• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan kontenjanından 25 isim!..
25 Mart 2011 Cuma 10:40

Erdoğan kontenjanından 25 isim!..

Erdoğanın kontenjanına kimler girecek?

Basketbolcu, futbolcu ve MHP'lilerinde aralarında bulunduğu 25 isim Erdoğan'ın kontenjanından sorgusuz sualsiz AK Parti listesine girecek
 
AK Parti, 12 Haziran genel seçimleri için takvimi, öteki partilerden daha erken başlattı.
 
Erdoğan’ın kontenjanına kimler girecek?
 
Başvuru süresini daha önce tamamladı, ardından temayül yoklamalarını yaptı, şimdi de kurulan 12 komisyonla mülakatları yapıyor. Bu komisyonlarda “geçer not alan”lar, 6 ayrı komisyondan oluşan bir sonraki “elemeye” davet edilecek.

Bütün bu aşamaları başarı ile geçenler, aday olmayı garanti görmüş olmayacaklar. Esas bunlar hep mümkün olduğu kadar saydam yürütülüyor. Esas elemenin yapılacağı bir alan var. O da il il yapılmakta olan anketlerin sonucu.

Puan değeri en yüksek olan da bu anket sonuçları. Komisyonlarda ortaya çıkan notlar, nihai kararda yüzde 10, temayül yoklamalarında ortaya çıkan sonuç yüzde 20 etki yapacak. Yüzde 70’lik bölüm ise bu anketlerde elde edilecek sonuçlardan yansıyacak.

Bir de aday belirlemede parti tüzüğünün genel başkana tanınan yüzde 5 kontenjan kullanma hakkı var. Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı olarak, tüzüğün 126’ncı maddesine göre, “TBMM toplam üye sayısının yüzde 5’ini aşmamak üzere” kontenjan kullanabilecek.

Tüzüğün aynı maddesinin devamında bir hüküm daha var. “Kontenjan adayı gösterilecek olanlar, ön seçim veya teşkilat yoklamasına katılmazlar” diyor.

Şimdi biraz geriye gidip bazı haberleri yeniden hatırlayalım. Bazı isimlerin AK Parti’den aday olacakları günlerce konuşuldu. Partiden olmadığı gibi bu isimlerin kendileri tarafından da bir yalanlama gelmedi.

Bu isimlerin önemli bir kısmı teşkilat yoklaması olarak bilinen temayül yoklamasına katılmadı. Dahası bu isimlerin bir kısmı da adaylık başvurusunda bile bulunmadı.

İşte bu kişilerin Genel Başkan Erdoğan tarafından “kontenjan adayı” gösterileceği konuşuluyor.

Peki kim bu isimler?

Erdoğan ’ın genel başkan kontenjanından aday göstereceği isimlerin başında eski Anayasa raportörü Osman Can’ın geldiği belirtiliyor. Önümüzdeki dönemde Parlamento’nun yapacağı en önemli görevlerden birisinin yeni Anayasa olacağı düşünülürse, Osman Can’a epey ihtiyaç olacak.

AK Parti çevrelerinden alınan bilgiye göre, Mansur Yavaş ve Ramiz Ongun da kontenjandan aday gösterilecek isimlerden. Her iki isim de ülkücü camianın çok önem verdiği iki isim olarak öne çıktı.

Bu iki isim sayesinde tabandan MHP’ye kayabilecek oyların önü kesilmiş olacak. Başbakan Erdoğan’ın kafasında bundan daha önemli olan ise MHP tabanından oy devşirmek bulunuyor.

Spor camiasının olduğu kadar kamuoyunun da büyük takdirini toplayan Hakan Şükür’ün de kontenjandan TBMM’ye taşınması bekleniyor. Adaylığı çok konuşulan, ancak adaylık başvurusu bile bulunmayan Hakan Şükür’ün bundan dolayı henüz TRT’deki spor programını da bırakmadığı belirtiliyor.

Erdoğan ’ın kontenanından yararlandıracağı bir diğer ismin ise milli basketbolcu İbrahim Kutlay olduğu ifade ediliyor. İbrahim Kutlay’ın İzmir’den aday gösterilmesi bekleniyor.

Şimdi tüzükten hareket edip bir hesap yapalım. Başbakan Erdoğan’ın 25 dolayındaki kontenjanından kimler yararlanacak bakıp hep birlikte göreceğiz. Tabii bir de kendine tanınan kontenjanı tam kullanmak isteyecek mi sorusu var.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA