• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan sanatçılardan destek istedi
20 Şubat 2010 Cumartesi 15:05

Erdoğan sanatçılardan destek istedi

Başbakan Erdoğan, demokratik açılım sürecine ilişkin olarak düzenlenen buluşmada sanatçılara hitap etti ve destek istedi. Buluşmaya bakın kimler katıldı kimler katılmadı...
    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'demokratik açılım'ı konuşmak için çok sayıda sanatçıyla bir araya geldi. "Kardeşliğimiz, dostluğumuz, birliğimiz, bütünlüğümüz, geçmişimiz ve kaderimiz tek türkü ya da şarkı kıtasında tüm çıplaklığıyla ortaya dökülebilir." diyen Erdoğan, sanatçılardan elini taşın altına koymasını istedi.
 
    Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde sanatçılarla bir araya gelen Erdoğan, burada bir konuşma yaptı. "Böyle güzide bir toplulukla bir araya gelmekten çok büyük bir heyecan ve memnuniyet duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum." diyen Erdoğan, "Bu ülkenin, bu milletin, bu toprakların sesi, nefesi olmuş, neşemizi ve kederimizi gönül lisanıyla tercüme ederek kitlelere ulaştırmış böylesine seçkin bir topluluğa sanata dair alımlı ve teorik cümlelerle hitap etmeyi açıkçası gereksiz görüyorum. Aynı şekilde sanatın ve sanatçının toplumun sorunlarıyla ve ülkenin gündemiyle olan ilişkisini de irdeleyecek değilim. Merhum Necip Fazıl, 'Arı bal yapar ama balı izah edemez' demişti. Siz değerli sanat insanlarını ülkemizin ve milletimizin her türlü sorununu, sıkıntısını yüreğinizin derinliklerinde hissettiğinize hiç şüphem yok. Nitekim, gönül pınarınızdan çağlayan nameler, esintiler şarkı, türkü olarak farklı farklı sanat formlarında en güzel şekilde tezahür ediyor." diye konuştu.

    Sanatçıların ait olduğu toplumun aynası olduğunu dile getiren Erdoğan, "Bugün burada bulunan siz değerli sanatçılarımız ürettiğiniz son derece kıymetli eserlere zaten duygularınızı tarihe kayıt düşecek şekilde ortaya koydunuz ve koymaya da devam ediyorsunuz. 'Söz uçar yazı kalır' derler. Ama bu topraklarda söz, ezgiyle ve duyguyla kaynaştığı zaman bin yılların ötesine ulaşacak bir kudrete de kavuşur. Sanat eseri sanatçının nefes alıp verdiği toprakların rengiyle, kokusuyla, diliyle ve elbette ki duygusuyla yoğrulmuştur. Türkülerimizin şarkılarımızın bestelerimizin ve güftelerimizin sözleriyle ifade ettikleri anlamın çok ötesinde bir duygusal bir içerik taşıdıklarını hepimiz biliyoruz. Sanatçı, bir açıdan da başkalarının diyemediklerini, söyleyemediklerini, izah ve tarif edemediklerini duygularıyla anlatabilen kişidir. Sanatçı, insanların kavrayışından çok gönlüne hitap edendir. Sözünü de ezgisini de gönülden söyler. İşte onun içindir ki sanatçı ile ait olduğu toplum arasında görünmez bir bağ vardır." ifadelerini kullandı.

    Sanatçıların siyasetin ve sokağın günlük diliyle yetinmeyeceğini belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Zira sanatçı, söz sanatının uçsuz bucaksız bahçelerinde gezinirken kimsenin göremediği çiçekleri görebilir, koklayabilir ve onları bir buket halinde topluma sunabilir. Bir sanatçının yüreğinden dökülen tek bir dize, yaşanmış olanları ve yaşananları başka söze mahal bırakmayacak derecede izah etme gücüne sahiptir. Bizim sadece neşemiz veya hüznümüz değil, kardeşliğimiz, dostluğumuz, birliğimiz, bütünlüğümüz, geçmişimiz ve kaderimiz tek türkü ya da şarkı kıtasında tüm çıplaklığıyla ortaya dökülebilir. Bu ülkenin bütün türküleri ve şarkılarının bu toprakların her şeyini yansıtacak kadar güç ve bilgelik taşıdığına ben tüm kalbimle inanıyorum. İşte onun için buna 'sanatçı duyarlılığı' diyorum. İşte onun için sanatçılarımız bir adım öne çıksın istiyorum, istiyoruz. İşte onun için 'sanatçılarımız engin yürekleriyle ülkemizin meselelerine el atsın, elini taşın altına koysun' diyorum. Bunu arzuluyor, bunu diliyorum. Zira, sizin türkü ve şarkılarınız sağır duvarları aşacak güce sahip."

Davete katılan sanatçılar

    Yaklaşık 100 kişi bruncha katıldı. Brunchta İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti Medya ve Tanıtımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de hazır bulundu. İbrahim Tatlıses, Bülent Ersoy, Seda Sayan, Sertap Erener, Erol Evgin, Ferdi Tayfur, Nükhet Duru, Kaya Han, Orhan Gencebay, Arif Sağ,Mustafa Sandal, Yavuz Bingöl, Zerrin Özer, Mercan Dede, Emel Sayın, Neşet Ertaş, Kıraç, Kubat, Emel Müftüoğlu, Murat Göğebakan, Kibariye, Bülent Ortaçgil, Nihat Doğan, Onur Akın, Sinan Özen, Mustafa Sağyaşar, Feryal Öney, Cengiz Kurtoğlu, Hakan Peker, Nuri Sesigüzel, Işın Karaca, Funda Arar, Zekai Tunca, Alişan, Hakan Peker, Şahin Özer, Ferhat Göçer ve Teoman da katılanlar arasında yer aldı.

2’ncisi sinemacılar

    Erdoğan’ın ikinci randevusu ise sinema ve sahne sanatçılarıyla olacak. Şubat ayının sonu veya mart ayının başında yapılması düşünülen ikinci toplantının ardından yapılacak üçüncü toplantıda ise yazarlarla buluşulacak.

Katılmayanlar

    Edip Akbayram, toplantıya katılmayacağını ve gerekçesini ise daha sonra açıklayacağını söyledi. Sezen Aksu da davete programının yoğunluğunu gerekçe göstererek katılmayacağını bildirdi.

    Sabahat Akkiraz’ın kardeşi ve menajeri Hasan Akkiraz da gitmeyeceklerini belirtti. Hasan Akkiraz, “Davet aldı ama çok kalabalık olacağını, dolayısıyla fikirlerini aktarmanın çok zor olacağını düşündüğü için katılmamaya karar verdi” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA