki CHP’li milletvekillerinin yemin töreni öncesi TBMM Genel Kurul salonunu terk ettiğini duyurdu.
 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a yönelik eleştirilerine de yer veren gazete, Erdoğan’ın şu anda daha çok törensel bir fonksiyonu bulunan Cumhurbaşkanlığında değişiklikler öngördüğünü savundu.
 
Nederlands Dagblad gazetesi de dün yemin ederek görevine başlayan Erdoğan’ın doğrudan halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğunu bildirdi. Yaklaşık 10 yıldır Türk siyasetinde etkin bir konumda bulunan Erdoğan’ın güçlü bir cumhurbaşkanlığı hedeflediğini yazan gazete, yemin törenine çok sayıda ülke temsilcisinin katıldığını duyurdu.
 
Haberde, 2009’dan bu yana Dışişleri Bakanlığı yapan Ahmet Davutoğlu’nun yeni hükümeti kuracağına da yer verildi. Yemin törenine ana haber bülteninde yer veren NOS televizyonu da Erdoğan’ın selefinden daha farklı bir Cumhurbaşkanlığı yapmasının beklendiğini ifade etti. 
 
Fransız ve Bulgar basını
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreni Fransız basınında da geniş yankı buldu. Fransız basını, Erdoğan'ın muhalefet tarafından eleştirildiğine yer verirken, Erdoğan'ın koltuğunu en sadık yol arkadaşı Ahmet Davutoğlu'na bıraktığını yazdı.
 
Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT), Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlamasına ilişkin seremoniye, aralarında Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in de yer aldığı 75 ülkenin devlet temsilcilerinin katıldığını bildirdi.
 
BNT'nin haberinde, Erdoğan’ın halk tarafından doğrudan seçilen ilk cumhurbaşkanı olmasından dolayı seremoninin de eskiye göre çok daha farklı olduğunu açıkladı.
 
Yunan basını
 
Erdoğan’ın yemin ederek göreve başlaması Yunan medyasında da geniş yer aldı.
 
Yunan Haber Ajansı AMNA, "Türk halkının doğrudan oylarıyla seçilen Erdoğan yemin ederek göreve başladı” ifadelerini kullandığı haberinde, Erdoğan’ın bundan sonraki programıyla ilgili bilgi verdi.
 
Merkez sol eğilimli Ethnos gazetesi, internet sitesinde yayımladığı “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yemin etti”' başlıklı haberinde, tören sırasında CHP'lilerin salonu terk ettiklerini duyurdu. Haberde, CHP’nin usul tartışması açmak istemesine Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in itiraz etmesi üzerine, CHP milletvekili Engin Altay'ın Anayasa ve İçtüzük kitapçığını kürsüye attığı ve CHP’li milletvekillerinin toplu halde salonu terk ettikleri belirtildi.
 
Ekonomi gazetesi Naftemporiki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin ederek göreve başladığını duyurduğu haberinde, devir teslim törenine katılmak üzere Ankara’ya giden Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’un, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis'in de tebrik mektubunu Erdoğan’a götürdüğünü yazdı.  AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA