• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan tarih açıklamayı nerede yapacak?
10 Ağustos 2009 Pazartesi 09:38

Erdoğan tarih açıklamayı nerede yapacak?

Erdoğan Demokratikleşme Açılımını Doğu ziyaretinde açıklayacak
Hükümet, Kürt sorununa köklü çözüm getirmeyi amaçlayan Demokratikleşme Açılımı Eylem Planı’nı Ekim başına kadar olgunlaştıracak ve yılsonuna kadar uygulamaya koyacak. Açılımı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ekim’de Doğu’ya yapacağı ziyaretlerde açıklayacak. Erdoğan 6 Ekim’de Van’a TOBB heyeti ile beraber gidecek. Açılışlar yapacak Erdoğan, ertesi gün de Ağrı’ya geçecek. Ağrı’da da hastane açılışı gerçekleştirecek olan Erdoğan’ın, 2005 yılında Diyarbakır’da yaptığı tarihi Kürt açılımı konuşmasına benzer bir konuşma yapması bekleniyor.

EKİM’E KADAR OLGUNLAŞTIRILACAK

Demokratikleşme açılımlarının Ekim’e kadar olgunlaşması planlanırken, Başbakan Erdoğan’ın Doğu gezisiyle birlikte açılımların uygulamaya konulma sürecinin başlaması bekleniyor. Başbakan Erdoğan’ın Kürt açılımı konusunda yapılacakların sıralanacağı somut paket açıklamayacağı, açılımın felsefesini ortaya koyan mesajlar vereceği belirtiliyor. Erdoğan’ın böylece muhalefetin somut olayları istismar ederek, aleyhte kampanya yapmasına imkan vermemeyi hedeflediği ifade ediliyor.

2005 DİYARBAKIR KONUŞMASI GİBİ...

Erdoğan’ın, konuşmalarında yeni dönem hakkında çarpıcı mesajlar vermesi bekleniyor. Erdoğan, 2005 yılındaki Diyarbakır konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı” ortak paydasına dikkat çekerek, “Herkesin bir alt kimliği vardır. Ama bizi birbirimize bağlayan şey, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır” demişti. Demokratik Açılım Eylem Planı’nın en önemli ayağını, terörün durdurulması oluşturacak. MİT, Emniyet, Genelkurmay, Başbakanlık ve Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı’nın yanı sıra bazı düşünce kuruluşlarının önerileri Başbakan’a sunuldu.

Erdoğan ve Davutoğlu Irak yolcusu

Uygulamaya konacak bazı maddeler şöyle:

Kuzey Irak’taki örgüt varlığının sona erdirilmesi için Irak ve ABD ile 3’lü temas bu süreçte yoğunlaştırılacak.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ağustos ayında, Başbakan Erdoğan da sonbaharda Irak’a gidecek.

Başta Kandil olmak üzere PKK’nın Kuzey Irak’tan çıkarılması için ABD ve Irak makamlarıyla yapılan görüşmeler sürecek.

Örgütün en büyük lojistik destek alanı olan Mahmur Kampı’nın kontrolünün ele alınması öncelikler arasında.

Mahmur Kampı’ndaki Türk vatandaşlarının tespiti, yeni doğanların TC nüfusuna kaydı ve Türkiye’ye getirilmeleri için çalışma başlatıldı.

Türkiye’ye getirilecek yaklaşık 11 bin insan için ailelerin kalabileceği şekilde rehabilitasyon merkezleri hazırlanma kararı alındı.

Bu merkezler için terör izlerinin olabildiğince az hissedildiği uygun mekanlar seçilecek.

Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı’nın yanı sıra MİT temsilcilerinden oluşacak bir heyetin bu hafta Mahmur Kampı’nda çalışmalara katılması bekleniyor.

Koruculuk sisteminin ıslahı da masadaki eylem planı içindeki unsurlar arasında yer alıyor.

Korucuların sayılarının asgariye çekilmesi, eğitimden geçirilmeleri ve denetimlerin sıklaştırılması koruculuk sistemi üzerindeki ıslah çalışmalarının 3 ayağını oluşturuyor.

13. Dev Adam Erdoğan Başbakan Erdoğan, ABD Profesyonel Basketbol Ligi’ndeki (NBA) Toronto Raptors’a transfer olan milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu’nu önceki gün kabul etti. Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisi’ndeki 45 dakikalık görüşmede Türkoğlu, Erdoğan’a, hem 12 Dev Adamlı Milli Takım hem de yeni takımı Toronto Raptors forması hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA