• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan Obama ile görüşecek
17 Kasım 2012 Cumartesi 14:06

Erdoğan Obama ile görüşecek

Başbakan Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye saldırısına dair Mısır'daki temaslarından sonra tekrar Obama'ya görüşeceğini belirtti, "İnşallah bu kanı durdurmuş oluruz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları konusunda ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştünüz. Bu görüşmelere ilişkin ayrıntıları öğrenebilir miyiz?'' sorusu üzerine, dün yoğun bir trafik olduğunu, Obama, Putin, Hamas'ın siyasi büro şefi Halid Meşal ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile birer görüşmesi olduğunu anlattı.

Başbakan Erdoğan, görüşmelerine ilişkin şu bilgileri verdi:
''Bu görüşmeler esnasında Obama ile yaptığımız görüşmede, bizim, gerek Hamas gerek değerli kardeşim Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile görüşmek suretiyle işin bu yanında bir ateşkesi sağlamak, sayın Obama'ya da siz de İsrail tarafında ateşkesi eş zamanlı sağlamak için bir girişime başlayalım dedik. Aynı talebi sayın Putin'e de ilettim. Burada süratle bir çalışmanın içerisine girer de 24 saatte bu işi çözersek, çünkü rakam her an devamlı büyüyor. İsrail 3 tane ölüsüyle dünyayı ayağa kaldırıyor, AB bunu bir savunma hakkı olarak ifade ediyor. Aslında anlaşmayı, ateşkesi bozan İsrail. Ateşkesi bozuyor ve bombalamaya başlıyor ve ondan sonra karşı bir adım yapılınca da hemen suçlu olarak ortaya Filistin veya Gazze çıkarılıyor. Bu tabii çok yanlış bir yaklaşım tarzı. Bu, İsrail'in her zaman oyunudur.

Haklı olarak Gazze şunu söylüyor, Hamas şunu söylüyor; bu için garantörü kim olacak? 'Bu konuda gerçekten ABD bize garanti veriyorsa, biz hemen her şeyi durdurmaya hazırız' diyorlar. Aynı şeyi İsrail tarafında sayın Obama bu görüşmeleri yaptıysa ki, bugün Mısır'dan tekrar görüşmelerimiz olacak. Zira sayın Obama bizden sonra Muhammed Mursi ile görüşme yaptı. Onlarla olan görüşmede de aynı konular yine işlendi. Bugün Mısır'daki görüşmelerden sonra tekrar kendileriyle görüşmeler yapar, inşallah bu ateşkesi, bu ölümü, kanı bir an önce durdurmuş oluruz.''

-Açlık grevleri-

Başbakan Erdoğan, açlık grevlerine ilişkin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açıklamalarının hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:


Hükümet sözcümüz bütün ifadeleri kullanmıştır, doğrudur. Bizim derdimiz insanların açlık grevi yapmak suretiyle ölmesine çanak tutmak değildir. Bizim derdimiz de şüphesiz ki cezaevi ortamlarını en güzel şartlara getirmek suretiyle oradaki tutukluluk, hükümlülük süresini yerine getirmelerini sağlamaktır. Dikkat edilirse bu açlık grevlerinde, bunlara yönelik herhangi bir şey söz konusu değildir. "

Açlık grevinde bulunan kişileri, bu greve sürükleyen siyasi partinin şu anda parlamentoda bulunduğunu ifade eden Erdoğan, şu değerlendurmede bulundu;

''Parlamentodaki bu siyasi parti, bu tür talepleri, istekleri, mücadeleyi burada versin. Ama onlara aç kalmak suretiyle, ölün demek suretiyle değil. Bu yöntemi, doğru bir yöntem olarak bulmadığımız gibi açlık grevine gitmenin yanlış olduğunu sürekli anlatıyoruz. Temenni ederim ki bu yanlış yoldan dönünüz. Bu tür şantajlara da bazı mahfillerin gerek medyada gerek farklı yerlerde çanak tutmaması gerekir. Biz hükümet olarak ilgili bakanların hepsi asla cezaevlerinde bu yöntemle kimsenin ölmesine fırsat vermeyiz. Böyle bir zemin hazırlamayız. riyle ilgilenmektedirler'' diye konuştu. AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA