• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan muhalefete başörtüyle yüklendi
14 Ağustos 2010 Cumartesi 16:39

Erdoğan muhalefete başörtüyle yüklendi

Erdoğan referandum mitingleri kapsamında Sakarya'dan Muhalefete yüklendi. Erdoğan YARSAV, medya ve CHP'nin birlikteymiş gibi hareket ettiğini söyledi. Erdoğan başörtü konusunda da muhalefeti topa
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Hırsızlığa göz yummuyoruz, yolsuzluğa geçit vermiyoruz, statükoya aldanmıyoruz.

Biz, bizden öncekilerin söylediği gibi, 'Böyle gelmiş, böyle gider' demiyoruz. Sizden aldığımız destekle, sizlerin hayır dualarınızla, sizin bize yüklediğiniz emaneti namusumuz, şerefimiz biliyor, o emaneti yere düşürmüyoruz'' dedi.

Erdoğan, partisince Sakarya Kent Meydanı'nda yapılan mitingde konuştu. Tüm Sakaryalıların ramazan ayını tebrik eden Erdoğan, ''Ramazan'ın ülkemize, milletimize, tüm İslam dünyasına, insanlığa, barış, huzur getirmesini Allah'tan temenni ediyorum'' dedi.

Bugün, Sakarya'da 18'inci mitinglerini yaptıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bingöl'den başladığımız yolculukta bugün Sakarya'dayız. Bingöl bize 'evet' dedi. Elazığ bize 'evet' dedi. Adıyaman, Malatya, Kütahya, Balıkesir, Hatay, Adana, Aydın, Denizli, Afyonkarahisar 'evet' dedi. Eskişehir, Isparta, Antalya, İzmir, Rize, Trabzon, dün Erzurum bize gür bir sesle 'evet' dedi.

Peki, Sakarya 'evet' diyor mu? Sakarya, Türkiye'nin ufkunu aydınlatacak bu büyük değişime 'evet' diyor mu? Sakarya, darbe Anayasası yerine milletin Anayasa'sına 'evet' diyor mu?

Büyük Türkiye mücadelemizde yanımızda mısınız? Demokrasi mücadelemizde yanımızda mısınız? İleri demokrasiye 'evet' mi? Özgürlüklere 'evet' mi?

Sevdamız millet, kararımız evet, sevdamız millet oyumuz evet. Bütün Türkiye 'evet' diye haykırıyor. 81 vilayetimiz 'evet' diye haykırıyor.''

'BUGÜN, YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM'

Erdoğan, milletin, ülkenin her zaman değişimden yana olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Ne güzel söylemiş Hazreti Mevlana: 'Her gün bir yerden göçmek ne iyi, her gün bir yere konmak ne güzel, bulanmadan, donmadan akmak ne hoş, dünle gitti cancağızım, düne ait ne varsa bugün, yeni şeyler söylemek lazım.'

Evet, şu Sakarya Nehri gibi, bulanmadan, donmadan akıyoruz. Bir ayağımız burada, milletimizin içinde, diğer ayağımızla, adeta pergel gibi dünyayı kucaklıyoruz.

Hırsızlığa göz yummuyoruz, yolsuzluğa geçit vermiyoruz, statükoya aldanmıyoruz. Biz, bizden öncekilerin söylediği gibi, 'Böyle gelmiş, böyle gider' demiyoruz.

Sizden aldığımız destekle, sizlerin hayır dualarıyla, sizin bize yüklediğiniz emaneti namusumuz, şerefimiz biliyor, o emaneti yere düşürmüyoruz.''

Erdoğan, yedi buçuk yılda, her alanda Türkiye'ye ilkleri yaşattıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Türkiye'nin milli gelirini ilk kez 700 milyar doların üzerine çektik. Kişi başına düşen milli geliri ilk kez 10 bin doların üzerine çıkarttık.

İhracatı ilk kez 100 milyar doların üzerine çıkarttık. Enflasyon, 30 yıl aradan sonra ilk kez bizim dönemimizde tek haneli oranlara düştü; yüzde 30'dan aldık, 7,6'ya indirdik.

Biz iktidara geldiğimizde Türkiye ekonomisi dünyada 26'ncıydı, ama şimdi dünyanın 17'ncisi oldu. Nereden nereye...

Devletimizin kamu net borç stoku biz göreve geldiğimiz zaman yüzde 74'tü ama şimdi yüzde 45'e düştü. Nereden nereye...

Bakınız devletin borçlanma faizi neydi biliyor musunuz? Yüzde 63. Yüz liraya 63 lira faiz veriyordu bu devlet. Şimdi 7-8. Hadi çıksınlar, 'hayır' desinler.

Diyemezler, işte bunu dedikleri gün batıyorlar zaten. Eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, tarımdan enerjiye, ulaştırmaya Türkiye'yi ilklerle tanıştırdık.''

'İNSANLIĞIN SESİ OLDUK''

Avrupa Birliği sürecinde birçok ilki millete yaşattıklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

''Suriye, Lübnan, Ürdün, Libya, Rusya, Sırbistan'la, daha birçok ülkeyle ilk kez vizeleri kaldırdık. Türkiye'yi dünyada itibarlı bir konuma yükselttik.

Ortadoğu'da devlet terörüne ilk kez biz dur dedik. Medeniyetler İttifakı girişimini başlattık, tüm dünyada kardeşlik dedik. G-20 Zirvelerine katıldık, yoksullarla küresel dayanışma dedik.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne üye olduk, barış dedik. Haiti'de depremzedelere el uzattık, Pakistan'da afetzedelerin yanında olduk, Afganistan'da okul, Kırım'da ev, Sudan'da su kuyuları inşa ettik.

Saraybosna'daki camilerimize, Üsküp'teki köprülerimize, Moğolistan'daki yazılı anıtlarımıza biz sahip çıktık. Kabil'de biz varız, Darfur'da biz varız, Bağdat'ta biz varız, Gazze'de biz varız, Kudüs'te biz varız. Hakkı biz savunduk, adaleti biz savunduk, biz insanlığın sesi olduk.''

Erdoğan, ''Gündemi belirlenen bir ülke değil, gündem belirleyen bir ülke olduk. Biz o ülkeyi, Türkiye'yi gündemde üst sıralardaki bir ülke haline getirdik.

Artık çevresini seyreden bir Türkiye yok, artık bakan bir Türkiye yok. Artık lokomotif bir Türkiye var'' diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Tasavvufta bir kaide vardır; Derler ki 'edep yahu, edep yahu'. Ben de onu söylüyorum. Bize gelip de tere satmayın. Tereciye tere satılmaz. Bu millete tere satamazsın'' dedi.

Başbakan Erdoğan, partisince Sakarya Kent Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi.

Başı örtülü kız çocuklarının üniversite kapılarından geri çevrildiği, üniversite kapılarının başı örtülü kızlara kapatıldığı dönemler olduğunu belirten Erdoğan, ''Utanmadan sıkılmadan 'özgürlük' dediler. Hani nerede özgürlük, nerede? Nice hayatları kararttılar, nice umutları söndürdüler'' diye konuştu.

Başörtülü kızların eğitim özgürlüğünün önünü açmak için TBMM'de MHP ile el ele verdiklerini, ilgili düzenlemeyi 411 oyla meclisten geçirdiklerini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Arkadan ne oldu? Hani çıktıya bugün ana muhalefet partisinin lideri ne diyor? 'Bu işi ben çözerim' diyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? 411 oyla eğitim özgürlüğü konusunda başörtüsüyle alakalı sorunu Anayasa Mahkemesi'ne kim götürdü?

CHP değil mi? Onun altında CHP'nin şimdiki liderinin imzası yok muydu... Sen benim Sakaryalı kardeşimi enayi mi zannediyorsun? İnsan biraz sıkılır, biraz utanır.

Bir taraftan alıp Anayasa Mahkemesi'ne götüreceksin diğer taraftan da diyeceksin ki ben başörtülülerin sorununu çözerim. Dürüst ol, dürüst.

Tasavvufta bir kaide vardır; Derler ki 'edep yahu, edep yahu'. Ben de onu söylüyorum. Bize gelip de tere satmayın. Tereciye tere satılmaz. Bu millete tere satamazsın. Bu millet bu işin aslını biliyor.

CHP'nin de cemaziyelevvelini iyi biliyor. Yaşayanlar yaşamayanlara anlattı. Babamın, dedemin bana anlattığı gibi.

Bizim babalarımız torunlarına anlattı. Biz de torunlarımıza da anlatıyoruz, çocuklarımıza da anlatıyoruz. Bak bunlar geçmişte bunları yaptı diyoruz.''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Dersimli olduğunu hatırlatan Erdoğan, ''Dersim ile ilgili ne söylediklerini biliyorsunuz değil mi?

Vergi vermediler diye Dersim'in köylerini kim bombaladı? Zamanının, o zaman ki Cumhurbaşkanı'nın emriyle... Kimdi? İsmet İnönü, CHP'nin başındaydı.

Yani CHP bombaladı. 20 bin, 30 bin, 40 bin, 50 bin kişinin yargısız infaz edildiği söylenir. İnsaf ya. İşte sizin cemaziyelevveliniz bu. Gelin de siz bunu temizleyin önce'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA