• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan S&Pye sert çıktı
03 Mayıs 2012 Perşembe 11:59

Erdoğan S&P'ye sert çıktı

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu tarafından Türkiye'nin görünümünü stabile çekmesi Başbakan Erdoğan'ın tepkisine neden oldu.
Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu tarafından Türkiye'nin görünümünü stabile çekmesi Başbakan Erdoğan'ın tepkisine neden oldu.

İstanbul'daki moda konferansında konuşan Başbakan Erdoğan, 'S&P bir açıklama yaptı. Pozitifte olan Türkiye durağana indi. Neye göre bunu durağana indiriyorsun. Bakıyor Türkiye'yi arttırırsam bu ideolojik olarak bizi rahatsız eder.  Bakıyorsunuz Yunanistan'ı İrlanda'yı yükseltiyor. Böyle bir saçmalık olur mu? Bunu kimse yutmaz bunu sen Tayyip Erdoğan'a yutturamazsın. Bu hesabı kitabı az çok biliyoruz. Artık alan el yerine veren el Türkiye var. Bunu yemezler.. Bunun bedelini biz de artık seni, bir kredi kuruluşu olarak tanımıyoruz diye açıklarız.' diye konuştu. şte Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları: eşvik paketiyle 2023 hedefini dikkate alıyoruz. Artık bölgesel gelişmişlik farklarını yoksulluk sorununu daha kalıcı yöntemlerle çözmeye çalışıyoruz. Yeni teşvik uygulamasına inanmak ve bilrikte sahip çıkmak zorundayız.
 
TEKSTİLDE ÇOK AVANTAJLI İMKANLARA SAHİBİZ

Tekstil ve hazır giyimde rekabet içerisinde olduğumuz ülkelere karşı avantajlıyız. Bizde Avrupa Asya ve Afrika ile iletişim kuracak bir kültür var. Bizde artık enerji ve eğitim de var. Genç neslimiz bizim en büyük avantajımız. Diğer ülkelere göre farklı yapıdaki bir iş gücüne sahibiz.
Türkiye'nin gençleri inanılmazı başarıyor. Kahve köşesindeki insanımızı iş sahibi yapmak için devletin fabrika kurması modelini artık terk ediyoruz. Yol yapacağız, hava alanı yapacağız. Enerjiyi ucuza sanayiciye ulaştıracağız. En önemlisi de biz iş ortamının olmazsa olmazı olan; istikrar ve güveni sağlayacağız.
 
SON TEŞVİK PAKETİ BİR NUMARA
9.5 yıllık iktidarımız döneminde hazırlanan son teşvik paketi bir numaradır. Her bölgeye çok köklü teşvikler vergi indirimleri, SSK primleri KDV istisnası gibi çok geniş yelpazede örneği görülmemiş destekler verdik. Şimdi sıra özel sektörümüzde yani sizde. Özellikle 5. ve 6. bölgelerinde tekstil ve hazır giyim sektörlerini daha yoğun bir şekilde görmek istiyoruz. Bölgenin dinamik iş gücü orada yatırım yapanları mutlu da edecektir.
Terörün Türkiye'ye sadece maddi maliyeti 350 milyar doların üzerinde. Terör örgütü işsizlik ve yoksulluğu istismar ediyor. Bölge halkı bizim samimi çabalarımızı görüyor. Terör maliyetini Türkiye'nin topyekün kalkınmasına seferber edebilmeliyiz. Küresel finans krizi sürecinde büyüyen bir Türkiye var.
 
KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞUNA SERT TEPKİ

S&P bir açıklama yaptı. Pozitifte olan Türkiye durağana indi. Neye göre bunu durağana indiriyorsun. Bakıyor Türkiye'yi arttırırsam bu ideolojik olarak bizi rahatsız eder. Bakıyorsunuz Yunanistan'ı İrlanda'yı yükseltiyor. Böyle bir saçmalık olur mu? Bunu kimse yutmaz bunu sen Tayyip Erdoğan'a yutturamazsın. Bu hesabı kitabı az çok biliyoruz. Artık alan el yerine veren el Türkiye var. Bunu yemezler.. Bunun bedelini biz de artık seni; bir kredi kuruluşu olarak tanımıyoruz diye açıklarız. Halep orada ise arşın burada. Her şey çok açık net ortada. İhracat ortada büyüme oranı ortada sen kalkıp da Türkiye'ye böyle bir not vermeye kalkarsan bunu kimse yemez. Artık dünyanın her yerine ulaşan bir Türkiye var. Dünyada Çin'den sonra müteahhitlikte birinci olan bir Türkiye var.
STANDARD & POOR'S NEDİR?
Standard & Poor's (S&P), merkezi ABD'nde New York'ta bulunan uluslararası kredi değerlendirme kuruluşudur.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA