• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan: Mahkeme kapısında sıraya girdiler
04 Nisan 2012 Çarşamba 13:00

Erdoğan: 'Mahkeme kapısında sıraya girdiler'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "12 Eylül halk oylaması öncesinde ittifak halinde bize muhalefet edenler, bize hakaret edenler, bizi yalan söylemekle itham edenler tüm söylediklerini yuttular" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "12 Eylül halk oylaması öncesinde ittifak halinde bize muhalefet edenler, bize hakaret edenler, bizi yalan söylemekle itham edenler tüm söylediklerini yuttular" dedi.

Başbakan Erdoğan Ankara'da partisinin il başkanları toplantısında konuştu:
Erdoğan, bugün başlayan 12 Eylül Davası ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
İşte Başbakan'ın konuşmasından önemli satır başları:
"Geçmişte siyasetin nasıl yapıldığı bize mazeret olamaz. Biz devlet iradesinin ekonomi yönetiminin tarzını değiştirmiş bir partiyiz. Hiç bir konuya seyirci kalamayız. Biz üzerimizde milletin emanetini taşıyoruz.
 
CHP'YE ELEŞTİRİ
 
Biz 75 milyonun tamamının hükümeti ve partisiyiz. Her bir vatandaşımıza ulaşmak zorundayız. Yalan ve karalamalarla yürütülen kampanyayı bozmak zorundayız. CHP hakaret ve şiddet uygulamaktan vakit bulup da kademeli eğitimin ne manaya geldiğini idrak edemedi. Konuşmaktan dinlemeye fırsat bulamadılar. Eğer dinleselerdi kendi çocukları adına bu yasaya destek olacaklardı.
Kayseri'de yolsuzluk var dediler. Mahkeme kararları ortaya çıktı. Özür diledi mi, hayır dilemedi. Ama milletimiz, iki oydan birini AK Parti'ye vererek gereken cevabı verdi.
Kürsüde önüne konulan notu bile okuyamadı. Eline tutuşturulan bilgi notlarını söylemekten başka bir şey yapmıyor. Milletimizin yalanlarla kandırılmasına izin vermeyeceğiz. Teşkilatımızdaki tüm görevlilerin vatandaşlarımıza bu konuyu anlatmalı. Aradan 62 yıl geçmesine rağmen Adnan Menderes ve arkadaşlarının, ezanı kendi dilinde okutulmasını sağladıkları için unutulmadı.
 
MAHÇUP OLDULAR
 
Birisi diyor ki Kur'an seçmeli ders oluyor da, alevilik neden seçmeli ders olmuyor? Yahu Kur'an benim alevi vatandaşlarımın kitabı değil mi? Kemal efendi, sıkıntı burada gel buna cevap ver. Zaten din dersinin içerisinde Alevilik ile ilgili bilgiler veriliyor. Daha genişletilebilir mi o ayrı konu.. Bu konuyla ilgili itirazlar gelirse, biz bunu daha kapsamlı hale getirebiliriz. MHP ve BDP de bu düzenlemeye karşı çıktılar. Bunlar statiko kardeşi oldukları için bu düzenlemeye karşı çıktılar. Bunlar 12 Eylül halk oylamasında da aynı tavrı sergilediler.
CHP Genel Başkanı 'Geçici 15. maddenin kaldırılmasıyla Kenan Evren ve arkadaşları yargılanamaz. Kendi lideri kendi tabanlarını kandırıyor. Hesap sorabilirler mi' Bunu bir televizyon programında söyledi. İşte 12 Eylül halk oylaması öncesi 'hayır' oyu veren CHP şimdi müdahil olmak için sıraya girmiş durumda. Akşam farklı sabah farklı.
Sayın Bahçeli ne diyor, '12 Eylül'ü yargılayamazlar, bunlar kandırmaca.. 12 Eylül'de hukukun boynuna urgan geçirenlerle, 12 Eylül referandumunu hazırlayanlar aynı kefededir" diyor.. Şu anda MHP de sırada.. Başkalarına idrak çağrısı yapıyorlardı belli ki idrak etmişler.. Günaydın..
 
Bizi yalan söylemekle itham edenler bütün söylediklerini yuttular, mahçup olduklarına inanmıyorum ama mahçup edada bu süreci izliyorlar.. Bunlar kendi tabanlarına karşı da mahçuplardır. AK Parti'nin yolu milletin yoludur. AK Parti milletle el ele kol kola yürüyen bir partidir. Biz 75 milyon arasında bir ayrıma asla müsade göstermeyeceğiz. Bu topraklar üzerinde yaşayan her inançtan insanlar, bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır.
CHP kaybetmenin verdiği saldırganlıkla son derece sorumsuz tavırlar içerisinde görüyoruz. Dikkat edin sadece komisyonu terörize etmediler, sokakta BDP ile nümayiş yaptılar. Genel Kurul'a silahla girmekle tehdit ettiler. Bazı şehirlerimizde hiç görmek istemediğimiz şeyler ortaya çıktı.
 
Adıyaman'da 25 evin kapısına işaret konuldu. CHP'nin Tunceli vekili ne yaptı, 200 eve işaret konulduğunu iddia etti. Oysa hadise bambaşka. Sadece 25 eve işaret konulmuş. O andan itibaren konu takibe alınmıştır. Ya Allah aşkına sen bu yalanı, her tarafı kıvırcıklı yalanı ne adına söyledin? Sen bu tahriki provokasyonu niye yaptın. Ardından İzmir ve Erzincan'da benzer şeyler yaşandı. Bunlar bundan keyif alıyorlar. Görüyorum.. 594 gram ağırlığındaki bir bant tankını atıyorsunuz. Sizin genlerinizde var. CHP şu anda bu hadiseleri bir kışkırtma aracı olarak kullanmaya devam ediyor.
 
NİFAK TOHUMLARI EKİLDİ
 
Geçmişte ne Sivas'ta, ne Maraş'ta ne de Çorum'da, benim alevi vatandaşlarımla sünni vatandaşlarım arasında sorun yoktu. Dışarıdan gelenler nifak tohumu ekmeye başladılar. Alevi kardeşlerim bu oyuna gelmesin. Benim vatandaşımın kapısına işaret konulmuşsa, o benim için birinci önceliktir. Asla alevi vatandaşlarım tedirgin olmasın. Sivas davasına da bir kez daha açıklık getirmek zorundayım. Sanki Sivas dosyasının üzeri kapatılmış gibi bir hava estiriliyor. Ağırlaştırılmış müebbet hapise çarptırılmış mahkumların kızları hüngür hüngür ağlıyorlar. Sadece duyurularla bunların dosya içine sokulduğunu söylüyorlar. İkide bir, orada o mücadelede 'durun' diyen insanları medya kurban seçti, hala yargılanmaya devam ediyor. Böyle bir yargılanma olur mu? Aynı şekilde bazı alevi vatandaşlarımız tahriklere geliyor. Allah aşkına soruyorum; Sivas hadisesi olduğunda iktidarda kim vardı; DYP ve sizin geçmişiniz olan SHP iktidarı vardı. Siz iktidarın ortağıydınız. Aslında siz; oradaki suçun da ortağısınız.
 
Merhum İnönü Sivas olayları sırasında Başbakan Yardımcısı'ydı. 52. Hükümette CHP ortaktı. Sivas hadisesini çözemediler. Gidemediler. Şimdi çıkmış faturayı AK Parti'ye kesmeye çalışıyorlar. Sen bir yandan çetelere avukatlık yapacaksın sonra da çıkıp AK Parti'yi suçlayacaksın.
 
Sen 'polisle halkı karşı karşıya getirmeyin' diyen zatla 12 Haziran'da yol arkadaşlığı yapacaksın, sonra da AK Parti'ye laf atacaksın. Aynı meshepten siyasetten temsilcileriniz olabilir ama sizi bağlayan hak olsun. Sivas'ta hayatını kaybedenlerin meshebini ve etnik kimliğini hiç bir zaman sorgulamadık. Onlar candır. Bu hadiseyi insan olan herkes lanetlemeli, lanetledik..
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA