• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan istedi Koşaner sildiriyor
05 Mart 2011 Cumartesi 09:21

Erdoğan istedi Koşaner sildiriyor

Erdoğan, Koşaner'den Van'da 33 köylünün öldürülme emrini veren Org. Muğlan'nın kışlanın isminin değiştirilmesini istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Koşener'den resmen istedi. Van' da 33 köylünün öldürülmesi emrini veren Org. Mustafa Muğlalı'nın adı kışladan siliniyor.

KÖYLÜNÜN ÜZERİNE KURŞUN DİZİLDİ

O tabelanın, önümüzdeki günler de inmesi bekleniyor. 30 Temmuz 1943'te Van'ın Özalp ilçesinde İran sınırını izinsiz geçerek hay van ticareti yapan 33 Kürt köylü, dönemin 3. Ordu Müfettişi Org. Muğlalı'nın emri ile kurşuna dizildi. Aradan yılllar geçmesine rağmen bu acı unutulmadı.

TSK önce 1987'de Muğlalı'nın naaşını Devlet Mezarlığı'na taşıdı. Ardından 1997'de Harp Akademileri Komutanlığı'nın bahçesine büstünü diktirdi. Şener Eruygur'un Jandar ma Genel Komutanlığı dönemin de 6 Ma yıs 2004'te olayın yaşandığı Özalp' deki Jandar ma taburunun bulunduğu kışlaya 'Org. Mustafa Muğlalı Kışlası' adı verildi. Bu gelişme bölge halkını yaraladı. Her fırsatta kışlanın tabelasının sökülmesini isterken, talepler Başbakan Erdoğan'a da ulaştı.

Erdoğan talimat verdi

Başbakan Er doğan'ın emri ile 3 ay önce bir çalışma başlatıldı. Olay tüm yönleriyle Erdoğan'a iletildi. Vatandaşların tepki lerinde haklı olduğuna kanaat getiren Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz hafta Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner' den kışlanın isminin değiştirilmesini istedi. Org. Koşaner, kışlanın adının değiştirilmesi için ya sal bir değişikliğe gerek olmadığını, Türk Silahlı Kuvvetleri İsim Verme Yönergesi'yle yeni isim verilebilece ğini söyledi. Kışlanın adının önümüzdeki günlerde değişeceği ifade edildi.

Yargısız katliam emri

30 Temmuz 1943'te Van'ın Özalp ilçesinde İran sınırını izinsiz geçerek hayvan ticareti yapan 33 köylü, gözaltına alındıktan sonra Özalp Sulh Ceza Mahkemesi'nce serbest bırakıldı. Ancak köylüler, dönemin 3. Ordu Müfettişi Org. Mustafa Muğlalı'nın emri ile Karatepe ve Çilli Gediği mıntıkaları arasındaki bölgeye götürülerek kurşuna dizildi. Katliam, 1948'de Demokrat Parti tarafından TBMM'ye taşındı. 1949'da Askeri Mahkeme'de yargı süreci başladı. Dava 2 Mart 1950'de sonuçlandı ve Muğlalı 20 yıl hapis cezası aldı. Ancak 11 Aralık 1951'de 70 yaşında öldü. Olay, Ahmed Arif'in "33 Kurşun" başlıklı şiirine de konu olmuştu.

BDP ve Kılıçdaroğlu da istemişti

Referandum gezileri çerçevesinde Van'a giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Başbakandan rica ediyorum; 33 köylüyü sorgusuz sualsiz kurşuna dizen birinin ismini değiştirin. Devlet kin tutmaz" demişti. BDP'liler de her fırsatta kışlanın adının değiştirilmesini istiyordu.

Son olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tepkisini dile getirmişti. Arınç, geçtiğimiz hafta Kanaltürk'te yaptığı açıklamada "Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası'nın olayın cereyan ettiği yerde hâlâ büyük bir levha halinde bulunmasını, halkın tepki göstermesine rağmen hâlâ bunun muhafaza edilmesinin de doğru olmadığını düşünüyorum. Şüphesiz Silahlı Kuvvetler'in komuta kademesi hem halkın taleplerine bakarak hem de gelinen noktada kendi konumunu daha da takviye etmesi açısından bunlara daha çok dikkat edecektir" ifadelerini kullanmıştı.

Mahkeme AYİM'e havale etti

Olayda hayatını kaybedenlerden birinin yakını olan Hüseyin Uzuntaş, isim değişikliğinin incitici olduğu gerekçesiyle 2006'da Ankara 6. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. 1,5 yıl süren yargılama sonucunda mahkeme görevsizlik kararı vererek dosyayı Askeri Yüksek İdare Mah-kemesi'ne gönderdi. AYİM talebi kabul etmedi

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Türkiye'den Almanya'ya büyük darbe geliyor
  • Yeni milli enerji politikasını bugün açıklanacak
  • NEÜ’de 53. Kütüphane Haftası etkinlikle kutlandı
  • Meram’da Halk Toplantıları sürüyor
  • Türkiye'nin yeni nesil dizel motoru üretildi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA