• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan Somali ve Filistin için destek istedi
23 Eylül 2011 Cuma 09:32

Erdoğan Somali ve Filistin için destek istedi

BM Genel Kurulu'nda dünya liderlerine hitap eden Başbakan Erdoğan, tarihî konuşmasında açlığın pençesindeki Somali ile Filistin'in tanınma girişimine destek istedi.
BM Genel Kurulu'nda dünya liderlerine hitap eden Başbakan Erdoğan, tarihî konuşmasında açlığın pençesindeki Somali ile Filistin'in tanınma girişimine destek istedi.
 
"Somali faciası uluslararası toplum için yüz karasıdır." derken İsrail'in ise BM kararlarını hiçe saydığını belirtti. Erdoğan, "İsrail'e hukukun üstünde olmadığını göstermek gerekir. Bu konuda atılması gereken en önemli adım Filistin'in BM'de yer almasıdır." diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda yaptığı coşkulu konuşmada uluslararası sistemdeki adaletsizliklere dikkat çekerek özellikle Somali ve İsrail konusunda sitemli mesajlar verdi. 'Liderlik sergileyemediğini' ifade ettiği BM'nin 'belli ülkelerin çıkarları ve vesayeti'nden kurtarılarak yeniden yapılanması çağrısında bulunan Erdoğan, Somali'de devam eden insanlık dramının uluslararası toplum için 'yüz karası' olduğunu kaydetti. Somali'de yaşananların 'sömürgeci zihniyet'in açtığı 'derin yara'yı da ortaya çıkardığını söyleyen Erdoğan, 'o eski zihniyet'in şimdi de Somali'yi sadece seyretmekle yetinmesinden yakındı. Türkiye halkının ve hükümetinin Somali konusundaki insanî girişimlerini anlatırken bunun 'tüm uluslararası toplum'a örnek olması gerektiğini söyledi. Konuşmasının bitiminde Somali delegasyonu, Erdoğan'ı ayakta alkışladı.

Uluslararası adalete 'en büyük darbe'lerden birinin Arap-İsrail ihtilafında vurulduğunu belirten Başbakan Erdoğan, çözümsüzlükten '89 bağlayıcı BM kararına uymayan' İsrail'i sorumlu tuttu. BM Güvenlik Konseyi'nin, Sudan gibi başka ülkelere yaptırım uygularken İsrail konusunda 'sessiz' kalarak çifte standart uyguladığını ima etti. 'BM içi boşluklar'ın ve 'belirli ülkelerdeki lobiler'in İsrail'e uluslararası adaletten kaçma imkânı verdiğini söylerken İsrail hükümetini her geçen gün barışın önüne 'yeni bir engel' çıkarmakla suçladı.

ABD ve Avrupa'nın tüm aksi yönde telkinlerine rağmen bugün BM'de devlet statüsüne getirilme başvurusunda bulunması beklenen Filistin'e 'koşulsuz' destek veren Erdoğan, İsrail'i Filistin topraklarını 'işgal altında bulundurmakla' ve 'orantısız güç' kullanmakla eleştirdi. İsrail hükümeti, Mavi Marmara olayındaki tutumundan dolayı da Erdoğan'ın sert eleştirilerinden nasibini aldı. Türkiye'nin hiçbir devlete karşı 'husumet' duymadığını ve 'çatışmacı' politika izlemediğini hatırlatan Erdoğan, İsrail'in uluslararası sularda 9 Türk aktivisti öldürerek 'vahim yanlış' yaptığını kaydetti. Özür dileme, şehit ailelerine tazminat ve Gazze'ye ablukayı kaldırma yönünde İsrail 'adım atmadıkça' Türkiye'nin tavrının değişmeyeceğini vurguladı. Türkiye'nin tavrının İsrail halkına değil, 'gerilimin kaynağı' olan mevcut hükümetine olduğunu da ekledi.

EGEMENLİK HİÇBİR LİDERE İNSANLARI

KATLETME ÖZGÜRLÜĞÜ VERMEZ

Arap Baharı bağlamında Ortadoğu'da 'değişim' ve 'dönüşüm' yaşandığına işaret eden Erdoğan, Mısır, Tunus ve Libya'da bu değişimin makes bulmasını 'memnuniyetle' karşıladığını, ancak Suriye gibi halen 'olayların gerisinde kalan' ve 'yanlış refleksler' veren bazı ülkeler olduğunu kaydetti. Suriye yönetimini 'halka karşı kabul edilmesi mümkün olmayan eylemlerinden dolayı defalarca' uyardıklarını' söyleyen Başbakan, 'Türkiye olarak biz, gerek Suriye'de gerek diğer ülkelerde, halkların demokratik taleplerini desteklemeye ve rejimleri bu yönde adımlar atmaya teşvik etmeye devam edeceğiz.'' dedi.

Başbakan Erdoğan konuşmasında Karabağ ve Keşmir sorununa da kısaca değindi. Azerbaycan topraklarının yıllardır süren haksız işgalinin artık sona ermesi gerektiğini vurgulayan Başbakan, ''Yukarı Karabağ sorununun bu şekilde çözümsüz kalması asla kabul edilemez. Uluslararası sorunlara, kangren haline gelmeden çözümler bulunması, hepimizin siyasî ve ahlakî sorumluluğudur.'' dedi. Gerilimin tırmandığı Balkanlar'da barış ve istikrarın yolunun Kosova'nın tanınmasından geçmekte olduğunu da kaydeden Erdoğan, dünya liderlerinden 2015-2016 dönemi için Türkiye'nin Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine destek istedi.

Rumlar durmazsa gereğini yaparız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM'deki konuşmasında Kıbrıs Rum Yönetimi'yle Akdeniz'de yaşanan sondaj krizine de geniş yer ayırdı. Türkiye'nin Kıbrıs sorununun 'adil, kapsamlı ve kalıcı' bir çözüme kavuşması için gayret gösterdiğini ancak Kıbrıs Türk tarafının tüm iyi niyetine rağmen 'tecrit'ten kurtulamadığını belirterek, "Rum tarafı (çözüm için) istekli değil." dedi. Kıbrıs meselesinin 'ilanihaye' sürüncemede kalmasına garantör ülke olarak 'daha fazla' izin vermeyeceklerini söyleyen Erdoğan, Rum tarafını Kıbrıs Türkleri adına da karar verme yetkisi varmış gibi davranmakla eleştirdi. Bu bağlamda Kıbrıs Rum kesiminin Ada etrafında petrol ve doğalgaz aramasına tepkisini dile getirerek şöyle konuştu: "Rum tarafının adeta bir kriz çıkarmaya yönelik bu tek yanlı hareketleri karşısında Türkiye ve Türk tarafı sağduyu içinde hareket edecek, ancak uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını da koruyacaktır. Şimdi ilgili tüm taraflardan beklentimiz, Rum Yönetimi'nin sadece Ada'da değil, tüm bölgede gerginliğe neden olabilecek bu girişimlerinin durdurulması yönünde etkin çaba sarf etmeleridir. Aksi takdirde biz de gereğini yapacağız.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA