• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan: Her tarafı dökülüyor bunların
07 Eylül 2011 Çarşamba 17:51

Erdoğan: Her tarafı dökülüyor bunların

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in savunma sanayi ile ilgili anlaşmalara uymadığını ve bunun ahlaki olmadığını belirtti.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Gazze ziyaretinin netleşip netleşmediğine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, "Şu anda netleşen tek şey Mısır, Tunus, Libya. 12 akşamı Dünya Güreş Şampiyonasının açılışını yaptıktan sonra yola çıkıyoruz" dedi.

Gazze ile ilgili görüşmelerin devam edip etmediğinin sorulması üzerine de Erdoğan, "Ediyor' karşılığını verdi. İsrail'e yaptırımlar konusunda dün açıkladığı C planını ne olduğunun sorulması üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu tür şeyleri açıkladığımız zaman stratejinin anlamı ortadan kalkar. Stratejiler vardır taktikler vardır. Aynı şekilde süreçte de bu tür bir uzun vadeli planın ara planları vardır. Bunların hepsini uygulama süreci içerisinde ortaya koyacağız. Bu konuda kararlıyız bir defa kararlılığımız kesinlikle bilinmelidir ve bu kararlığım yani şu anda ana muhalefet partisinin halini görüyorsunuz. Birisi çıkıyor bir başka türlü konuşuyor, genel başkanları çıkıyor bir başka türlü konuşuyor. Böyle siyaset olmaz. Yani önce ana muhalefet partisinin genel başkanı İsrail'in avukatlığını bıraksın kendi partisinin sözcüsü olsun. Kendi partisinin programını açıklasın, kendi partisinin dış politika anlayışını söylesin. İsrail'in avukatlığına soyunan bir ana muhalefet bu ülkede siyaset yapamaz. Benim milletim de onlara hiçbir zaman prim vermez. Bu kadar açık ve nettir."

"AKDENİZ'DE ASKERİ GEMİLERİMİZİ DE SIK GÖRECEĞİZ"

Başbakan Erdoğan, seyrüsefer serbestisine ilişkin açıklamanın dış basında geniş yankı bulduğunun belirtilerek, bu anlamda ne tür adımlar atılacağının sorulması üzerine, şöyle konuştu:

"Biliyorsunuz Akdeniz'de uluslararası sular var. Bu sularda bugüne kadar hep bunlar cirit atıyordu ve Türk gemilerini özellikle münhasır ekonomik alanlar olmak suretiyle buralarda çok daha sık göreceğiz sık göreceksiniz ve gemilerimiz sürekli oralarda tabi sivil gemiler zaten oradan geçiyorlar, oluyorlar ama bundan sonra askeri gemilerimiz gerek Aksaz'dan, gerek İskenderun, Mersin'den de bu denizlerde bu sularda görünecekler, bulunacaklar. Olayın getirisi götürüsü ne olur ne olmaz bunların hepsinin hesabı yapılmıştır ama bu sularda tarihte biz vardık bugün de varız yarın da olacağız."

Başbakan Erdoğan, Türkiye'den ayrılmaları için bugün süresi dolan İsrailli diplomatların ülkelerine dönüp dönmediklerinin sorulması üzerine Erdoğan, "Bugün toplantı yaptık ama o konuyu görüşmedik bugün gitmiş olmaları lazım veya gidiyorlardır" dedi.

"HER TARAFLI DÖKÜLÜYOR BUNLARIN"

Dün İsrail'le ilgili savunma sanayine ilişkin ticaretin askıya alınması ile ilgili açıklamasının tepkilere yol açtığının belirtilmesi üzerine Erdoğan, "Daha çok tepkileri olacaktır. Benim özellikle söylediğim savunma sanayine yönelik bu konuda atılan adımlar bakın savunma sanayi noktasında da şu ana kadar aramızdaki anlaşmalara sadakatleri yoktur. Yani bu noktada her tarafı dökülüyor bunların. Mesela insansız hava araçları alınmıştır. İnsansız hava araçlarının bakımı ile alakalı geri gönderilmiştir.

Aramızdaki bu sıkıntılar sebebiyle insansın ava araçları hala bakımını yapıp geri göndermemişlerdir. Bunlar ahlaki midir? Siz birisiyle yani aranızda sıkıntılar kırgınlıklar olabilir. Bütün bunlar olabilir ama uluslararası anlaşmalarda bir uluslar arası ticari ahlak vardır bu ahlakın kurallarına uyarsınız. Şunu da söyleyeyim bunun bedeli 15 milyon dolar olurmuş, 150 milyon dolar olurmuş Türkiye olarak biz buna da değer vermeyiz yeri geldiği zaman. Bizim için önemli olan kendi onurumuzu gururumuzu kimseye çiğnetmemektir. Bunun bedeli yoktur" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Türk yolculara havaalanında kötü muamele yapıldığına ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine de, "Onar gelip geçici şeylerdir ama biz onları İsrail'in karakterini yapısını ortaya koyması bakımından önemlidir. Herhalde bu yanlışlarından da kısa sürede dönerler diye düşünüyorum" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA